Scott Reintgen – Nyxia

0

 

ANOTACE:
Nejmocnější zbraň. Nejvyšší cena. Vítěz bere vše.
Nyxia – nejcennější látka ve vesmíru dokáže proměnit váš bídný život v lesk a slávu. Ale při pokusu o její získání můžete ztratit víc než jen čas. Troufnete si kvůli ní i zemřít?

Život Emmetta Atwatera rozhodně není procházka růžovou zahradou. Jeho matka bojuje s rakovinou, otec neustále pracuje, aby uživil rodinu. Jednoho dne se naskytne příležitost, jak rodinu navždy zabezpečit. Příležitost, která ho možná bude stát život. Přesto Emmet neváhá a přihlásí se do projektu Genesis 11, kde s dalšími chlapci a děvčaty z celého světa trénuje pro vesmírnou misi.

Pouze osm z nich bude vybráno pro cestu na planetu Eden, kde se nachází vzácná látka Nyxia, a získá bohatství a slávu. Jenomže cesta za vítězstvím je může stát život. Emmett se bude muset postavit tváří v tvář konečnému rozhodnutí: vyhrát za každou cenu, nebo najít způsob, jak bojovat a zůstat dobrým člověkem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nejmocnější zbraň. Nejvyšší cena. Vítěz bere vše. Nyxia – první díl vesmírné trilogie, které v očích některých čtenářů možná maličko uškodí sebevědomé prohlášení nakladatele o jednom z nejočekávanějších young adult románů tohoto roku. Jak to ale skutečně vypadá s tímto debutem Scotta Reintgena? Jedná se pouze o marketingový tah, nebo si tento román skutečně zaslouží naší pozornost?

Pokud jste přelom tohoto roku nestrávili na jiné planetě, pravděpodobně vás marketingová masáž na tuto knihu jen tak neminula. Nyxia byla zkrátka hodně vidět a nakladatelský a knihkupecký kolos Dobrovský tak do tohoto sci-fi románu vkládal hodně naděje. Nutno říct, že vcelku po právu. Ačkoliv totiž Nyxia nevyužívá zrovna překvapivé postupy, jako celek působí velice dobře a navíc se skvěle čte.

Ostatně, tato kniha je velmi často přirovnávána k Hunger Games, či Enderově hře, ze kterých si bere to nejlepší a umě je kombinuje do opravdu atraktivního celku, který vás chytne již od úvodní strany. Ano, stále se jedná o young adult, Reintgen se však naštěstí vyvaroval těch nejhorších klišé, které tento žánr nabízí a tak má tato kniha šanci zaujmout i dospělejší čtenáře, pro které bude příjemnou oddechovkou.

Autor nám představuje hlavního hrdinu Emmetta Atwatera, jenž nežije zrovna radostný život. Jeho rodina je chudá a matka bojuje s rakovinou, jejíž léčba však stojí nepředstavitelné množství peněz. Když tedy přijde nabídka, která by trápení jeho rodiny vyřešila jako mávnutím proutku, Emmett neváhá. A tak se ocitá na palubě vesmírné lodi, kde se bude společně s dalšími chlapci a děvčaty cvičit pro cestu na planetu Eden, na níž se nachází vzácná látka Nyxia. Má to však malý háček, na Eden se dostane pouze osm z nich a právě ti získají slávu a bohatství, po které každý z cestujících bezmezně touží. Na Emmetta a jeho společníky tak čeká nemilosrdný boj o vítězství v němž zvítězí jen ti nejlepší, nebo ti, co se nebojí obětovat úplně vše…

Opět tak na scénu přichází uzavřená skupina teenagerů, kteří budou společnými silami cvičit a zároveň i bojovat o pár míst na vysněné expedici. Nic víc, nic míň. Více od této knihy nečekejte. Jedná se tak skutečně o úvod do celé série a ačkoliv se může zdát, že se zde v podstatě nic neděje, což je do určité míry pravda, autor si rozhodně dokáže udržet vaši pozornost. Stylem tak tato kniha připomíná právě již zmíněné Hunger Games, či Enderovu hru.

Právě z nich si ostatně autor bere hlavní námět. Na první pohled tak Nyxia není ničím extra originálním. Tento prvek zde obstarává až samotná Nyxia – záhadný prvek z planety Eden, jenž má skutečně fantastické vlastnosti. Naši hrdinové se s touto látkou sice již v této knize setkávají, Nyxia zde však zatím nehraje hlavní roli, ale pouze dopomáhá navodit patřičnou atmosféru.

Největší důraz je tentokrát kladen primárně samotné postavy, jejich vývoj a vztahy mezi nimi.  Reintgen se navíc dokázal více méně vyhnout i nezbytné romantické linii, která sužuje naprostou většinu YA titulů. Určitých náznaků se zde sice především v samotném závěru knihy dočkáme. Tato linie je však zatím vcelku dobře potlačena. Když k tomu připočteme pár překvapivých momentů a zvratů, které si pro nás autor přichystal, není moc důvodů proč s přečtením této knihy příliš otálet.

Nyxia by sice mohla být jen další knihou v řadě, která se inspirovala v známějších kolegů a do určité míry je to i pravda. Reintgen zde však dokázal, že oplývá jedinečným vypravěčským talentem, jenž knihu s relativně obyčejnou zápletkou pozvedá vysoko nad obyčejný průměr. Minimálně tedy co se žánru týče. Úžasná čtivost jde ruku v ruce s atraktivními kulisami a sympatickými hrdiny, kteří si vás snadno získají. Navíc vás samotný závěr knihy donutí netrpělivě vyhlížet pokračování, kterého bychom se měli naštěstí dočkat ještě v letošním roce.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..