S. Larsson, Denise Mina – Dívka, která si hrála s ohněm

0

Novinář spolupracující s časopisem Milénium a jeho partnerka jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o organizované mezinárodní prostituci. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po Lisbeth zahájí celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině…

Po dvoudílném komiksovém zpracování prvního románu trilogie Muži, kteří nenávidí ženy přichází adaptace druhého románu, tentokrát v jednom svazku.

…………………………………………………………….

Když před rokem vydalo nakladatelství Host první díl trilogie Milénium v komiksu, vysloužilo si to hodně pochvalné recenze. Kvalitní papír, kresba a skvěle zhutnělý příběh byl krásnou ukázkou toho, že i severská krimi v této formě má čtenářům co nabídnout. Nedávno navíc vyšel druhý díl, a tak se pravověrní komiksáci a fanoušci pořádné krimi mohou opět ponořit do temného příběhu, který oslovil miliony čtenářů po celém světě.

b_c5479-06dfe86dd9b6653802494b6b0bec101dS adaptacemi známých děl je vždy tak trochu problém. A samozřejmě to neplatí jen pro komiksy, ale například i pro film, či seriály. Pravověrní fanoušci jakoukoliv úpravu samozřejmě zavrhují, a tak před autory stojí vždy nelehký úkol. Komiksová adaptace Milénia je naštěstí zářným příkladem toho, že když dáte dohromady zkušený tým s dokonalým citem pro detail, výsledek stojí opravdu za to.

Stejně jako u prvního dílu, i za pokračováním stojí stojí ostřílení autoři. Texty si již tradičně vzala na starosti Denise Mina, kterou mohou čeští čtenáři znát například díky její detektivní sérii o komisařce Alex Morrow, jenž vychází u vydavatelství Panteon. O kresbu se i tentokrát postarala ostřílená dvojice Leonardo Manco a Andrea Mutti, kterou ovšem doplnil ještě třetí do počtu. Antonio Fuso. Vertigo zkrátka vsadilo na jistotu a i v této knize se autorské čtveřici podařilo  skvěle zachytit atmosféru knižní předlohy.

Stejně jako v samotné knize, i zde se opět setkáváme s Lisbeth Salanderovou a Mikaelem Blomkvistem. Zatímco se Mikael věnuje i nadále časopisu, i když tentokrát daleko více v pozadí, Lisbeth zmizela neznámo kam. Alespoň do chvíle, než je zavražděn mladý novinář, který připravoval pro Milénium rozsáhlý článek o obchodu s bílým masem. Na zbrani jsou Lisbethiny otisky a navíc je její poručník záhy objeven mrtvý. Vše svědčí proti ní, ovšem i přes veškeré důkazy je Mikael Blomkvist přesvědčen o její nevině.

DKSHSO-133Denise Mina si na příběhu opět dala velmi záležet a předkládá čtenářům to nejdůležitější z celé předlohy přetvořené do skvělého mixu akce a napětí, který rozhodně neurazí ani ty nejzarytější odpůrce jakýchkoliv předělávek původního díla. Grafici opět tématicky oddělili jednotlivé dějové linie. Stejně jako v předchozích dvou knihách jsou pasáže s Lisbeth daleko více temné a ponuré, zatímco ty Mikaelovi v sobě nesou známku optimismu a lepších zítřků. I když na druhou stranu i ty v tomto díle trochu potemněly, jelikož i Blomkvist zabředá čím dál více do nebezpečné hry, která se odehrává na pozadí.

Samotné zpracování je opět na vynikající úrovni, takže bude skvělou ozdobou vaší knihovny. Navíc se Vertigo a posléze i Host rozhodlo tuto knihu nedělit na dvě části jako předchozí díl, ale přinést fanouškům ucelený příběh tak, jako tomu je v knižní předloze. Nutno podotknout, že to komiksu opravdu prospělo, navíc byli autoři limitováni i počtem stran, a tak je čtenářům předloženo opravdu jen to nejdůležitější. Sice tak fanouškům uniknout skvělé detaily, které obsahuje Larssonova trilogie, u komiksu to ovšem až tolik nevadí, protože výsledek, který fanouškům předložil tým kolem Denise Miny, stojí opět za to.

Stejně jako předchozí kousky tohoto týmu i Dívka, která si hrála s ohněm nezklame žádného pravověrného fanouška kvalitního komiksu a i nadále drží nastavenou laťku zatraceně vysoko. Fanouškům tak po dočtení nezbývá než doufat, že se závěrečného dílu dočkají co nejdříve, protože tato trilogie stojí za to v jakékoliv formě.

Komiks vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KOMIKS

…………………………………………………………….

Denise Mina – Známá skotská autorka kriminálních románů. Denise Mina se proslavila trilogií ze současného Glasgowa: Garne-thill (1998), Exile (2000) a Resolution (2001), za jejíž první část získala literární cenu Crime Writer’s Associaton John Creasey Memorial Dagger. Stejnou cenu obdržela i za povídku Helena and the Babies z antologie Fresh Blood 3(1999). Mezi její další díla patří např. vysoce ceněné krimi drama Sanctum nebo The Field of Blood.
Denise Mina, která mimo románů je autorkou i řady povídek, je britskou kritikou považována za korunní princeznu ostrovní krimi.

wordpress hodnoceni 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..