Simon Mawer – Evangelium podle Jidáše

0

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova života, jak ho zachytil Jehuda iš Karijot – Jidáš Iškatriotský. Pokud by se prokázala pravost svitku, stal by se z něj jeden z nejvýbušnějších psaných dokumentův historii lidstva, který by zásadním způsobem otřásl základními tisíciletými dogmaty katolické církve. Úkolem svitek prozkoumat – potvrdit či vyvrátit jeho pravost – je pověřen katolický duchovní páter Leo Newman, světově uznávaný odborník na Koiné, dialekt starořečtiny, který se používal v oblasti východního Středomoří na přelomu letopočtu, a zároveň muž, který je v novinách označován za „odpadlického kněze“. Leo je stále více pohlcován odkrýváním tajemství Jidášova svědectví, ale zároveň na něj doléhají i temné zákruty jeho vlastního života. Zakázaná, avšak neodolatelnáa zničující láska k vdané ženě. Příběh vášnivého a vrcholně tragického milostnéhovzplanutí jeho matky ve válkou rozvráceném Římě. Jeho vlastní prožitky lásky a zrady ohrožují pevnost a základy jeho víry stejně pronikavě, jako Jidášovo evangelium. Dramatický a emocemi nabitý románový příběh se klene mezi Evropou v období druhé světové války a Jeruzalémem dva tisíce let po Ježíšově narození.

…………………………………………………………….

Simon Mawer, autor jenž se u čtenářů po celém světě těší značné oblibě, má ve zvyku zasazovat své příběhy do originálních prostředí. Nejinak je tomu i tentokrát. Čtenáři se tak opět mohou těšit na originální příběh se zajímavými kulisami, který zaujme nejednoho milovníka jedinečných příběhů.

333_evangelium_podle_jidase_obalka_webTento britský spisovatel si v našich končinách získal oblibu, především díky svému románu Skleněný pokoj, který je inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat a jejích obyvatel. Po velkém úspěchu mezi českými čtenáři, následovali další autorovy knihy, které vždy získaly kladná hodnocení a vřelé přijetí od čtenářů. Jeho nejnovější kniha je již v pořadí pátým románem, který vychází u nakladatelství Kniha Zlín.

Mawer si, stejně jako v předchozích knihách, vybral originální prostředí, do kterého zasadil příběh o lásce, pochopení i strádání. I zde neopomněl svou již tradiční historickou linii, kterou opět zasazuje do období 2. světové války, i když v daleko menší míře než v předchozích knihách. Přesto ani tato linie nemá pro děj nezanedbatelnou hodnotu. Autor tak opět rozehrává na několika frontách srdceryvný příběh, který se dotkne nejednoho čtenáře.

Po horolezeckém prostředí, kterého jsme si mohli užít v autorově předchozí knize Pád, se přesouváme do doby, kdy byly u Černého moře objeveny tajemné Kumránské svitky. Církev stojí před hrozbou, která ji může nadobro zničit a tak je do Izraele povolán polyglot a kněz Leo Newman, aby napomáhal při rozluštění svitků a informoval Vatikán.

Hrozba se navíc stává reálnější ve chvíli, kdy se mezi svitky najde jeden, který má mít na svědomí nejkontroverznější postava křesťanských dějin – Jidáš Iškariotský. Jedná se o padělek, nebo obsahuje pravdivé svědectví z období Ježíše Krista? Ustojí tuto zkoušku náboženství, nebo se církev na vždy změní?

n145596Samotná postava hlavního hrdiny kněze Leo Newmana rozhodně není jednoduchou osobností. Jako zdatný jazykovědec se sice těší různým privilegiím, ale stejně tak i pokušením, které neustále zkoušejí jeho víru. Kapitolou samu pro sebe jsou ženy v životě tohoto duchovního. Pomyslné Máří Magdalény, ženy jenž se nesmazatelně vryjí do Leova podvědomí a ovlivňují jeho konání, stejně tak jako jeho víru v církev a Boha.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že je tento román směrován na církev a luštění samotného svitku, není to tak úplně pravda. Samotné Jidášovo evangelium a jeho překlad je zde pouze kulisou pro příběh o lásce, zradě, touze a lidské nestálosti. Při bližším pohledu je jasné, proč si autor vybral právě Jidáše. Osud této biblické postavy v sobě skrývá nejednu podobnost s příběhem samotným.

Díky zasazení příběhu na pozadí křesťanských dějin, budou mít navrch ti čtenáři, kteří jsou alespoň trochu seznámeni s Novým zákonem. Navíc použití Kumránských svitků ve vás bude neustále vyvolávat nejistý pocit o tom, co je pravda a co pouze fikce. Možná se i přistihnete při hledání na internetu co vlastně nalezené svitky obsahují. Na druhou stranu, pokud patříte mezi silně věřící, může vás tato kniha poněkud pobouřit, jelikož některé její části mohou být pro silně nábožensky založeného člověka značně kontroverzní.

Zaslouží si ovšem nejnovější Mawerova kniha pozornost? Rozhodně ano. Pro fanoušky tohoto autora je v podstatě povinností, jelikož zde najdou vše, co na jeho knihách milují. A i když má Mawer za sebou asi i lepší kousky, Evangelium podle Jidáše mu rozhodně ostudu neudělá. A přestože mohou být některé pasáže zbytečně zdlouhavé a ubíjející, mají zde své místo a po dočtení určitě tato drobná zaškobrtnutí autorovi odpustíte.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)Simon Mawer (1948) je úspěšný britský autor, který si navzdory tomu, že svou prvotinu vydal poněkud neobvykle až na prahu čtyřicítky, již získal svými romány popularitu mezi čtenáři i přízeň literární kritiky jak v Evropě, tak v Americe. Po studiích zoologie na Oxfordu se několik let živil jako učitel biologie v Anglii, na Kypru a na Maltě.
Pozornost literárního světa upoutal už svým prvním románem Chimera (Chiméra), který vyšel v roce 1989 a získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším románovým debutům vydaným ve Velké Británii. Očekávání, která úspěch prvotiny vyvolal, bezpochyby naplnil jeho dosud nejúspěšnější román Mendel´s Dwarf (Mendelův trpaslík). Po něm následovaly romány The Gospel of Judas (Jidášovo evangelium) a The Fall, za který autor Boardman-Taskerovu cenu. Jeden z jeho posledních románů, Swimming to Ithaca, je inspirován Mawerovým dětstvím stráveným částečně na Kypru. Sklěněný pokoj byl přeložen do češtiny v roce 2009 a sklidil velký úspěch u českých čtenářů. Twitter: @smamawer

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..