Scythe: Titáni nebes – rozšíření

0

Fenomenální deskovou hru Scythe patrně českým fanouškům netřeba moc představovat. Tato hra se stala i u nás obrovským fenoménem, který se těší zasloužené oblibě. Krásným důkazem je nejen nepřeberné množství různých vylepšení, jako jsou kovové mince, či legendary box, ale i fakt, že se tato hra dočkala i českého vydání expanzí. A právě druhá z nich – Titáni nebes právě zamířilo na pulty českých obchodů.

Zatímco první rozšíření Invaze z dálek pro tuto vojensko-ekonomickou strategii přineslo do hry dvě nové hratelné frakce, které sice hře dodávali o něco větší variabilitu, zásadnější změny však nepřinesly, ty přichází až s Titány nebes. Toto rozšíření přináší do hry kromě zcela nových jednotek vzducholodí, i alternativní konce hry, kdy nekončíte po položení šesté hvězdy, jako je tomu u standardní verze.

Tvůrci Jamey Stegmeier a Kai Starck tak opět posouvají své jedinečné dílko ještě o kousek dopředu a dávají hráčům do rukou zcela nové možnosti, jak si tuto oblíbenou hru užít. Kouzlo Titánů nebes tkví bezpochyby i v tom, že vám autoři nikterak nepřikazují, jak máte toto rozšíření využít. Při své hře tak můžete klidně využít pouze nové jednotky, nebo je naopak nechat odpočívat a zkusit si se základem zahrát některé z nových zakončení hry.

Už po otevření krabice však nejvíce zaujmou plastové vzducholodě a tak se nejdříve zaměříme právě na ně. Jejich kvalita je stejně jako u předchozích figurek této hry opět famózní a tak si zde přijdou na své i příznivci barvení. V balení najdeme celkem sedm různobarevných vzducholodí, pro každou frakci ze základní hry i z prvního rozšíření. Tyto jednotky mají jednu obrovskou výhodu a to tu, že nejsou nikterak omezena vodou a mohou se volně přesouvat i na území obsazená soupeřem. Kromě toho před začátkem každé hry si náhodně vylosujete po jednom válečným a mírovém dílku, který určí vlastnosti pro všechny vzducholodě pro danou hru.

Válečné, či bojové dílky jednak určují počet dělníků nebo surovin, které maximálně vzducholodě poberou, navíc do hry přidávají další zajímavé atributy, jako vydělávat na mýtném, kontrolovat bojiště, či provádět blokády. Oproti tomu mírové, či produktivní dílky pak určují maximální dolet vzducholodí, potažmo vás podpoří ve vašem produktivním snažení. Můžete podpořit sklizeň, vyrobit si mobilní základnu, či některou z dalších možností, kterou najdeme na celkem 16 těchto dílkách (vždy 8 od jednotlivého zaměření).

Obrovskou výhodou je právě větší počet dílků a jednotlivé možnosti jejich kombinací. Díky tomu bude každá hra se vzducholoděmi o něco jiná, než ta předchozí. Po hráčích to samozřejmě vyžaduje o něco zvýšenou pozornost, zda dělají tahy správně, tudíž nemohou mít vše zautomatizované jako doposud, to je však jen malá daň za větší zatraktivnění této už tak skvělé hry.

Druhým modulem, který můžete v rámci tohoto rozšíření využít jsou pak alternativní konce hry. Těch je zde celkově osm a každý z nich mění finální fáze hry. Již tak nejste omezeni pouze na položení šesti hvězd, ale je zde více variant. Můžete využít rychlejší varianty hry hrané přesně na 20 kol, potažmo Územní převahy, která ukončí hru při kontrole deseti či více území. Různých zakončení je zde celkem osm a každé z nich vyžaduje po hráčích trochu odlišnou strategii, která povede k úspěchu. To ocení především zkušení hráči, kteří mají základní Scythe již dokonale v malíčku.

Autoři hry ani tentokrát neopomenuli fanoušky solitérního hraní. Titáni nebes přináší do hry zcela nové karty pro Automu, která je jednak opět o něco záludnější a navíc se naučila využívat i vzducholodě a alternativní zakončení hry. Zároveň došlo k menšímu upravení některých pravidel, který by měli ještě více vyvážit samotnou hru.

A tak zatímco první rozšíření přineslo do základní hry pouze estetické změny v podobě nových frakcí a možnosti hrát Scythe až v sedmi hráčích, Titáni nebes jsou daleko variabilnější a mění celou řadu zaběhlých pořádků, díky čemuž se do Scythu dostává příjemné osvěžení. Pokud jste tedy s prvním rozšířením váhali vzhledem k tomu, že hrajete především v menší skupince hráčů, pořízení Titánů nebes je takřka povinností. Aktuální rozšíření přináší do hry celou řadu změn, která jde ruku v ruce s úžasnou variabilitou, kterou ocení všichni hráči, kteří si tuto výbornou hru zamilovali. Velké detailní modely vzducholodí jsou pak jen pomyslnou sladkou tečkou za tímto skvělým rozšířením.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..