Simon Brett – Dcera svrženého krále

0

Anglický spisovatel Simon Brett se u nás proslavil zejména „prevítovskou“ sérií (Prevítem snadno a rychle), v Anglii je ale známější jako autor detektivek. Vytvořil čtyři série klasických detektivních příběhů vyznačujících se výstředními charaktery postav, náhlými zvraty a nebývalým humorem. Dvojčata Blottova jsou prvním dílem Brettovy nejnovější detektivní série. Děj se odehrává na začátku 20. století a detektivní zápletky v nich řeší dvojice aristokratických sourozenců Blotto a Twinks. Za celoživotní přínos detektivnímu žánru obdržel Brett v roce 2014 prestižní ocenění Diamantová dýka.

…………………………………………………………….

Ačkoliv je Simon Brett spisovatel především detektivních románů, největší popularitu získala (a v Čechách je nejznámější) jeho humoristická trilogie o malých “prevítech”. Romány psané formou deníku malého dítěte si získaly u čtenářů obrovskou oblibu, a tak nastal čas ponořit se také do další Brettovy tvorby.

Dcera-svrzeneho-krale

Díky nakladatelství XYZ mají čtenáři konečně možnost se setkat i s jinou tváří Simona Bretta, a tím jsou detektivní romány, okořeněné jemným anglickým humorem a atmosférou jako z detektivek královny tohoto žánru Agathy Christie. Brettova série “Detektivů z Tawcesteru” představuje opravdu nesourodou sourozeneckou dvojici amatérských detektivů.

Stejně jako v některých detektivkách Agathy Christie, i zde se ocitáme v aristokratických kruzích, konkrétně na Tawcesteru. Rodovém hradě sourozenců Devereuxe a Honorie Lyminsterových, jinak známých také jako Blotto a Twinks. Rozdílnější sourozence byste hledali ovšem těžko. Zatímco Blotto rozumem právě neoplývá, zato má srdce na pravém místě, jeho sestra Twinks by si nic nezadala ani se slavným Sherlockem Holmesem. A právě v jejich sídle dojde během návštěvy svrženého krále “Středoevropy” ke smrti jednoho člena jeho doprovodu.

Již od úvodních stránek je jasné, že i detektivní příběhy pojímá autor po svém a s obrovskou dávkou nadsázky. Nejednou se tak čtenáři při pátrání po pravdě přistihnou s potutelným úsměvem, který jim na tváři vykouzlí Brettův nadhled a specifický humor.

{DA0D001F-AA2B-4B73-A168-5DFC37671F79}Img400

V samotném příběhu rozhodně žádné záludnosti hledat nemusíme. Ve své podstatě je samotná zápletka naprosto triviální a bezpočtukrát viděná v několika knihách jiných autorů. Přesto autor “klasickou vraždu v uzavřeném prostředí” malinko oživil a dodal tak celému příběhu alespoň nádech originality.

Po úvodní pasáži, kdy sourozenecká dvojice pátrá po vrahovi mezi hosty, se celý příběh zamotává, a tak Blottovi nezbývá nic jiného, než se vydat na nebezpečnou cestu do “Středoevropy”, aby uchránil čest a pověst rodiny. Samotná “Středoevropa” může nám Čechům znít dost podezřele, na druhou stranu právě tento název v sobě skrývá nádech tajemna a nechává tak čtenářům dost prostoru pro jejich fantasii, kde že se tato záhadná země opravdu nachází.

Ačkoliv nemá kniha potenciál stát se nějakou hlubokomyslnou literaturou, své čtenáře si rozhodně najde. A ti kteří jí dají šanci, se tak mohou těšit na milý a vtipný příběh, který stoprocentně dokáže zpříjemnit cestu do práce či do školy.

Kniha vychází v nakladatelství XYZ
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avSimon Anthony Lee Brett, spisovatel především detektivních románů, se narodil v Surrey (Anglie) roku 1945. Vystudoval angličtinu na Oxford University. Mezi lety 1967 a 1977 pracoval jako producent pro rádio BBC. Několik let během této doby strávil i prací pro Thames Television. První svou novelu publikoval Brett v roce 1975, čímž zahájil sérii knih o herci Charlesi Parisovi. V roce 1979 se pak rozhodl dát se na dráhu spisovatele na plný úvazek.

Brett napsal řadu detektivních knih, humorných novel, dětských knih a antologií. V roce 1986 započal sérii detektivních knih o vdově Pargeterové. Kromě toho je autorem četných rozhlasových a televizních seriálů (No Commitments, Dear Diary, Smelling of Roses, After Henry).
Nejlépe prodávanou (a v Čechách nejznámější) se stala jeho humoristická trilogie How to be a Little Sod (Prevítem snadno a rychle). Romány jsou psány formou deníku malého dítěte. Jejím prostřednictvím Brett popisuje, jak fiktivní malé dítě myslí (tedy přesně jako dospělý, navíc poměrně egoisticky, snaží se záměrně zlobit).

V současné době žije Simon Brett v Západním Sussexu.

wordpress hodn

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..