Sean Murphy – Batman: Bílý rytíř

0

Spatřete svět, v němž byl nejslavnější zločinný klaun vyléčen ze svého šílenství. Svět, v němž povstal Bílý rytíř a spolu s ním i naděje na světlou budoucnost Gothamu. BATMAN: BÍLÝ RYTÍŘ je zde a spolu s ním i hvězdný scenárista a kreslíř Sean Murphy, jenž tímto komiksem odstartoval zbrusu novou komiksovou řadu pro dospělejší čtenáře DC Black Label.

Ačkoliv to byl právě Bílý rytíř, který celý Black Label otevíral a rozjížděl, u nás jsme se s touto značkou mohli setkat již dříve. Na začátku letošního neradostného roku mezi nás zavítal Brian Azzarello, jenž přijel představit jeho mediálně propíraný komiks Batman Damned, v němž se mimo jiné poprvé objevil i “batdick”. Následoval Stjepan Šejić s jeho romantickou Harleen. Oba komiksy si u čtenářů nevedli vůbec špatně a tak bylo vcelku pochopitelné, že se nějakého toho kousku z Black Label dříve, či později opět dočkáme.

A tak přichází na scénu ostřílený Sean Murphy, aby nám představil svého Bílého rytíře. Murphyho bude patrně většina čtenářů znát především díky jeho kresbě, které se věnuje primárně. Batman: Bílý rytíř je však čistě v jeho režii. Od scénáře až po kresbu. Jediné s čím si zde nechal pomoc byl coloring, kterého se zhostil Matthew Hollingsworth. Jinak je však Bílý rytíř čistokrevný Murphy se vším všudy. Pokud tedy toužíte poznat tohoto talentovaného scénáristu a kreslíře blíž, je aktuální novinka z Nakladatelství CREW ideální příležitostí.

Navíc díky tomu, že Black Label poskytuje autorům přeci jen více volnosti, než je tomu u klasických mainstreamových titulů z DC, mohl si Sean Murphy dovolit trochu více zaexperimentovat. Jokerovi se zde daří vyléčit ze svého šílenství. A coby Jack Napier se společně se svojí partnerkou Harley Quinnovou snaží vyléčit město, které kdysi terorizoval. Coby ochránce práva a nemajetných obyvatel města uvádí do pohybu promyšleně rozehranou kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat osobu, kterou vnímá jako hlavního nepřítele Gothamu: Batmana.

Základní premisa příběhu sice není extra originální a s podobným konceptem jsme se již mohli vcelku pochopitelně setkat. Hlavní je ale především styl, jakým vše autor podává. A minimálně v tomto ohledu Murphy skutečně exceluje. Ať už jde o samotného Batmana, který se zde pohybuje ještě daleko více na hraně, než je u něj obvyklé, či napraveného Jokera, jenž se nám ukazuje ze zcela nové perspektivy. Připočtěte k tomu všudypřítomnou akci, kvalitní dialogy a řadu překvapivých momentů a můžete si být vcelku jisti, že v rukou třímáte jednoho z nejlepších Batmanů posledních let.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak ta “třetí vzadu” – Harley Quinn. S tou si Murphy neskutečně dobře rozumí a umí ji perfektně vykreslit. Chemie mezi ní a Napierem (Jokerem) skvěle funguje a dodává do příběhu i trochu té romantiky. Zcela upřímně, kdyby se Murphy zhostil komiksové řady s touto hrdinkou, zaručeně by to musel být hit. Lépe napsanou Harley budete hledat jen těžko. Jediný, kdo se tomuto autorovi přibližuje, je tak Stjepan Šejić, jenž se svou Harleen také zazářil.

Jedinou kaňkou na kráse tohoto vynikajícího titulu tak může být snad jen přílišné tlačení na pilu v politických otázkách, které si autor v některých chvílích neodpustil. Jinak však Bílý rytíř působí neskutečně konzistentním dojmem. Vynikající atmosférická kresba jde ruku v ruce s příběhem. Právě na něm je tak jasně vidět, že když autoři dostanou volnou ruku, mohou vzniknout skutečně jedinečná dílka, ke kterým se čtenáři budou rádi vracet i po letech. A přesně takovým kouskem je i Batman: Bílý rytíř.BATMAN: BÍLÝ RYTÍŘ
SCÉNÁŘ: SEAN MURPHY
KRESBA: SEAN MURPHY
PŘELOŽIL: ŠTĚPÁN KOPŘIVA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 236
ORIG. NÁZEV: Batman: White Knight
ISBN: 978-80-7449-944-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..