Scott Snyder – Metal: Temné noci

0

 

ANOTACE:
Temný rytíř odhalil jedno zapomenuté tajemství. Tajemství, které může zničit samotné základy vesmíru DC. Objevil temnou stranu reality, to, co se skrývá za mnohovesmírem. Zónu nočních můr, kde je každá obava, každý náš strach, skutečností. A teď je tu síla stará jako sám čas, která se nás snaží stáhnout do temnoty, do nikdy nekončící hrůzy. Je nutné spojit proti prastarému zlu síly všech hrdinů… jenže, co zmůžou proti temným Batmanům z jiných světů?

Jeden z největších batmanovských příběhů, který u nás kdy vyšel! Stojí za ním populární dvojice Scott Snyder a Greg Capullo (Batman: Soví tribunál, Batman: Smrt rodiny), které napříč celou řadou komiksových sérií DC vypomohla řada dalších autorů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Znovuzrození hrdinů DC je zde s námi sice již rok a půl, za tu dobu jsme se však zatím nedočkali žádné větší události, která by pořádně otřásla celým světem DC. S tím je však konec. Temný rytíř odhalil jedno zapomenuté tajemství a Scott Snyder a Greg Capullo se vrací na scénu, aby nám přinesli jeden z největších batmanovských příběhů, který u nás kdy vyšel!

A tak to, co celá řada fanoušků netrpělivě vyhlížela je zde. Jeden z největších batmanovských příběhů posledních let se konečně dočkal českého vydání. Populární autorské duo Scott Snyder a Greg Capullo dávají vzpomenout na dobu své největší slávy a předkládají čtenářům monumentální příběh sahající až k Sovímu tribunálu. Nakladatelství CREW navíc v případě tohoto eventu nikterak netroškaří a tak se do Vánoc dočkáme takřka 750 stran strhujícího příběhu ve třech vázaných knihách, jenž vás nenechá vydechnout až do samotného konce. Zkrátka a dobře Metal je zde a spolu s ním přichází i Temné noci! 

Ačkoliv se na první pohled může zdát, a už samotný přebal první knihy to naznačuje, že Metal je přímým pokračováním událostí z Rebirthu, pravda je maličko složitější. Metal totiž stojí tak trochu stranou a žije si vlastním životem. Na některé čtenáře tak může čekat menší překvapení, ale abych vás trochu uklidnil, ke Znovuzrození má hodně blízko. Ostatně v této knize najdeme i sešity, které jsou součástí klasických rebirthových řad (Teen Titans #12, Nightwing #29, Suicide Squad #26 a Green Arrow #32), hlavní dějová linie Metalu však zatím nikde v rámci Rebirthu příliš zmiňována nebyla.

Scott Snyder se navíc rozhodl oživit události své batmanovské řady z New52. Pokud vás tedy tato řada až doposud míjela, rozhodně doporučím to napravit, protože Scott Snyder evidentně nezapomíná. Naštěstí je toto více méně vše, co vám kromě aktuálního Rebirthu bude stačit k tomu, abyste si Metal užili skutečně naplno. Nakladatelství CREW navíc pro české vydání sáhlo po francouzské mutaci Metalu, která by měla být pro běžného čtenáře pravděpodobně nejpřístupnější variantou, jak se do Metalu pustit. Samozřejmě v české verzi. Nemusíte se tak příliš bát neustálého skákání v ději, horší orientace ani toho, že by vám zde chybělo něco zásadního. Toto vydání je pravděpodobně jedno z nejlepších, po kterém mohla pro co nejjednodušší pochopení příběhu CREW sáhnout.

A věřte, že to je velice důležité. Scott Snyder totiž rozhodně netroškařil. Mimochodem, jen tři české knihy nabídnou takřka 750 stran příběhu. Je tedy více než jasné, že úvodní kniha tohoto eventu je především uvedením do děje, nastíněním určitých zákonitostí a rozmístěním jednotlivých figur na herním plánu. I díky tomu mohou být vaše pocity po dočtení této knihy možná trochu rozporuplné. Na jakákoliv hodnocení je však zatím rozhodně brzo a sám bych si na nějaké shrnutí a celkové dojmy radši počkal až po dočtení třetí knihy, která by u nás měla vyjít začátkem prosince. Na to si však budeme muset ještě počkat, takže se nejdříve podívejme, co nám vlastně přináší Temné noci.

V DC si vždy rádi pohrávali s alternativními dimenzemi a paralelními vesmíry. Ostatně jejich velké eventy hovoří za vše (Krize na nekonečnu zemí atd.) a Scott Snyder v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady. Tento autor dal Temnému rytíři do rukou dávno zapomenuté tajemství, které může otřást samotnými základy vesmíru DC. Na scénu tak přichází temná strana reality, zóna nočních můr. Místo, kde se každá obava a strach stává skutečností. A teď je zde a spolu s ní přichází i temní Batmani z jiných světů, včele s tím Který se směje…

Orientace v příběhu sice minimálně ze začátku není úplně snadná a bude vám chvilku trvat, než si všechno takříkajíc sedne, Metal si však rozhodně zaslouží naší pozornost. Na celková hodnocení je sice ještě hodně brzo, avšak nápad s temným mnohovesmírem a šílenými verzemi Batmana je vskutku výtečný. Ostatně, Who laughs “přežil” a Snyder si ho vytáhl i do své Ligy spravedlnosti, ke které bychom se snad u nás také měli jednou dopracovat. Snyderovi se tak opět podařilo zabodovat na plné čáře a relativně zopakovat svůj úspěch se Sovím tribunálem.

 Tento event je samozřejmě hodně rozsáhlá záležitost, která se táhne napříč několika řadami DC univerza a tak v tom Snyder nemohl být úplně sám. Svou trochou do mlýna tak přispěli i další hvězdní autoři DC v čele s Benjaminem Percym, Jamesem Tynionem IV, nebo Joshuou Williamsonem, kteří si přihřáli polívčičku v rámci svých komiksových řad (Teen Titans, Nightwing, Suicide Squad a Green Arrow). Stále je však potřeba mít na paměti, že se zatím jedná pouze o první třetinu příběhu, kde je teprve nastíněno pár otázek a to hlavní na nás zatím ještě čeká. Tedy alespoň v to osobně doufám.

Ke Scottu Snyderovi již neodmyslitelně patří výborný kreslíř a umělec Greg Capullo, jenž s tímto scénáristou vcelku pochopitelně spolupracoval i na této události. Na druhou stranu je v rámci této knihy Metal rozesetý napříč několika řadami a tak se i grafická stránka velice často mění. A to nejen v rámci čísel, ale i v rámci několika stránek. Toto střídání kreslířů jednak nemusí vyhovovat úplně všem, druhak příliš nepomáhá ani celkové konzistentnosti. Na druhou stranu se u této knihy sešli skutečné hvězdy ( Capullo, Ferreyra, Kubert, Lee, Šejić) a tak celkový výsledek snad nemůže ani vypadat špatně.

Máme za sebou sice teprve první knihu, avšak už ta dává tušit, že má Metal vcelku dobře našlápnuto k úspěchu. Ostatně, hravě strčí svou kvalitou do kapsy většinu u nás vydávaných titulů ze Znovuzrození a to se stále teprve rozjíždí. Ne nadarmo je tak označován za jednu z největších a nejlepších událostí DC univerza posledních let. Mimochodem i CREW mu evidentně věří, jelikož Temné noci – Metal vychází na rozdíl od všech rebirthových titulů v pevné vazbě. To se sice promítlo do finální ceny, která není z nejmenších, rozhodně se však zdá, že se tato investice vyplatí a Metal bude stát za to.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..