Skottie Young – Nesnáším Pohádkov #1

0

Představte si, že zkřížíte Deadpoola s Lobem, navléknete ho do holčičích šatiček a zavřete do kouzelného pohádkového světa, ze kterého se jen tak nedostane ven. Že to zní vážně ujetě? A taky je. Avšak, asi tak by se v krátkosti dala shrnout pořádně potrhlá komiksová série Scottieho Younga. Nesnáším Pohádkov je zkrátka série plná prvoplánového humoru a bezprecedentního násilí, u které však se budete zaručeně královsky bavit.

Skottie Young se nám představil již před více než dvěma roky, když CREW na náš trh přivedla jeho povedeného Rocketa s Grootem, který zaujal nejen uhozeným humorem, ale především perfektní stylizovanou cartoonovou kresbou. A ačkoliv byly oba spin-offy ke Strážcům Galaxie vcelku uhozené, stále se jednalo o Marvel a tak byl Young vcelku svázaný. V případě jeho autorské série Nesnáším Pohádkov to ale rozhodně nepatří. Skottie Young  zde popustil uzdu své fantazie opravdu naplno a přináší nám pořádně pokřivenou verzi Alenky v Říši divů.

Právě tato známá pohádka byla předobrazem nové Youngovi série. Alenku však na tomto místě vystřídala Gertruda, která se jako šestiletá holčička těšila na fantastické dobrodružství v pohádkovém světě, na jehož konci měla být vytoužená cesta domů. Od té doby však uplynulo již takřka třicet let a Gerda stále trčí v Pohádkově. Najít vytoužený klíč, který by ji dostal domů evidentně není tak snadné. Gerda však stále neztrácí naději, tedy asi….

A aby toho nebylo málo, naše dnes již dospělá hrdinka uvízla v těle šestileté holčičky a to už je vcelku silná káva i pro otrlejší jedince. Není proto divu, že Gerdě mírně řečeno “jebe” a chytá záchvaty šílenství, během kterých se nezřídka uchyluje ke zbytečně přehnanému násilí. Zkrátka, zbraně dětem do rukou nepatří. Nemůžeme se tedy divit, že když dáte malé holčičce do ruky dvoubřitou sekeru, nemůže to již ze zásady dopadnout dobře. Protivníků má však Gerda i po letech stále dost, o čemž se ostatně můžeme díky nakladatelství CREW přesvědčit v úvodní knize série Nesnáším Pohádkov, která u nás vychází s podtitulem A jestli neumřela, vyšiluje dodnes…

Na tomto místě si bezpochyby zaslouží zmínku i vskutku povedený překlad Michaela Taliána, který se u Pohádkova pořádně vyřádil. Ano, kniha je plná prvoplánového humoru a Young se vám tak musí vyloženě trefit do vkusu, aby vás kniha pobavila, pokud se ale tak stane, překlad vám rozhodně konečný dojem kazit nebude. Ba právě naopak. Stejně jako Štěpán Kopřiva u Loba i Talián u Pohádkova připravil pár mistrných obratů, které se vám vryjí pod kůži. Což je rozhodně dobře, protože aktuální novinka je přesně tím titulem, u kterého na překladu skutečně hodně záleží.

Samotné téma pohádkové říše skýtá neskutečné množství prostoru pro nejrůznější eskapády a příběhová dobrodružství. Zde je potřeba říct, že Skottie Young zatím téma nevyužil úplně naplno a stále je zde co zlepšovat. Nechme stranou, že sama hrdinka je doslova na přes držku, ani samotný příběh vás na zadek rozhodně neposadí. Vše zde více méně postupuje přímočaře kupředu a ani žádné velké překvapení na nás v průběhu knihy nečeká. Snad až na samotném konci, kde si Young připravuje půdu pro další pokračování. Avšak ruku na srdce, příběh u této knihy nebude tím hlavním důvodem k její koupi.

To ostatně velmi dobře ví i sám autor a tak zde ještě více vsází na již zmíněný humor a nezřízené násilí, které z rukou “malé holčičky” působí minimálně úsměvně. Když k tomu připočteme perfektní Youngovu kresbu, která je hlavním tahounem celého komiksu, je celý tento kousek vskutku jedinečným vizuálním kouskem, který vás bude bavit od začátku, až do konce.NESNÁŠÍM POHÁDKOV #1 – A JESTLI NEUMŘELA, VYŠILUJE DODNES
SCÉNÁŘ: SKOTTIE YOUNG
KRESBA: SKOTTIE YOUNG
PŘELOŽIL: MICHAEL TALIÁN
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 136
ORIG. NÁZEV: I Hate Fairyland #01: Madly Ever After
ISBN: 978-80-7449-840-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..