Rumble in the Dungeon – Kobky plné chaosu

0

Ačkoliv se ve většině případů zaměřujeme především na větší deskové hry, které hráčům nabízí skutečně hutný zážitek, čas od času nezaškodí si připomenout i menší hry, které stojí mnohdy neprávem stranou. Mezi ně bezesporu patří i svižná blafovací hra Kobky plné chaosu, která se navíc po novém roce dočkala i nové velice příznivé cenovky.

Už tomu jsou 4 roky co u nás poprvé vyšla hra Rumble in the house (Domek plný chaosu), na který koncem roku 2017 navázala další Rumble in the.. hra, která nás tentokrát zavedla, jak už samotný název napovídá do tajuplných kobek, které jsou plné příšer a dobrodruhů, a také se v nich nachází poklad mrtvého krále. . Za hrou stojí stejně jako v případě “Domku” herní designer Olivier Saffre, jenž si pro 3-6 hráčů připravil další svižnou a zábavnou hru, kterou ocení nejen příležitostní hráči, ale i rodiny s dětmi. Hra je sice určena primárně pro hráče od 8 let, vcelku v pohodě ji však zvládnou i daleko mladší děti.

Kobky plné chaosu patří přesně k tomu typu her, které maličko klamou tělem. V relativně malé krabičce se totiž ukrývá vcelku velká kopa zábavy, která dokáže i dospělé hráče zabavit na vcelku slušně dlouhou dobu. Dlouhé partie však od této hry nečekejte, jednu partička vám zabere něco kolem 20 minut. Vzhledem k jednoduchým pravidlům, však hru vysvětlíte prakticky okamžitě i nehráčům a nic nebrání tomu pustit se do nové hry.

Jak již bylo řečeno pravidla této hry jsou vskutku jednoduchá, neskrývají žádné složitější principy, přesto skvěle fungují a nechávají na hráčích to nejdůležitější a tím je zábava ze samotné hry. Po samotném rozestavění herního plánu (kobek), který se skládá z dvanácti oboustranných karet, připravíte do každé místnosti po jedné postavě a do pokladnice následně truhlu s pokladem mrtvého krále. Následně si každý z hráčů tajně vylosuje dvě postavy. A pak již začíná samotná hra.

V každém tahu má hráč vždy po jedné akci. Kdo je na řadě, buď přesune jednu z postav do vedlejší místnosti, nebo se může rozhodnout začít bojovat tam kde je více postav. I když slovo boj je v tomto případě hodně relativní. Zkrátka si vyberete svou oběť a vyřadíte ji ze hry. Tímto způsobem se hraje až do chvíle, kdy v kobkách už není koho vyřadit. Jak už samotný název napovídá, kobky jsou plné chaosu a tak se připravte na pořádnou melu. Samozřejmě vaším hlavním úkolem bude snaha o přežití jednoho z vašich charakterů až do konce hry.

Navíc je zde oproti původní hře Domek plný chaosu ještě inovace v podobě truhly s pokladem, kterou se budou hráči snažit ukořistit a uniknout spolu s ní z kobek. Pokud se to někomu z hráčů podaří, hra nekončí ale tento hráč získává na konci kola 10 plusových bodů, ty dostávají i jednotlivé postavy podle toho kdy skonali. A to je v podstatě vše. Celá hra se hraje na tři kola a vyhrává ten, kdo má nejvíce vítězných bodů.

Pravidla jsou vskutku jednoduchá až triviální, samotná hra však nabízí, především v pozdějších fázích hry, vcelku velký manévrovací prostor pro taktizování. Vaši protihráči si totiž nebudou nikdy jisti, která postava je vlastně vaše a vy tak můžete vcelku dobře blafovat.

Zároveň je však potřeba brát v potaz, že se jedná skutečně o jednoduchou hru, od které nelze čekat zázraky. Pro náročnější hráče, tak může být přeci jen trochu moc přímočará a jednoduchá. S tím je ostatně spojena i jedna ze dvou menších výtek této hry. Kobky plné chaosu sice nabízí relativně variabilní herní plán, hra je však stále o tom samém a tak postupem času budou jednotlivé partie maličko sklouzávat ke stereotypu. Na druhou stranu se nejedná o titul, u kterého strávíte dlouhé hodiny, ale spíše nenáročnou jednohubku na cesty, či do hospody s přáteli.

Druhá výtka pak směřuje k samotným destičkám herního plánu. Ty sice mají vcelku líbivý vizuál včetně drobných detailů, jejich tvar však nedovoluje napojit veškeré dílky tak, aby na sebe jednotlivé chodby plynně navazovaly. Detailisté, kteří si zakládají i na nejmenších detailech tak pravděpodobně u této hry maličko zapláčou. Naštěstí se však nejedná o nic, co by mělo vliv na samotnou hratelnost.

Kobky plné chaosu naprosto dostojí svému jménu a hráčům nabízí skutečně zběsilou zábavu, ve které najde zalíbení nejeden hráč. Už jen díky jednoduchým pravidlům a možnosti neustálého blafování nabízí tato nenáročná, ale sympatická hříčka vcelku velkou porci zábavy. Navíc díky ceně, která aktuálně spadla na hranici kolem 250-300 korun, se jedná o kousek, který rozhodně stojí za vyzkoušení.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..