Siri Pettersen – Ódinovo dítě

0

ANOTACE:
Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho nejsi nikdo. Jsi jen nákaza. Pouhý mýtus. Člověk.
Hirka se ve svých patnácti letech dozvídá, že je Ódinovo dítě — bezocasá stvůra z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná.
Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo napovrch, a hodlá toho docílit všemi prostředky. Hirka, jíž jde náhle o život, musí uprchnout. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy…
První díl úspěšné norské fantasy trilogie Havraní kruhy inspirované severskou mytologií je nejen skvěle gradovaným dobrodružstvím, ale také příběhem o touze po spravedlnosti, o nebezpečí slepé víry a právu či odhodlání vést druhé.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ponořte se do fascinujícího světa inspirovaného severskou mytologií a prožijte spolu s hlavními hlavními hrdiny příběh o lásce, zradě, víře a touze po moci. To a mnohem víc najdete v nejnovějším oceňovaném fantastickém kousku Ódinovo dítě norské autorky Siri Pettersen, které právě vychází v nakladatelství Host.

1141O tom, že má nakladatelství Host čuch na skvělé příběhy, asi netřeba moc spekulovat. Ostatně, stačí zmínit jména jako Larsson, Adler-Olsen, či Backman. Samozřejmě můžeme zabrousit i do fantastiky, kde u Hostu exceluje Anthony Ryan se svou krkavčí trilogií. A právě do této společnosti má směle nakročeno i Siri Pettersen se svou originální sérií Havraní kruhy, jenž v domovském Norsku získala cenu Fabelprisen za  nejlepší norskou knihu v žánru sci-fi a fantasy za rok 2014. Nesmíme opomenout ani řadu dalších nominací, které bezpochyby svědčí o kvalitách této knihy. Otázkou však zůstává, zda severská mytologie, oblečená do fantastického hávu, dokáže oslovit i české čtenáře.

Autorka nás v prvním díle své výpravné fantasy zavádí do světa velmi podobného staroseverským mýtům. I přes tuto inspiraci si však zachovává notnou dávku originality, díky níž se nedrží pevně vymezených hranic žánru. Kdo se tedy těší na nodrické božstvo, draky, či udatné hrdiny bez bázně a hany, může být z počátku malinko zklamán. Tedy jen do  doby, než se před ním otevře fascinující svět, který si pro nás autorka připravila. Pozornější čtenáři navíc mohou objevit i lehkou inspiraci současnou ikonou fantastiky G. R. R. Martinem a jeho Písní ledu a ohně. Zatemněte tedy okna, zamkněte dveře a pusťte se pomalu do čtení, protože Zima se blíží a noc je plná hrůz…Ehm… Pardon to sem tak úplně nepatří, i když s trochou nadsázky by se svět Siri Pettersen mohl docela dobře rozprostírat daleko na sever od Zdi.. To však již malinko odbočujeme. Vraťme se tedy zpět k Ódinovu dítěti a tomu, co na nás doopravdy čeká.

Pettersenova-Siri_(c)_Holand-LarsKaždý z nás se bezpochyby někdy cítil jiný či odlišný, avšak věřte, že oproti Hirce, hlavní hrdince Ódinova dítěte, jsou naše pocity zcela liché. Hirce již od mala chyběl ocas, poznávací znamení rasy obývající svět Havraních kruhů a tak byla často terčem narážek a posměchu. Až do svých patnácti let si myslela, že o ocas přišla díky vlkovi, který ji napadl a její chloubu jí ukousl – dokonce má na zádech památku po jeho zubech… Pravda je však úplně jinde. Hirka je Ódinovo dítě – bezocasá stvůra z jiného světa, kterou všichni opovrhují a obávají se jí. Sama však ještě netuší, že je součástí daleko většího plánu na ovládnutí všech jedenácti říší…

Hirčin příběh je však pouhou kapkou v moři událostí, které hýbou celým světem. Přesto je to právě ona, kdo dokáže otřást Vírou v základech a nastolit tak všeobecnou nejistotu a obavy z věcí budoucích. Hirka však není tím největším důvodem ke strachu. Existují totiž daleko nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti. Slepí – bytosti z nejhorších nočních můr. Ti po tisíci letech znovu prošly kamennými branami a pohybují se volně po Ymslandu…

Ódinovo dítě je sice vesměs originální a odehrává se v opravdu zajímavém světě, autorka však staví na víceméně osvědčených základech. Kromě hrdinky, které jde o život, se tedy můžeme těšit na bytosti, jejichž jméno šíří hrůzu a strach.  Na muže, jenž se zoufale snaží rozpoutat válku a ovládnout celou říši, či na potomka slavného rodu, který se vzdal svého dědictví, aby mohl sloužit vlastnímu přesvědčení.

13092248_1542545199384864_1502133316_nSe všemi těmito aspekty jsme se mohli již v nějaké podobě dříve setkat, ovšem Siri Pettersenová se rozhodla netroškařit a zapracovat je všechny do svého příběhu. Díky tomu na nás čeká opravdu rozvitý příběh, ve kterém rozhodně není čas na nudu. S touto spletitostí a počtem postav však přichází i jeden menší zápor. Hlavně zpočátku mohou mít někteří čtenáři trochu problém s orientací v ději. Tomu ostatně nenapomáhá ani neustávající příval názvů a jmen, na kterých si budeme občas lámat jazyk, než se nám takříkajíc trochu vžijí.

Ódinovo dítě je úvodem do celé série a tak, i když se autorka nezdržuje rozmáchlým vysvětlováním a úvodem do jejího světa, můžete očekávat pozvolný rozjezd. Ten naštěstí přichází cca po sto až stopadesáti stranách, kdy si tak nějak vše sedne a my se budeme moci naplno ponořit do tohoto fascinujícího příběhu.

Již teď můžeme říct, že nakladatelství Host opět trefilo do černého. V úvodním díle fantasy trilogie Havraní kruhy si snad každý čtenář přijde na své a i když mu k dokonalosti něco málo chybí, veškerou naši pozornost si však bezpochyby zaslouží. Děj je navíc otevřený, takže po dočtení budete netrpělivě očekávat další díl.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..