Roger Smith – Prašné víry

0

ANOTACE:
Novinář Robert Dell je na útěku před obviněním z vraždy vlastní rodiny a jeho jediným spojencem je jeho nejstarší nepřítel: vlastní otec. Když se Bobby Goodbread, bývalý zabiják CIA, v posledním pokusu o spásu připojí k synovi, který na krvavém tažení po celé zemi pronásleduje skutečného vraha, společně odhalují spiknutí, které sahá do nejvyšších politických kruhů.
Děj románu se odehrává na pozadí chaosu postapartheidní Jižní Afriky, kde z minulosti vystupují přízraky dávných kmenových pověr.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Panteon je známé tím, že se snaží na český trh dostávat zajímavé a cenami ověnčené tituly z celé Evropy. Pro tentokrát však udělali výjimku a pro svou další novinku zabrousili až do Jihoafrické republiky. Odtud přináší drsný thriller Rogera Smithe Prašné víry, před kterým působí drtivá většina severské produkce jako slabý odvar.

prasny-vitr-e1423007686537Původní knihy z této země u nás zatím nejsou moc rozšířené a tak je právě Roger Smith světlou výjimkou, která čtenáře zavede do tohoto prostředí plného protikladů. Bohatství a úspěch se zde potkávají s naprostou chudobou, zakořeněným rasismem a korupcí, která stojí prakticky za každým důležitějším rozhodnutím v této zemi. Těžko říct, na kolik je obraz Jihoafrické republiky, tak jak nám jej Smith předkládá, reálný. Ovšem věřte, že pokud je na něm alespoň zrnko pravdy, výlet do JAR si ještě dvakrát rozmyslíte.

Aby tomuto obrazu přidal autor na váze, vytvořil opravdu drsný příběh, ze kterého bude nejednoho čtenáře při čtení mrazit. Pokud jste se například u Vraní dívky při prohlášeních – jen pro silné povahy – tiše usmívali, jsou Prašné víry právě pro vás. Znásilňování, vraždy a střílení nemluvňat jsou zde na denním pořádku, přesto se jedná pouze o kulisu, která dotváří celkový dojem z příběhu.

V něm sledujeme zoufalou touhu novináře Roberta Della po pomstě, jenž v jednom okamžiku přišel o celou rodinu, aby byl záhy obviněn z jejich vraždy. Kdo se snaží na něj hodit tento hrůzný čin? A proč vůbec musela jeho rodina zemřít? Ve zkorumpovaném státě nemá prakticky šanci na obhajobu a tak nezbývá než utéct a domoci se spravedlnosti na vlastní pěst. V pátrání po pravdě se bude muset Robert Dell spojit s člověkem, kterého z celého srdce nenávidí, ale on jediný mu může pomoci: jeho vlastní otec…

Jak již bylo řečeno, tato kniha rozhodně není pro slabé povahy. Autor se sice v popisech násilí nijak extrémně nevyžívá, vše ovšem ztvárňuje zcela naturalisticky a bez příkras. Ve spojení s drsným prostředím, ve kterém se celý příběh odehrává, tak tvoří opravdu depresivní mix, při jehož čtení se ani nechce věřit, že by takovéto prostředí mohlo na světě ještě existovat.

DDevilsKdyž jsme již zmínili prostředí, ve kterém se tato kniha odehrává, musíme zmínit fakt, že autor celý příběh zasadil do bouřlivých let krátce po pádu apartheidu. V té době se Jižní Afrika zmítala více méně v chaosu, kde prim hráli mafiánští bossové a politika byla více méně o tom, kdo si zvládne nahrabat víc. Ostatně, u hlavní záporné postavy této knihy, Inji Mazibuka, byste nějaké kladné vlastnosti hledali jen těžko. Bez problému se tak tento drsný kmenový vůdce zařadí mezi největší záporáky, které v literatuře můžeme najít.

Ačkoliv má celá kniha ve své podstatě relativně jednoduchou zápletku, hlavním lákadlem Prašných víru je bezpochyby právě prostředí, ve kterém se odehrává. Autor dokázal do příběhu zakomponovat i řadu vedlejších postav, které sledují vlastní cíle. Jejich příběhy by tak bez problému vydaly na další knihu a věřte, že by to bylo opět zajímavé počtení. Jedna z postav se vyskytuje i v další Smithově knize, Mixed Blood. Je tedy dobře možné, že právě s tímto záměrem autor celý příběh koncipoval.

Prašné víry rozhodně nepatří mezi úplně klasické zástupce produkce, kterou běžně na našich pultech vídáme. To však neznamená, že by s kvalitou za konkurencí nějak zaostávala. Ba právě naopak. O jejích kvalitách svědčí i nominace na cenu Spinetingler Award v kategorii „Nejlepší román – Nový hlas“ a kladné ohlasy čtenářů z celého světa. Nyní můžeme do nelichotivého prostředí postapartheidní Jižní Afriky nahlédnout i my a věřte, že na tento drsný výlet jen tak nezapomenete.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..