Scott Snyder – All-Star Batman 2: Konce světa (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Je strážcem Gotham City. Je Temným rytířem z Ligy spravedlnosti. Batman, jedna z nejikoničtějších postav historie. Ale bez stejně silných protivníků by byla jeho legenda neúplná.

Spisovatel bestsellerů zařazených v žebříčku New York Times, Scott Snyder, autor takových klasik jako jsou batmanovské komiksy Soví tribunál, Smrt rodiny, či Konec hry, spojuje své síly s nejlepšími komiksovými kreslíři, aby společně přinesli šílenství a zuřivost těch největších protivníků Temného rytíře do moderní éry!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman a Scott Snyder, nerozlučná dvojice, která oblažuje české fanoušky již od roku 2013. Celý Snyderův run z New52 je sice již za námi, tento úspěšný autor se však Batmana jen tak nevzdává. Ostatně vzpomenout můžeme například “Rebirthový” All-Star Batman, který Snyder dostal po hlavní sérii na hraní a jenž právě přichází s druhou knihou, tentokrát s podtitulem Konce světa.

Snyder nás o svých kvalitách již nejednou přesvědčil. Jeho příběh točící se okolo Sovího tribunálu bezesporu patří mezi to nejlepší co v několika posledních letech s Batmanem vyšlo a ani úvodní kniha série All-Star Batman si nevedla vůbec špatně. Je tedy vcelku pochopitelné, že očekávání před druhou knihou nebudou vůbec malá. Obzvláště ve chvíli, kdy tvůrčí tým opustil mnohými proklínaný John Romita Jr. a nahradily ho taková jména jako Jock, Giuseppe Camuncoli, Francesco Francavilla, či Tula Lotayová.

Zatímco nám úvodní svazek All-Star Batman nabídl Batmanovu zběsilou jízdu napříč USA a příběh točící se okolo Two-Facee, tentokrát se Batman vydává na cestu po celé zeměkouli a samozřejmě nepůjde o nic menšího, než o záchranu celého světa. Ostatně už samotný název komiksu leccos napovídá. Zemi ohrožuje smrtící virus a je na Batmanovi aby se této nebezpečné hrozbě postavil a opět tak zachránil celý svět. A samozřejmě nebyl by to Batman, kdyby se do celého případu nezapletla celá řada jeho protivníků včele s Mr. Freezem, Poison Ivy, či Mad Hatterem.

Scott Snyder se i tentokrát pouští do zběsilé jízdy plné akce, která vás nenechá jen tak vydechnout. Samotný příběh sice výrazněji nepřekvapí, ale obsahuje i pár zajímavých nápadů, které jsou příjemným osvěžením. Bohužel samotná kvalita dosti kolísá a občas se nedá ubránit pocitu, že se Snyder snaží opět vytvořit něco “megalomanského” co však postupně vyznívá do ztracena. Když k tomu připočteme určitou zkratkovitost a psychadeličnost může být výsledný dojem pro některé čtenáře lehce rozporuplný.

Ostatně samotný konec tohoto příběhu je toho jasným důkazem. Ten sice dokáže na jedné straně relativně překvapit, samotné jeho vyústění však nadějně rozvíjející se příběh sráží do klasického průměru. Příjemným bonusem je pak dokončení příběhu s Dukem, který autor načal v předchozí knize. Zde si již Snyder na nic nehraje, o to lépe však celý příběh vyznívá, obzvláště v porovnání s prvním příběhem z této knihy.

Rozhodně to však neznamená, že by si Konce světa nezasloužili naši pozornost. I přes menší výhrady se stále jedná o více než slušný mainstream, který rozhodně neurazí. Navíc jsou zde více než lákavá jména na pozici kreslířů, kteří se této knihy zhostili, včele s Jockem a Francescem Francavillou. Ostatně právě tito dva umělci jsou největší tahouni celé knihy. Camuncoli s Lotayovou oproti nim přeci jen maličko pokulhávají. Zatímco Francavilla pojal své části relativně tradičním způsobem, Jock se rozhodně nebál experimentovat a popustil uzdu své fantasii. Výsledek je lehce monumentální a přináší Temnému rytíři hodně originální pojetí.

Konce světa sice nedosahují takových kvalit, jako úvodní svazek, na kterém Snyder spolupracoval s J. Romitou Jr., přesto se nedá říct, že by byly zklamáním. Snyderovým fanouškům nabízí další jeho “akčně” pojatý příběh, který se sice řadí ke klasickému mainstreamu, zároveň však obsahuje i celou řadu originálních prvků. Když k tomu připočteme velkoryse pojatou Jockovu kresbu rozhodně stojí tato kniha za vyzkoušení. Po dočtení pak nezbývá nic jiného než si počkat na další knihu, která je i závěrem celé této čtrnáctidílné minisérie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..