Scott Snyder – Metal: Temní rytíři

0

 

ANOTACE:
Noc je stále temnější!

Invaze do naší reality se už nedá zastavit. Batman zmizel v temném vesmíru. Ve světě stvořeném z našich obav a strachů. Zbývající členové Ligy spravedlnosti jsou postupně eliminování v boji proti příchozím z temného vesmíru – Temným rytířům.

Kdo vlastně jsou tihle vražední Batmanové? A jaké špatné Batmanovo rozhodnutí je stvořilo? Tomu je věnovaný druhý díl třídílné uzavřené série, která představí sedm nových smrtících padouchů a otřese základy vesmíru DC.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jeden z největších batmanovských příběhů posledních let po necelém měsíci přichází s další kapitolou v níž rozvíjí příběh, jenž se může stát ztělesněním našich nejtemnějších nočních můr. Batman zmizel v temném vesmíru a zbývající členové Ligy spravedlnosti jsou postupně eliminováni v nerovném boji s Temnými rytíři. Na scénu tak přichází sedm nových smrtících padouchů, jenž otřesou základy vesmíru DC.

Ještě neuplynul ani měsíc od chvíle, kdy nám nakladatelství CREW naservírovalo úvodní book temné série Metal hvězdného Scotta Snydera a Grega Capulla. Toto populární duo dalo v Temných nocích vzpomenout na dobu své největší slávy a začali před námi splétat jeden z nejmonumentálnějších příběhů celého DC univerza posledních let. Avšak ještě než jsme dokázali naplno vstřebat pocity z úvodní knihy, přichází po necelém měsíci čas na další kapitolu tohoto zneklidňujícího příběhu. Tentokrát příznačně nazvaného Temní rytíři.

Právě kolem nich se totiž točí děj druhé knihy této třídílné série. Hlavní dějová osa tak tentokrát maličko ustupuje do pozadí, aby nechala naplno vyniknout pokřivené verze samotného Batmana. S trochou nadsázky se tak dá říct, že přichází čas na menší zklidnění, avšak toto tvrzení je v případě Metalu skutečně hodně relativní. Rozhodně však nemusíte mít strach, že by si autoři tentokrát pro vás připravili pouze nějakou “výplňovku”. Ba právě naopak, jednotlivé “originy” šílených Batmanů jsou totiž možná ještě zajímavější, než příběh samotného Metalu.

Vzhledem k velikosti celého příběhu a jeho provázanosti s ostatními sériemi DC univerza je vcelku nasnadě, že úplně vše nemohlo zůstat pouze na Scottu Snyderovi. I když je to právě on, kdo je hlavní tváří celé této série. V případě Temných rytířů mu však dopomáhala celá plejáda dalších tvůrců, které můžeme znát díky Rebirthu i u nás. Svou trochu do mlýna tak tentokrát přispívá i například Dan Abnett, James Tynion IV., či Joshua Williamson. Počet tvůrců podílející se na Metalu tak sice pomalu, ale jistě vzrůstá, naštěstí se to však nikterak neprojevuje na kolísavé kvalitě, což není úplně vždy zvykem.

Z hlavní “metalovské” série se v této knize dočkáme pouze jednoho sešitu, zbytek pak obstarávají speciály věnované jednotlivým pokřiveným verzím Batmana. Ti byli v temných verzích reality stvořeni ze samotného Temného rytíře, jenž sklouzl ze správné cesty. Kdo však tito šílení Batmani skutečně jsou a jaké špatné rozhodnutí je stvořilo? Na to najdeme odpovědi právě v této knize. Na scénu tak přichází Red Death, Murder Machine, Dawnbreaker, Drowned, ale i všemi oblíbený Batman, který se směje, jenž se stal jednou z hlavních hvězd tohoto příběhu.

Za jednotlivými příběhy nikterak nezaostává ani jejich kresba. Ta se sice v rámci každého sešitu liší, jelikož jsou jednotlivé části vždy v kompetenci jiného kreslíře, přesto se jí daří zachovávat určitý podobný styl. Ten v sobě odráží temnotu a celkové vyznění tohoto znepokojujícího příběhu. Kromě nezbytného Grega Capulla tak zde můžeme narazit i na příspěvky od Francise Manapula, Tony S. Daniela, Jorge Jimeneze a celé řady dalších tvůrců.

Ačkoliv je tato kniha spíše nadechnutím před samotným velkým finále tohoto příběhu, rozhodně se zde nudit nebudete a prakticky každá stránka má zde své opodstatnění a je důležitá pro další vývoj. Minimálně v tomto ohledu Metal převyšuje naprostou většinu superhrdinských sérií, které u nás v současné době vychází. Prakticky z každé stránky je cítit naléhavost a napětí, které autoři postupně skvěle budují. Ano, stále se jedná v podstatě o klasický superhrdinský mainstream a tak zde patrně nemůžeme očekávat nějaké to větší překvapení, avšak i přesto patří tato série mezi to nejlepší, co u nás v rámci tohoto žánru v posledních letech vyšlo.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..