S. King & P. David – Temná věž: Pistolník – Cesta začíná (komiks)

0

 

ANOTACE:
Je tu počátek nové ságy! Pistolník se vrací aby se vydal po stopě muže v černém… ale nejdřív se mu musí povést neumřít.

Sága Temná věž fascinuje čtenáře už víc než tři desetiletí. Nyní se zcela poprvé objevují příběhy z raného období života Rolanda Deschaina, protože jedna z největších literárnich postav získává na stránkách komiksu nový život.

Panství Gilead podlehlo vojskům zlého Johna Farsona a pistolníci jsou pobiti v bitvě na kopci Jericho. Ale jeden pistolník vstane z popela: Roland Deschain. Když Deschainovo bezvládné tělo házejí na pohřební hranici… není ještě mrtvý. Roland unikne a jako poslední z pistolníků se vydá hledat tajemnou Temnou věž – jediné místo, kde může napravit to, co se děje v jeho světě vychýleném z řádu. Cestou bude Roland bojovat s Ne-lidmi, Pomalými mutanty a dalšími, přičemž stále sleduje Muže v černém, čaroděje, který je klíčem k tomu, aby Roland Temnou věž nalezl.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Legendární Temná věž Stephena Kinga je pro celou řadu čtenářů naprosto vrcholným dílem, které patří k tomu nejlepšímu na co můžete v rámci žánru narazit. Je tedy vcelku jasné, že i Kingův opus magnum neunikl současným trendům a dočkal se řady dalších adaptací. Kromě rozporuplného filmu je zde i komiksová podoba této ságy, která aktuálním bookem načíná svoji další část.

Sága Temná věž fascinuje čtenáře už víc než tři desetiletí. Přesto má i po této době stále co nabídnout. Kingův opus magnum se tak těší neutuchajícímu zájmu fanoušků a tak je více než jasné, že se na něj dříve či později zaměří nejen tvůrci filmu, ale jak je v poslední době zvykem i tvůrci komiksů. Na druhou stranu to většinou bývá naopak. Nutno však podotknout, že komiksová Temná věž sice nedosahuje výšin své literární předlohy, zároveň se však nejedná o pouhopouhé převyprávění známého příběhu.

Ba právě naopak Již úvodní svazek série, který se k nám dostal v roce 2016 dával tušit, že scénáristé v čele s Peterem Davidem se rozhodli jít maličko jinou cestou. Původní ságu zatím nechali stranou a ve své komiksové adaptaci k ní nabalují nové a nové příběhy, kterými obohacují celý svět fantastické Kingovi ságy.

Na úvod se bezpochyby bude hodit malé opakování. První story arc se věnoval především samotnému Rolandu Deschainovi a jeho družině. Sledovali jsme tak jeho cestu k titulu pistolníka a v neposlední řadě i osudný střet s Johnem Farsonem, jenž vyvrcholil pádem celého Gileadu. Druhá část, kterou načíná aktuální novinka TEMNÁ VĚŽ: PISTOLNÍK – CESTA ZAČÍNÁ, by měla příběh opět o notný kus posunout směrem ke Kingově sáze, ovšem ještě než se Roland skutečně vydá na cestu je na čase ohlédnout se ještě naposled zpět.

Právě tak by se dal totiž ve zkratce asi nejlépe charakterizovat aktuální kousek z Crwe, jenž plynule navazuje na předchozí události, které jsme se mohli v této sérii dočíst. Jak už jste asi pochopili aktuální book nenabízí moc velký posun v příběhu kupředu. Kniha naopak staví na starších událostech, kterými se Roland probírá a ještě více je prohlubuje. Na kolik toto čtenáři ocení těžko říct, na druhou stranu to dává možnost naskočit do příběhu i čtenářům, kteří předchozích pět knih nečetli a chtějí mít alespoň mlhavou představu o tom, co se dělo.

Cesta začíná jinak prakticky žádné výraznější překvapení nepřináší a pokračuje ve šlépějích předchozích dílů. Pokud tedy již máte některou z knih komiksové Temné věže za sebou, bude vám i začátek nového story arcu důvěrně známý. Po velkém finále přichází na řadu zklidnění a scénář tak lehce přešlapuje na místě, přesto zde můžeme najít pár příslibů do budoucna.

Naštěstí se nikterak zásadně nemění ani samotná kresba, která byla vždy hlavním tahákem této série. Stále se nese na hodně specifické vlně, která na první pohled může působit poněkud zvláštně. Avšak ve  chvíli kdy se vám dostane naplno pod kůži, budete moci naplno obdivovat rozmáchlé kresby, kterými tato série vyniká. Celá Temná věž tak svým kreslířům může vděčit skutečně za hodně a ani aktuální kniha v tomto ohledu není jiná. Ostatně se na ní podílel stejně jako na předchozích dílech Richard Isanove, kterému tentokrát sekunduje hvězdný Sean Phillips (Criminal, Fatale).  Grafická stránka knihy tak opět nemalou měrou dopomáhá budovat celkovou zneklidňující a ponurou atmosféru, kterou se svět Temné věže vyznačuje.

Komiksová Temná věž tak ani po šesti vydaných knihách stále není úplně bez chyb a řada čtenářů k ní bezpochyby může mít řadu výhrad.. Na druhou stranu pro fanoušky Kingova díla se jedná o vítané rozšíření, už tak jedinečného univerza. Po Bitvě na kopci Jericho se před námi otevírá zcela nová kapitola a jak již samotný název knihy napovídá Cesta teprve začíná…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..