Sally Green – Napůl zlý

2

Fantasy příběh o nezdolné vůli přežít. Příběh, který vás chytne a nepustí až do poslední stránky.
Nadpřirozený thriller se odehrává v novodobé Anglii, kde mezi lidmi žijí v utajení černí-zlí a bílí-hodní čarodějové. Obě frakce rozděluje silná nenávist a spojuje jedna jediná věc – strach z chlapce, který pochází z obou stran.
Patnáctiletý Nathan je synem smíšeného čarodějnického páru a ostatními čaroději vězněn a mučen. Chlapec musí ze svého žaláře uprchnout před svými šestnáctými narozeninami a najít svého otce, nejsilnějšího a nejkrutějšího černého čaroděje na světě, jinak zemře. Zvládne svůj nelehký úkol přesto, že nemůže nikomu věřit? Ani dívce, kterou miluje?

…………………………………………………………….

To že v současnosti mezi mladými čtenáři vládne s naprostým přehledem young adult, je vcelku známá věc. V naší malé zemičce tomu není jinak, svědčí o tom i nově vzniklé nakladatelství Yoli (Euromedia Group), které se chystá zaměřovat právě na tuto literaturu. Jejich nejnovější počin je jak jinak YA Pozitivní, přesto v sobě skrývá něco, co by mohlo zaujmout i čtenáře, kteří tomuto žánru tolik neholdují.

Sally Green není zrovna zářným příkladem začínajícího spisovatele. Po studiu hornické geologie se dlouho živila různými brigádami, aby nakonec skončila jako účetní. Jak se zdá tato práce ji asi právě nenaplňovala a tak se spíše z rozmaru pustila do psaní. Jak to tak bývá, stejně jako spousta dalších spisovatelů byla odmítnuta s tím, že její text není dost dobrý.

960

Tento počáteční neúspěch ji ovšem neodradil a spíše se utvrdila v touze psát. A tak svůj text předělala a opět poslala. Teď má být její první díl chystané trilogie Half Bady zapsán do Guinnesovy knihy rekordů za nejrychlejší prodej práv. V současné době se kniha překládá do několika desítek jazyků a v plánu je také filmová verze, na kterou získala práva společnost FOX 2000. Autorka v současné době žije v severozápadní Anglii a pilně pracuje na druhém dílu Half Bad.

half--621x414Pokud jste již přejedeni vše těch dystopií, je Half Bad rozhodně zajímavou volbou, při které zaplesá srdce nejednoho milovníka čarodějů. Tady rozhodně nejednoho čtenáře napadne k porovnání Harry Potter. To ovšem pozor, zrovna tyto dvě série bych k sobě moc nesrovnával. Leda že by Voldemort měl zatajeného syna. Daleko blíže má spíše k jiné bestsellerové sérii a tou jsou Nástroje smrti od Cassandry Clare. Kde má jeden z hlavních hrdinů také ne zrovna jednoduchou historii a příbuzné. Dost bylo, ale srovnání, raději nahlédněme do světa Bílých čarodějnic a blažejů.

Ve světě normálních lidí (tzv. Blažejů) se skrývá utajené společenství  čarodějnic, kde Bílé čarodějnice v čele s Radou stíhají a bojují proti Černým. Ano může se to zdát jako příběh plný klišé, klasický boj dobra se zlem. Ovšem ne tak úplně. Zde přichází na řadu hlavní hrdina této knihy Nathan – Poloviční kód. Matka – Bílá čarodějnice, otec – nejmocnější Černý čaroděj vůbec, kterému padlo za oběť mnoho a mnoho čarodějů. Už jen z tohoto důvodu to Nathan nemá vůbec jednoduché. Nikdo z Bílých s ním nechce mít nic společného, všichni se ho bojí nebo jím pohrdají.

Jako Poloviční kód to však Nathan nemá  vůbec jednoduché. Rada vydává stále nová a nová nařízení, která musí Poloviční kódy dodržovat a tím velmi znesnadňují a  omezují Nathanův život. Navíc ho Lovci pracující pro Radu pronásledují na každém kroku a tak se nad ním neustále vznáší hrozba uvěznění…
Zpočátku na vás čeká možná menší zmatení, ve chvíli kdy se s hlavním hrdinou ocitnete v kleci, kde je vězněm bez jakékoliv naděje na útěk. S počtem ubíhajících stran se ale vracíme na začátek příběhu, a tak se nám dostává větší uvedení do děje a vysvětlení celkového fungování tohoto utajeného světa. Po úvodní čtvrtině knihy, která může být pro někoho méně záživná, ale přesto velmi důležitá pro pochopení příběhu, začne děj ubíhat velkým tempem aby v závěru vygradoval.

Half Bad má rozhodně velký potenciál stát se velmi úspěšnou sérií. O tom svědčí i rychlost s jakou se prodaly práva na překlad do ostatních zemí. Přesto se nelze ubránit dojmu, že vám bude v této knize něco málo chybět. Otázkou zůstává, zda je to záměr, nebo jen počáteční neduh začínajícího autora. I tak si rozhodně tento příběh zaslouží pozornost, už jen pro svoji netypickou temnou  atmosféru a konec po kterém budete chtít víc.
 
 Kniha vychází v nakladatelství Yoli
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdSally Green, autorka současného knižního hitu Half Bad. Half Bad je první knihou z připravované trilogie, které právě vychází první díl.
V dubnu navíc Sally souhlasila se  zfilmováním své knihy u Fox 2000 s Karenem Rosenfeltem jako producentem. Práva na překlad Half Bad  byla prodána již do několika více zemí, včetně České republiky.
V současné době bydlí v severozápadní Anglii a pilně pracuje na druhém dílu trilogie. 

   

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Hm, to vyzerá dobre… Námet sa mi pozdáva, Nástroje smrti sa mi páčili a hlavný hrdina je chlap… čo viac si želať? Skúsim zohnať v knižnici 🙂 Díky za tip.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..