Scott Snyder – Batman #9: Květy zla

0

 

ANOTACE:
Bruce Wayne má takřka dokonalý život. Je zamilován do úžasné ženy, po jejímž boku pracuje den co den v jednom z gothamských center pro mládež, kde pomáhá dětem svého milovaného města. Poté, co bezmála zemřel při posledním Jokerově útoku, má jeho paměť mezery, i přesto ale nepochybuje o tom, že takhle šťastný ještě nikdy nebyl.
A přesto… čas od času cítí, jako by byl přitahován zpět k jinému životu. Na pozadí jeho chybějícího příběhu je napůl zapomenutá minulost, naplněná násilím a temnotou, ale i něčím grandiózním, co Bruce Waynea volá zpátky. Pokud se však vrátí ke své minulosti, co se stane s tím dokonalým, šťastným životem, který si vybudoval?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman a Scott Snyder, nerozlučná dvojice, která oblažuje české fanoušky již od roku 2013, je zpět. Vše již nezadržitelně spěje k nevyhnutelnému finále Batmanova příběhu, tedy alespoň v případě komiksové série z New 52 od Scotta Snydera. Dokáže však tento autor ještě něčím překvapit a zaujmout, nebo na čtenáře čeká opět mírné roztrpčení, jako tomu bylo u předchozí knihy? Na to odpoví aktuální Květy zla!

Představovat po osmi, respektive po devíti vydaných knihách nějak blíže Scotta Snydera, potažmo jeho Batmana je pravděpodobně zcela zbytečné. Tento americký scénárista již mnohokrát v této sérii dokázal, proč patří k nejoceňovanějším autorům současnosti a proč právě jeho příběhy patří mezi to nejlepší po čem můžeme u Batmana sáhnout.

Samozřejmě v jeho sérii nalezneme i slabší kousky. Ostatně nemusíme chodit nikterak daleko, stačí se podívat o jednu knihu zpět, kdy “Supertíha byla skutečně lehce rozporuplná a když nic jiného, tak se jednalo o vcelku slušnou nastavovanou kaši. Což ostatně dokazuje i děj Květů zla. Znalejší čtenáři pravděpodobně již tuší o čem mluvím. A pokud stále nevíte, stačí se podívat do nakladatelské anotace, která vám to zaručeně prozradí, takže “spoiler alert” se nejspíše nekoná.

Zatímco se předchozí kniha snažila čtenářům ukázat, jak by to mohlo fungovat, kdyby se Batman odebral “na odpočinek”, Květy zla se již vrací k víceméně osvědčenému konceptu. Gothamská policie s Jimem Gordonem coby představitelem “nového Batmana” se sice snaží, ale Bruce Wayna jen tak nikdo nenahradí. O tom se ostatně přesvědčí již brzy, kdy na scénu přichází Bloom, jenž se lehce “urve ze řetězu” a Gotham tak čelí nevyhnutelné zkáze…

Bruce Wayne si mezitím užívá relativně bezstarostného života. Má milující úžasnou ženu a pohodovou práci z gothamských center pro mládež. To jen díky tomu, že si na svou minulost prakticky nepamatuje. Za své štěstí tak vděčí paradoxně právě Jokerovi, jenž ho při posledním útoku málem zabil. Přesto ho v hloubi duše sžírají pochybnosti, navíc město volá ze všech sil o pomoc. Potřebuje zpět svého Batmana….

Je tedy vcelku jasné, k čemu příběh nevyhnutelně směřuje. Díky tomu se tak ještě více potvrzuje tvrzení, že Supersíla je v podstatě zbytečná vata. Ano Snyder se zde nebál udělat s oblíbenou postavou kotrmelec, Květy zla jej však opět vrací nohama pevně na zemi a tak tento pokus vyznívá tak nějak do ztracena.

Když pomineme Batmanův, potažmo Waynův návrat na scénu, jenž je sžírán svou minulostí a lehkými, či těžšími dilematy, dostáváme do rukou jinak vcelku průměrnou mlátičku, která se táhne napříč celou knihou. Ano Bloom je vcelku zajímavý záporák, jenž ve své podstatě myslí všechno dobře (takových už zde bylo) a určitě je i více než důstojným protivníkem, který si zaslouží pozornost. Problém je však jinde.

Snyder je, stejně jako Greg Capullo, jenž obstaral podstatnou část kresby tohoto komiksu, stále výborný a odvádí zcela profesionální práci. Nedá se však ubránit pocitu, že pomalu ale jistě vyprchává jeho “kouzlo”. Nejlepší díly série již máme zas sebou a tak Květy zla nikterak nepřekvapí. Na to, že se jedná v podstatě o “epické” finále se dá vše až moc lehce předvídat. Obzvláště pokud máte již “načteno”. Světlejší výjimkou je snad jen samotný konec, jenž dává tušit, že poslední kniha celé New 52 série by nemusela být úplnou ztrátou času. Na tu si však budeme muset ještě do dubna počkat.

Květy  zla rozhodně nejsou špatným komiksem, jako celek působí vcelku dobrým dojmem. Což ostatně podporuje i vynikající Capullova kresba. Avšak vzhledem k tomu, kdo jej píše a že se v podstatě jedná o samotné finále celé série, zasloužil by si tento book alespoň nějaké překvapivé momenty, které nikdo nečeká (ano Batmanův návrat, rozhodně nebyl překvapivý) kterými by nás Snyder zcela uzemnil. Na ty si však musíme bohužel nechat zajít chuť, což je rozhodně škoda, jelikož by si tato povedená řada rozhodně nějakou pecku na závěr zasloužila. I když kdo ví, ještě je zde chystaný Epilog…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.