Robin Sloan – Ajax Penumbra 1969

0

Je srpen 1969. Léto lásky je blednoucí vzpomínkou. Ulice San Franciska pulzují tóny Led Zeppelin a Marvina Gaye. A rachotem sbíječek: pár bloků od knihkupectví City Lights roste futuristický mrakodrap a pod zálivem se buduje tunel metra. Sady na jih od města ustupují zbrusu novému počítačovému průmyslu.

Ale mladý Ajax Penumbra nepřijel do San Franciska, aby hledal volnou lásku nebo záblesk technologické budoucnosti. Hledá knihu — jediný dochovaný výtisk spisu Techné Tycheon, tajemného svazku, který přinesl a zase vzal bohatství každému, kdo ho vlastnil. Poslední zmínka o knize říká, že je v San Francisku — tento záznam je ale sto let starý. Penumbra byl svou univerzitou vyslán na Západní pobřeží, aby knihu našel a získal pro její knihovnu. Po několika týdnech neúnavného pátrání se však necítí být k cíli blíž než na začátku.

…………………………………………………………….

Když loni na podzim vyšla kniha Nonstop knihkupectví pana Penumbry, mohlo se zdát, že se na tuto knihu vcelku snadno zapomene. A možná by se tomu tak i stalo. Přeci jen, žádné velké haló se kolem ní nekonalo. Jenže kniha v sobě snoubí neopakovatelné kouzlo toho, co mi knihomolové milujeme. Již samotný název ve čtenářích vyvolává bouřlivé představy a když k tomu připočteme skvělý děj, je na úspěch zaděláno.

5015

Kniha v sobě skrývá opravdu mnohé, jenže na jednu věc čtenářům neodpoví. Kdo je Ajax Penumbra, a jak vůbec ke svému knihkupectví přišel. Robin Sloan naštěstí neusnul na vavřínech a přinesl svým fanouškům velmi milou jednohubku, která zvědavcům přináší pohled do minulosti. Konkrétně do roku 1969, kdy se mladý Ajax Penumbra plný nadšení a ideálů ocitá v San Francisku.

Ajax Penumbra 1969 spatřil světlo světa stejně jako Nonstop knihkupectví nejdříve v elektronické podobě. Ostatně není se co divit. Rozsah tohoto dílka je opravdu krátký, a i když budou někteří fanoušci namítat, že e-knihy nečtou, a že chtějí mít Penumbru také v papíru, jeho vydání v papírové podobě je docela bezpředmětné. Po přečtení možná dospějete k názoru, že by se to opravdu moc nevyplatilo.

A co si tedy autor pro čtenáře připravil? Jednoduše řečeno nic moc a přesně to co se od něj očekávalo. Na těch několika málo stránkách se dozvíme něco o minulosti tohoto knihkupce a zjistíme, jak ke své profesi a knihkupectví přišel. Navíc se při pátrání po jedné vzácné knize vypravíme i do san franciského podzemí.

{718E6697-62D8-4F43-86A1-BDFD7D5B4AC3}Img100

I přes svou délku toho Robin Sloan stihl na těch několika málo stranách opravdu hodně. Je možná až škoda, že se nakonec příběh nerozhodl rozvinout malinko víc a vydat jej jako další knihu, protože potenciál zde rozhodně je. Takto ovšem autor nezabíhal do přílišných podrobností a předkládá čtenářům jen to nejnutnější pro pochopení celého děje i událostí v Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Stejně jako v jeho knize i zde si drží velmi slušné tempo, které čtenáře rozhodně nijak nenudí. Navíc je vše protkáno charakteristickým Sloanovým humorem, který pobavil nejednoho čtenáře jeho knihy.

Ačkoliv může tento příběh někoho zklamat svou délkou, pro nadšence a fanoušky, které Nonstop knihkupectví pana Penumbry uhranulo, je i tato “novelka” naprostou nutností. Co na tom, že vychází pouze elektronicky, díky nakladatelství Host máme alespoň nějakou možnost se dozvědět více a nahlédnout pod pokličku záhadného společenství v čele se svérázným knihkupcem Ajaxem Penumbrou.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: E-KNIHA

…………………………………………………………….

Robin Sloan (nar. 1979) vyrůstal nedaleko Detroitu a nyní dělí svůj čas mezi San Francisco a internet. Vystudoval ekonomii v Michiganu, na škole spoluzaložil literární časopis. Mezi lety 2002 a 2012 pracoval v médiích — v Poynter, Current TV a na Twitteru. Nonstop knihkupectví pana Penumbry (2012) je jeho román, jenž byl původně zpracován formou povídky

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..