Sabaa Tahirová – Jiskra v popelu

0

ANOTACE:
Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši.
Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Ačkoliv je leden ve většině případů na zajímavé tituly slabší, čas od času se objeví výjimka, která rozhodně dokáže zaujmout. Jednou z nich je bezpochyby i Jiskra v popelu, která dává tušit další skvělou fantasy sérii, jenž uhranula čtenáře po celém světě. Dokáže však brutální svět připomínající Římskou říši upoutat i české čtenáře?

1108Jiskra v popelu je prvním dílem nové fantasy ságy An Ember in the Ashes americké autorky Saaby Tahirové. Kniha vychází ve dvaatřiceti zemích a dostala se na žebříček bestsellerů New York Times a nutno říct, že po právu, neboť nabízí opravdu originální univerzum, které čtenáře naprosto pohltí. Navíc je v plánu i filmové zpracování na nějž koupila práva společnost Paramount.

Jak už to tak bývá, ani  této sérii se nevyhnul současný trend young adult dystopií. V příběhu tak na nás čekají dospívající hrdinové, kteří sice prožívají neradostný život, ale  i na nezbytný milostný románek dojde. Jak je již u nakladatelství Host zvykem, nebudou mít s touto knihou problémy ani dospělejší čtenáři, kteří již klasickým YA románům a dystopiím odrostli. A co na nás vůbec v této knize čeká?

Saaba Tahir zavádí čtenáře do fascinujícího světa, který při čtení bude mnoha čtenářům připomínat Římskou říši ve spojení s Indií. Právě kastovní systém a vládnoucí elita hrají v tomto románu prim. A jak to u podobných knih bývá, čeká na nás střet dvou zcela odlišných světů.

Na jedné straně je Laila – chudá dívka z řad Učenců, která žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria, které jí zabilo oba rodiče a jediný kdo jí zbyl, je její bratr, kterého však odvlekli do vězení. Lailinou jedinou nadějí na bratrovu záchranu je Odboj. Nezbývá jí tak nic jiného, než přijmout všechny jejich podmínky a jako otrokyně se vydat na Šerosráz, kde má sbírat pro Odboj cenné informace. Čas se však neúprosně krátí a šance na záchranu bratra je čím dál menší…

an-ember-in-the-ashes-by-sabaa-tahirDruhým hrdinou této knihy je Elias Veturius – nejlepší voják a student na šerosrázské akademii. Není však všechno zlato, co se třpytí. Elias má všeho dost a rozhodne se od tohoto života utéct, než se mu to však podaří, je povolán ke zkouškám. Z nich má vzejít nový císař celého Impéria. Eliasovi tak hrozí přesně to, co z celého srdce nenávidí. Bohužel již není úniku a jsou pouze dvě cesty jak se zkouškami skončit. Prohrát však znamená okamžitou smrt, zvítězit pak ztratit vlastní duši.

Ačkoliv se jedná o autorčin debut, čtenářům nabízí originální a propracovaný příběh, který má rozhodně co nabídnout. Samozřejmě zde nalezneme i řadu žánrových klišé a chybek, které najdeme v každé druhé knize. Oproti tomu však nabízí strhující drama, které vás nenechá vydechnout až do poslední strany. Vše je ještě okořeněno kapkou magie a nadpřirozených bytostí, které však alespoň v tomto případě zatím nehrají prim. Autorka se navíc se svými postavami zrovna moc nemazlí a tak nejednou budete doslova se zatajeným dechem sledovat, čím vším si musí oba hrdinové projít.

Originálními nápady autorka rozhodně nešetřila a bude tak zajímavé sledovat, co si pro čtenáře autorka připraví v druhém dílu a kam bude celá série dál směřovat. V tuto chvíli tak nezbývá, než Hostu pogratulovat s tím, že mělo opět šťastnou ruku a přináší fanouškům  po Kostičasu a sérii Stín krkavce další fascinující dobrodružství, které bude bezpochyby katapultovat pomyslnou hranici bestsellerů.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..