Rytíř Klouzek – desková hra

2

Už vás klasické deskovky nebaví a chtěli byste se svými ratolestmi vyzkoušet něco trochu nového? Právě pro vás si MindOK připravil kouzelnou “deskovku” Rytíř Klouzek, která procvičí vaši obratnost, koordinaci pohybů a schopnost spolupráce s ostatními hráči. Navíc si u ní užijete i spoustu zábavy.

Už samotný přebal této povedené hříčky vás rozhodně nenechá na pochybách, na koho aktuální novinka od společnosti MindOK míří. Hra je primárně zaměřena na děti a rodinné hraní. Společně s vašimi spoluhráči se vžijete do role chrabrého rytíře Klouzka, kterého se budete snažit provést v rámci dvaceti úrovní přes všechny překážky, pasti a nástrahy až k cíli. K tomu budete využívat celý herní plán, který umístíte dovnitř krabice od hry a zavěsíte na čtyři speciální “páčky”. Těmi budete celou herní plochu naklánět a tím i posouvat vašeho rytíře po herním plánu k vytouženému cíli.

Aby to však nebylo tak jednoduché, hra postupně zvyšuje svou obtížnost a klade před hráče stále nové a nové výzvy. Zatímco úvodní kola dokážete prosvištět rychlostí blesku, pozdější části vám budou klást do cesty řadu překážek. Ve hře tak můžete narazit celkem na 6 různých druhů úkolů, které přidávají do hry nové výzvy a snaží se o to, aby hra byla co nejméně monotónní. 

Postupně se tak budete muset, kromě jízdy po vyznačené trase, vyhýbat nejrůznějším překážkám, které vám budou znesnadňovat cestu kupředu. Záhy se na mapě objeví i zákeřné bomby, které nesmíte shodit, potažmo se na vás  začnou chystat i padouši. Ty se naopak budete snažit zatlačit do jednoho z připravených otvorů. Variabilita je tak ve hře vcelku slušná, avšak věřte, že každá chyba se trestá a platíte za ni ztrátou života, což vás o pár map dál může sakra mrzet.

Velkým plusem této hry je bezpochyby vcelku velká svoboda v tom, jakým způsobem se do samotné hry můžete pustit. Autoři vás totiž nikterak nenutí hrát jednotlivé mapy za sebou, i když se to vcelku pochopitelně, vzhledem ke zvyšující se obtížnosti, doporučuje. Ve chvílích kdy máte jen málo času si tak můžete vcelku klidně vytáhnout náhodnou mapu a pustit se takřka ihned do hraní.

Zároveň si pro nás autoři u této hry připravili i celou řadu výzev. Pokud je vám celková obtížnost jednotlivých map již málo, můžete se vydat na větší výpravy, kdy se budete snažit odehrát určité množství map s předem daným množstvím životů. Pět map dáte pravděpodobně vcelku bez problému, ale věřte, že odehrát komplet celou hru pouze se třemi životy je už vcelku výzva. Když k tomu navíc přidáme i menší pres v podobě časového limitu, stává se z Klouzka i vcelku adrenalinová záležitost. Možností jak si tuto hru žít je zde vcelku hodně a autoři nás rozhodně příliš nesvazují pevně danými pravidly, přeci jen se jedná především o rodinnou hru, u které jde hlavně o zábavu.

Rytíř Klouzek je prakticky ve všech ohledech naprosto skvělou hrou, která má rozhodně co nabídnout. Když k tomu připočteme naprosto skvělé zpracování, kouzelný vizuál, který si vaše děti zamilují a neobvyklý koncept využití všech komponent včetně samotné krabice, rázem se z této hříčky stává jeden z horkých adeptů pro letošní Vánoce.

Abychom však jen nechválili, tak i u tohoto veskrze povedeného titulu můžeme narazit na jednu či dvě výtky, na které je potřeba dát si pozor. Tou první je bezpochyby samotný počet herních map. Tech ve hře najdeme celkem dvacet, což sice není rozhodně málo, na druhou stranu věčně rozhodně nevydrží. A je tedy potřeba s tímto “omezením” počítat. Na druhou stranu díky celkovému uspořádání hry zde zůstává opravdu velký prostor pro případná rozšíření, která by mohla být teoreticky i cenově ve velice zajímavé hladině. To je však hudba budoucnosti a tak nebudeme zatím předbíhat.

Druhý problém, který u této hry spatřuji je informace o počtu hráčů Dle autorů se jedná o kooperativní hru pro 1-4 hráče od 7 let. Co se týče samotného věku, zde problém rozhodně nebude. Ba právě naopak, pokud jsou vaše dítka dostatečně zručná, bez problému tuto hru zvládnou i o něco mladší hráči. Osobně mám však daleko větší problém s uváděným počtem hráčů. Tak nějak se nemohu ubránit pocitu, že autoři se snažili za každou cenu na krabici dostat možnost i sólo hraní, ale nikdo z nich už příliš nepřemýšlel, jak je tato varianta funkční.

Jeden hráč totiž bude vcelku logicky jen velice těžko ovládat všechny páčky zároveň. Tato varianta se tedy skutečně moc nepovedla. Ve dvou hráčích se dá Klouzek hrát už vcelku bez problému, byť samozřejmě nejlepší variantou je hra ve čtyřech, kdy na každého hráče připadne jedna páčka. Pokud tedy snad náhodou chcete Rytíře Klouzka pořídit kvůli sólo hraní, radši se poohlédněte někde jinde, tato varianta je zde skutečně  pouze do počtu a příliš funkční není.

Když však odhlédneme od těchto dvou menších výtek je Rytíř Klouzek veskrze povedenou hrou, která si vás získá svým celkovým provedením i originálními mechanikami, které v oblasti “deskových her” moc často nevídáme. Pokud tedy hledáte ideální kousek pro chvíle rodinné zábavy není moc důvodů, proč byste nad touto kouzelnou “deskovkou” příliš váhat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..