Scott Snyder – All-Star Batman 1: Můj nejhorší nepřítel (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
KDYŽ PADNE KOSA NA KÁMEN

Je tichým strážcem Gothamu. Jeho Temným rytířem. Jenže teď už není v Gothamu. Temné machinace Two-Face vyštvaly Batmana stovky mil od jeho domovských ulic do polí, prašných cest a ztracených dálnic amerického venkova. Jenže tam bohužel není sám.
Celá legie zabijáků vytažených z hlubin mstitelovy galérky je na lovu – s cílem zničit Batmana a získat odměnu za jeho hlavu. A mezitím se tam doma nesvatá trojice zločineckých bossů – Great White, Black Mask a Penguin – připravuje ovládnout po pádu Temného rytíře město. Dokonce i Jim Gordon a celá policie jsou Batmanovi na stopě.
Batmanovi, odříznutému od jeho jeskyně a partnerů z Gothamu, zbyli na téhle pekelné cestě jen dva spojenci. Duke Thomas, jeho nejnovější svěřenec… a Harvey Dent, ta lepší stránka rozštěpené osobnosti Two-Face.
Podaří se Batmanovi dostat zpátky do Gothamu? Nebo bude Two-Face příčinou konce Temného rytíře?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Znovuzrození hrdinů DC nabírá na obrátkách a českým čtenářům servíruje průřez nejzajímavějšími sériemi DC univerza. Vcelku pochopitelně nesmí chybět tahoun celého DC – Batman, jenž se v rámci Znovuzrození dočkal hned tří samostatných řad. Kromě hlavního runu Toma Kinga můžeme sáhnout i po Batman Detective Comics, potažmo novinkovém All-Star Batman, ve kterém se vrací na scénu všemi oblíbený Scott Snyder.

Tohoto autora pravděpodobně netřeba dlouze představovat. Ostatně není to tak dlouho, co nakladatelství Crew vydalo jeho poslední batmanovskou knihu, která u nás vycházela v rámci runu New 52. Právě tato série ho dovedla na výsluní. Jeho příběh točící se okolo Sovího tribunálu bezesporu patří mezi to nejlepší co v několika posledních letech s Batmanem vyšlo. Je tedy vcelku jasné, že naprostá většina fanoušků bude netrpělivě očekávat, s čím tento oblíbený autor v rámci svého působení v Rebirthu přijde. Čekání je naštěstí u konce a my se můžeme konečně vydat společně s Batmanem a Two-Facem na výlet…

Batmanovské gró je především v jeho spojení s Gothamam. Tato symbióza funguje naprosto dokonale a dodává Batmanovým příběhům patřičnou atmosféru. Čas od času je však potřeba trochu narušit zaběhnuté pořádky a tak se Batman vydává mimo své domovské území.  Temné Two-Faceovi machinace vyštvali Batmana na cestu dlouhou 800 kilometrů. Rozhodně však nepůjde o obyčejný výlet, který by si Temný rytíř užíval. Two-Face se totiž rozhodl jejich cestu trochu zpestřit. Celá legie zabijáků se tak vydává na lov s jediným cílem. Zničit Batmana a získat odměnu za jeho hlavu. Na téhle pekelné cestě zbyly Batmanovi jen dva spojenci. Duke Thomas, jeho nejnovější svěřenec a Harvey Dent, ta lepší stránka rozštěpené osobnosti Two-Face. Bude to však stačit ke splnění nebezpečného úkolu?

Samotný příběh této série stojí zcela mimo hlavní dějovou linii, která se v rámci Rebirthu rozvíjí. All-Star Batman tak stojí maličko stranou. Na druhou stranu nabízí hvězdným autorům (all-star) zcela volné pole působnosti, kdy mohou naplno popustit svou uzdu fantazii. O čemž se ostatně můžeme přesvědčit i v této jednohubce od Scotta Snydera, jenž nese podtitul Můj nejhorší nepřítel a obsahuje sešity série All-Star Batman (Rebirth) #1-5.

Jeden společný jmenovatel s Rebirthem se však přeci jen najde a v případě celého Znovuzrození jím je akce. Scott Snyder v tomto případě nikterak nevystupuje z davu a nabízí čtenářům akční příběh ve zběsilém tempu, které vás nenechá vydechnout až do poslední strany. Jako příjemný bonus pak přidává celkově drsnější pojetí, než na které jsme běžně zvyklí.

Batman sice celou knihu putuje z bodu A do bodu B, přičemž ho neustále ohrožují nějací “záporáci”, zároveň však Snyder nezapomněl ani na vcelku zajímavý příběh, který celému tomuto kolotoči dává  nějaký význam. Ano, Snyder napsal i lepší věci (viz. Soví tribunál), v rámci Rebirthu se však bez problému řadí k nejlepším kouskům, které zatím u nás vyšly. Společně s Batman Detective Comics dokonce snadno překonávají i hlavní batmanovskou řadu Toma Kinga, která zatím nenabídla nic extra zajímavého.

Pokud bychom měli u této knihy hledat nějaké zápory, budou to pravděpodobně dva. Jednak zapomeňte na nálepku ideální start pro nové čtenáře, tenhle komiks rozhodně není nic pro nováčky. Ostatně i zkušenější čtenáři se mohou mnohdy ztrácet. Snyder na nás chrlí obrovskou záplavu záporáků, z nichž minimálně polovinu nebude u nás skoro nikdo znát. Když k tomu připočteme nového Batmanova “Robina”  Duka Thomase v jeho zářivě žluté zbroji, může se nejeden čtenář cítit poněkud zmaten. Naštěstí i bez těchto znalostí funguje komiks na výbornou, jen se je potřeba připravit na to, že se můžete v některých chvílích ztrácet.

Druhým černým puntíkem u tohoto komiksu je bohužel samotná kresba. Patrně bude stačit, když zmíním jméno kreslíře, který si vzal Batmana společně se Snyderem na paškál. John Romita Jr. si u této knihy nevybírá právě nejsilnější chvilku. Některé panely jsou tak vyloženě odporné, příkladem za všechny budiž panel kde je Batman vyobrazen s motorovou pilou. Celkové hodnocení tak nechám na samotných čtenářích, na kolik jim bude kresba tohoto kreslíře sympatická. Je to rozhodně škoda a maličko to sráží jinak výborný komiks, přitom například v nedávném Kick-Ass 3, Romita takovéto kiksy nemá.

I přes lehce rozporuplnou kresbu Johna Romity Jr., na kterou má celá řada čtenářů vyhraněný názor, si však první číslo All-Star Batman rozhodně zaslouží naší pozornost. Nabízí akční drsnou podívanou, která vás vtáhne již od první strany a jen tak nepustí. Snyder se zde opět ukazuje ve své vrcholné formě. Pokud jste tedy nad tímto autorem ke konci jeho série z New 52 pomalu ale jistě lámali hůl, zde vás přesvědčí, že rozhodně má stále co nabídnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..