Rozhovor – Juraj „Ďuro“ Červenák

1
Tak a máme tady další rozhovor. Tentokrát se mi povedlo vyzpovídat jednoho z nejlepších česko-slovenských autorů fantastiky, i když je pravda, že se tomuto žánru ve své poslední knize lehce vzdálil.
Pokud jste měli navíc štěstí, mohli jste se s Jurajem potkat na právě skončeném veletrhu Svět knihy, kde se mimojiné konala i jeho autogramiáda ke knize Mrtvý na Pekelném vrchu, kterou si pod svá křídla vzalo nakladatelství Argo.
Něco málo o „Mrtvém“ a dalších „Ďurových“ plánech v krátkém rozhovoru níže 😉

 …………………………………………………………

1. V České republice, popřípadě u vás doma na Slovensku, platíte za jednoho z nejúspěšnějších autorů fantasy, přesto se vaše nejnovější kniha od tohoto žánru odkloňuje. Čím to, že jste se rozhodl zabrousit do jiného žánru?

Ve svých dosavadních knížkách jsem pokaždé míchal různé žánry – fantasy, dobrodružný román, western, horor. Jednoho dne jsem se rozhodl, že zkusím detektivku, což je rovněž mé oblíbené čtivo. K fantasy podle mě detektivka moc nepasuje, je to přísně logický a racionální žánr. Naštěstí se ale dala zkombinovat s historicko-dobrodružným románem.

portret2. Když už jsme u Mrtvého na Pekelném vrchu, můžete ho malinko představit? Co mají fanoušci od vašeho nejnovějšího počinu očekávat?

Je to tradiční „whodunit“, což je označení pro kriminální příběhy s pátráním po neznámém a pokud možno překvapivém pachateli. Je tam ale i spousta akce a hlavně je to historický román. Odehrává se na přelomu 16. a 17. století, za vlády Rudolfa II., na pozadí protitureckých válek. Vyšetřování několika vražd vede k odhalení velkého zrádného spiknutí, díky kterému by turecká vojska mohla obsadit bohatá hornická města v Horních Uhrách.

3. Podle prvních reakcí byli vaši hrdinové Barbarič a Stein přijati u fanoušků pozitivně a všímavější čtenáři jistě zaregistrovali, že máte v přípravě pokračování Mrtvého, můžete nastínit co na čtenáře čeká? Popřípadě na kolik dílů se můžeme těšit?

Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš se v románu Krev prvorozených vydají do rudolfínské Prahy. Tam došlo k únosům a vraždám několika katolických velmožů. Je to rituální vražda nebo velké spiknutí? Samozřejmě, víc prozradit nemůžu. Mám v plánu několik dalších dílů (každý z nich se bude odehrávat v jiném městě tehdejší říše pod vládou Habsburků), ale jejich množství bude záviset na čtenářském zájmu.

190758_big4. U další otázky budu maličko sobecký, i když si myslím, že odpověď na tuto otázku bude zajímat více čtenářů. Jako autor máte na kontě také výbornou sérii Dobrodružství kapitána Báthoryho, můžeme čekat nějaké pokračování? Protože závěr posledního dílu k tomu přímo vybízí.

Ano, právě v těchto dnech začínám psát Hradbu západu, což bude čtvrté Báthoryho dobrodružství. Dopsat bych ho chtěl do konce roku a román vyjde na jaře 2015. Bude to „výpravný“ válečný příběh o masivním útoku Turků na křesťanské země, především území dnešního Slovenska.

5. V letošním roce se mimojiné chystá i audio podoba jednoho vašeho románu u vydavatelství Walker & Volf. Co vůbec vy a audioknihy?

Musím se přiznat, že audioknihy neposlouchám, ale rozhodně proti nim nic nemám, jinak bych do tohoto projektu nešel. Je to další způsob, jak lidi přitáhnout zpátky k literatuře. Navíc se těším na uměleckou interpretaci mého textu. Napsal jsem i dvě rozhlasové hry a zpracování se mi moc líbilo.

6. Na závěr jedna tradiční otázka. Na co se mohou fanoušci těšit v nejbližší době? Jaké jsou plány Juraje Červenáka do budoucna?

Brzy vyjde Krev prvorozených ve slovenštině, na podzim se pak můžou čeští čtenáři těšit na překlad. Jak už jsem zmínil, chystám pokračování Dobrodružství kapitána Báthoryho, pak se vrhnu na třetí případ Stein a Barbariče. Mezitím vyjde v omezeném nákladu sbírka mých fantasy povídek pro školou povinné děti Príbehy a mýty Banskej Štiavnice, která je součástí zajímavého vzdělávacího projektu.

 
Moc děkuji Ďurovi za rozhovor a přeji hodně úspěchů v dalším počínání

……………………………………………………


jurajcervenakJuraj (Ďuro) Červenák (pseudonym Thorleif Larssen) je slovenský spisovatel narozený 16. června 1974 v Žiaru nad Hronom. Je znám jako úspěšný autor fantasy děl, filmový recenzent a redaktor časopisů Fantázia, Pevnost a DVD mag, často se objevuje na nejrůznějších conech.

Proslavil se hlavně knihami o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi a o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. Prakticky všechny jeho knihy vyšly z komerčních důvodů v češtině.

Několik let žil ve východoslovenské metropoli Košice, kde založil rodinu. V současné době se vrátil zpět domů do Štiavnice, kde pracuje jako spisovatel a publicista na volné noze.
 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Červenákove knihy mám veľmi rada, už sa teším, ako si nechám v júni poslať od rodiny Krv prvorodených, a potom budem provokovať českých čitateľov nadšenými recenziami 🙂 (diabolský smiech)

Leave A Reply