Simon Tolkien – Rozkazy z Berlína

0

ANOTACE:
Strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír.

Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Velký Knižní čtvrtek přináší již řadu let výběr toho nejlepšího čtení, které si pro nás nakladatelé přichystali. A ani letošní podzim nebude žádnou výjimkou, ba právě naopak. Mezi hvězdami domácí a zahraniční literatury se však tentokrát skví jedno legendární jméno – Tolkien. Tentokrát se však nejedná o velmistra žánru fantasy J. R. R. Tolkiena, nýbrž o jeho vnuka  Simona. A právě na Velký knižní čtvrtek nám Kniha Zlín přináší jeho Rozkazy z Berlína.

804_rozkazy_z_berlinaUž podle názvu někteří možná tuší, že fantastika a staré báje a pověsti zůstanou tentokrát zcela stranou. Simon se oproti svému dědečkovi vydává do tvrdé reality druhé světové války. Zde rozehrává zajímavý příběh, který na první pohled není lehké zařadit. Objevují  se zde prvky klasické detektivky a stejně tak špionážního thrilleru. To vše v kulisách Londýna neustále sužovaného nálety nacistického letectva.

Samotný děj nás zavádí na podzim roku 1940. Hitler již zabral skoro celou pevninskou Evropu a v cestě mu stojí už jen SSSR v čele se Stalinem na východě a Velká Británie s Churchillem na západě. Ještě než se ale německá vojska vydají na východ potřebuje Hitler uzavřít mír s Anglií, to však díky Churchillovi není moc reálné. A tak společně se svým pobočníkem Reinhardem Haydrichem osnovají v Hitlerově sídle v Berghofu plán, jak se tohoto anglického buldoka zbavit. K tomu by navíc mohl perfektně posloužit dvojitý agent, který operuje v samotném srdci britské tajné služby…

Mezitím v Londýně umírá bývalý šéf MI6 Albert Morrison. Někdo ho shodí přes zábradlí před jeho bytem, kde dopadá mrtvý přímo k nohám své dcery Avy. Do vyšetřování se pouští inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Zatímco Quaid je přesvědčen že za vším stojí Avin manžel, Trave si tím tak jistý není. V kapse mrtvého nalezne lístek ze záhadným textem, který nedává smysl. Je možné že Morrisonova smrt nějak souvisí s jeho bývalou prací?

Stejně jako Tolkienův věhlasný příbuzný, i Simon ve svém románu vsadil především na boj dobra a zla. I když samozřejmě ve zcela jiné formě, na rozdíl od svého dědečka stojí nohama pevně na zemi a předkládá tak čtenářům obraz válečného Londýna. Ten je mimochodem také jedním z největších lákadel tohoto příběhu. Autor totiž zbytečně nic nepřehrává, přesto se mu podařilo perfektně zachytit tísnivou atmosféru, která sžírá tamní obyvatele.

imgid71185247-jpg-galleryVedle toho samozřejmě staví i na samotných postavách a jejich psychologii. Na rozdíl od běžné detektivní produkce, ve které v současné době vládne krev a násilí, se jim Tolkien vcelku dobře vyhýbá a spíše se snaží zaměřit na důvody jejich konání. Ostatně sám pracoval jako právník a obhájce, což je v mnoha ohledech poznat. Zbytečně nefabuluje a vede čtenáře pevně za svým cílem.

K tomu mu bezpochyby napomáhá i relativně přímočarý děj a dobrá čitelnost postav. Díky tomu však nemůžeme v Tolkienově knize čekat příliš mnoho překvapení a zvratů. Ostatně i totožnost vraha bývalého šéfa MI5 nám autor prozrazuje relativně brzy. A tak zatímco v běžném krimi románu, hledáme vraha až do samotného závěru v Rozkazech z Berlína sledujeme spíše hru kočky s myší, kdy se jednotlivý protagonisté snaží dostat tomu druhému na kobylku.

V Rozkazech z Berlína dostáváme zajímavý špionážní thriller s kriminální zápletkou, který má rozhodně co nabídnout. Nebudou mu sice patřit nejvyšší příčky v rámci žánru, Tolkienově jméně však rozhodně ostudu nedělá. Navíc se jedná o příjemné oživení v záplavě klasických severských detektivek a psycho thrillerů, které v současné době vládnou žebříčkům.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.