Sabaa Tahir – Plamen v temnotě

0

ANOTACE:
Pokračování Jiskry v popelu. Eliasovi a Laie jde o život. Po Čtvrté zkoušce a událostech, k nimž při ní došlo, se vojáci vydávají na lov dvou uprchlíků, kteří utekli ze Serry a vydávají se na nebezpečnou cestu do srdce Impéria. Laia se chystá proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení, aby zachránila svého bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců. A Elias je rozhodnut jí pomoci, přestože se tím vzdává poslední šance na svobodu. Temné síly, lidské i ty z jiného světa, však pracují proti nim. Dvojice musí na každém kroku své cesty bojovat, aby přelstila nepřátele: krvežíznivého císaře Marka, nemilosrdnou Velitelku, sadistického Dozorce, který vládne kaufskému vězení a – což je nejbolestivější – i Helenu, Eliasovu dlouholetou přítelkyni, která nyní zastává funkci císařova Krkavce. Helena se musí podrobit Markově vůli a postavit se do čela mise, která jí zlomí srdce: najít zrádce Eliase i učeneckou otrokyni a oba zabít.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Když loni na začátku roku vyšla u nakladatelství Host Jiskra v popelu, dokázala mezi fanoušky fantasy a young adult literatury vyvolat vcelku slušné pozdvižení. Je tedy vcelku pochopitelné, že pokračování této fantasy ságy americké autorky Saby Tahir, očekávali netrpělivě fanoušci po celém světě. Pro nás je však naštěstí čekání již u konce protože Plamen v temnotě je zde!

Ne nadarmo se tato série dostala na žebříček bestsellerů New York Times. A údajně se chystá i film, na který jsou prodaná i práva. Sabaa Tahir totiž v úvodním díle své série nabídla vcelku originální univerzum, které čtenáře zcela pohltilo. Originálním a brutálním světem připomínající Římskou říši počínaje a zajímavými postavami s nelehkým osudem konče. A přestože Jiskra, potažmo její pokračování, spadá do bezbřehého žánru young adult, dokáže zaujmout a nabídnout něco navíc i náročnějším čtenářům.

O tom, že nemáme v rukou úplně běžné YA se přesvědčíme již v samotném začátku, kdy nás autorka rovnou vrhá do děje bez jakéhokoliv připomenutí předchozích událostí, či berliček, které by nám pomohli s celkovou orientací. Pokud si tedy úplně nepamatujete co se v Jiskře v popelu událo, doporučuji si dát menší opáčku, jinak se budete především zpočátku cítit maličko ztracení.

Ostatně Plamen v temnotě vcelku pochopitelně přímo navazuje na předchozí díl. Takže připomenutí děje je vcelku nasnadě. Po událostech, ke kterým došlo během Čtvrté zkoušky, se z Eliase a Laii stávají dva psanci, kterým půjde o život. Utekli ze Serry a mají jediný cíl. Přežít a proniknout do Kaufu, nejstřeženějšího a nejnebezpečnějšího imperiálního vězení. Odtud musí zachránit Laiina bratra, jehož schopnosti jsou klíčem k přežití Učenců…

Na první pohled možná do rukou dostáváme obyčejné putování z bodu A do bodu B. Kdy jsou naši hrdinové neustále pronásledováni a bojí se o život. Na straně druhé je však tento na první pohled triviální koncept v případě této knihy daleko, daleko komplexnější. Zatímco bychom v běžné YA dostali právě takový lineární a ničím nepřerušovaný příběh, Sabaa Tahir pojala Plamen v temnotě trochu více rozmáchleji.

Dostáváme tak příběh z pohledu několika hlavních postav. Samozřejmě z obou stran barikády. Navíc nesledujeme pouze jeden cíl, ale je zde i řada dějových odboček. Díky tomu působí celá tato kniha, potažmo série, daleko dospěleji. A má tak blíže ke klasickým fantasy eposům, než k obyčejnému ( byť dobrému) young adult, kterých je na každém kroku nepočítaně…

Již v recenzi na minulou knihu jsem zmiňoval fakt, že ani této sérii se nevyhnul trend a nešvar young adult dystopií. Opět tak zabředneme do milostných pletek, nešťastné lásky a zoufalství komu dát přednost. Naštěstí na této “romantice” nestojí celý příběh a tak se dá její přítomnost vcelku snést. Na druhou stranu je otázka, jestli dokáží autoři v tomto žánru dnes napsat knihu, která by tuto linii zcela postrádala.

Čekání na druhý díl této fantastické série bylo sice šíleně dlouhé, naštěstí se však zcela vyplatilo. Plamen v temnotě rozhodně není žádným doplňkem k výbornému úvodu do série, v určitých ohledech svou starší sestřičku možná dokonce překonává a dává tak tušit, že tato série bude skutečně výjimečná. Zda se Sabě Tahir podaří naplnit očekávání i napotřetí si však budeme muset opět delší dobu počkat, jelikož třetí díl série vychází ve Spojených státech až v dubnu 2018…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..