Roman Bureš – Říše

0

Už je tomu rok, co nás Roman Bureš nalákal na vskutku zajímavou výpravu do pekla. Jeho Inferium sklidilo loni spoustu pochvalných ohlasů a jak se zdá, autor rozhodně neusnul na vavřínech. Do roka a do dne tak přichází s dalším kouskem, ve kterém se tentokrát podíváme do Říše. A jelikož si autor zjevně oblíbil naše západní sousedy, můžete hádat jen jednou, kdo téhle Říši vládne…

Fanouškům české fantastiky asi Romana Bureše netřeba moc představovat. Tento rodilý Kladeňák se za posledních pět let stihl vyprofilovat v jednoho z nejzajímavějších autorů české fantastiky posledních let. Ostatně, jeho trilogie Propast času, kterou mezi lety 2015 a 2018 vydal Knižní klub, vzbudila u čtenářů nemalý ohlas. A ani loňské Inferium si nevedlo vůbec špatně. Celou řadou čtenářů bylo dokonce označeno za nejlepší českou SFF knihou za rok 2019 (anketa Kniha roku internetového magazínu Sarden). Je tedy více než jasné, že aktuální novinka budí nemalá očekávání. A asi nemá smysl chodit kolem horké kaše, Říše je opravdu skvělá, byť pár s drobnými výtkami.

Autor tentokrát opouští vody klasické fantastiky a vydává se na tenký led alternativní historie. A jelikož má Roman Bureš zjevně zálibu v nacistech je jasné kam se podíváme. Druhá světová válka skončila drtivým vítězstvím nacistického Německa. Velkoněmecká říše nyní zabírá celý kontinent, její východní hranici brání neprostupný Hitlerův val (jednoduše Zeď). Rusko se změnilo ve střelnici a testovací zónu jaderných a chemických zbraní pro Luftwaffe. A jediný na celém světě, kdo by se snad již třetímu Vůdci mohl postavit, je Ronald Reagan se Spojenými státy. Napětí tak stoupá a třetí světová válka je na spadnutí…

Na pozadí těchto kulis Roman Bureš rozehrává ne jeden, ale hned dva příběhy, které v této knize najdeme. Novelky, které jsou jako den a noc. Přesto dávají dohromady opravdu zajímavý celek, který vám dá vcelku neutěšený obrázek toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby se Hitlerovi náhodou podařilo vyhrát druhou světovou válku.

V první části knihy se setkáváme s Alexanderem. Ten má jedno skutečně speciální nadání, díky kterému se o něj zajímají nejen špičky Říše, ale i Američané. Ti v tomto hochovi vidí jednu z mála šancí jak zabránit vypuknutí třetí světové války mezi USA a Velkoněmeckou říší. Podaří se však vojákům SEALs unést tohoto chlapce Němcům pod nosem? Nebo se vše, již tradičně trochu zvrtne?

V druhé části otáčíme o sto osmdesát stupňů. Značně zvolňujeme tempo, vracíme se zpět v čase a v notně ponurém příběhu sledujeme, jak se žije ve stále se zmenšujícím protektorátu Čechy a Morava. Nový vůdce Reindhard Heydrich se navíc nenávistí k Čechům vůbec netají, a tak je jen otázkou času, kdy se jim rozhodne plně oplatit jejich atentát z roku 1942. Je tak jen otázkou času, kdy se Češi a Slováci stanou minulostí. Tyto dramatické události sledujeme prostřednictvím manželů Karolíny a Martina, kteří i přes veškerý zmar a útlaky, které zažívají, věří v lepší zítřky. A klidně i na dálném východě, kam je nacisté v nejbližší době bezpochyby odsunou…

Oba příběhy tak nabízí vskutku jedinečný pohled na fascinující svět, který autor v této knize vytvořil. Bohužel se právě k oběma příběhům vztahuje i jedna pro někoho docela podstatná výtka. Každý z příběhů má něco málo přes 200 stran a byť některým autorům tento rozsah pro svůj příběh stačí, Burešův svět je příliš komplexní, navíc s obrovským potenciálem. Bohužel dříve než se stačíte rozkoukat je konec a vy se pouštíte do nového dobrodružství. Přitom by náměty obou příběhů hravě vystačili na samostatné knihy. Takto se jedná spíše o ochutnávku do detailu promyšleného světa, jehož plný potenciál se však ani v jednom z příběhů nestačil naplno rozvinout.

A to je rozhodně škoda. Roman Bureš totiž rozhodně umí psát. O tom jsme se ostatně již přesvědčili několikrát. Obě zde obsažené novely jsou tak bezpochyby poutavé a takřka ihned vás vtáhnou do děje. Nezanedbatelným plusem je pak i zcela rozdílné vyznění a směřování obou příběhů. A byť plně chápu, proč jsou zde oba přiběhy uvedeny takto pospolu, moje vnitřní já pláče a touží po tom, aby je Bureš rozdělil, více rozvedl a uvedl je jako dva samostatné romány. Takto bohužel mnohdy jen klouže po povrchu, což je věčná škoda. Tato alternativní historie v jeho podání vás totiž bude bezpochyby fascinovat.

I přes toto malé povzdechnutí a pár dalších drobných chybek se však i tentokrát jedná o skvělý kousek, který Burešovi fanoušky rozhodně nezklame. Tento autor zkrátka umí psát a pomalu, ale jistě se stává zárukou kvality. Pokud si tedy chcete pro jednou oddechnout od hektolitrů krve, hlášek a sexu, které na nás hrne ve velkém mistr Kotleta, rozhodně zkuste i tohoto zástupce nakladatelství Epocha, zklamání vás rozhodně nečeká.ROMAN BUREŠ – ŘÍŠE
VYDAL: EPOCHA
ROK: 2020
STRAN: 480
ISBN: 978-80-7557-246-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..