Roberto Ampuero – Případ Neruda

6

Pablo Neruda se z Paříže, kde působil na postu chilského velvyslance, vrací kvůli nemoci zpět do Chile. Jeho život byl plný úspěchů, ale nyní mu zbývá vyřešit jednu důležitou věc. Nejistota ho trýzní tím více, čím silněji cítí blížící se konec. V zimě roku 1973 pozná mladého Kubánce jménem Cayetano Brulé a přesvědčí ho, aby se ujal pátrání, které už navždy změní Cayetanův život.

V honbě za pravdou podnikne Cayetano malou cestu kolem světa: navštíví Mexiko, Castrovu Kubu, Bolívii i nebezpečný, za zdí skrytý východní Berlín. Během doby, kdy se potýká s nástrahami svého nového poslání soukromého detektiva, se nad Chile stahují mračna vojenského převratu.

…………………………………………………………….

Jak jde dohromady držitel Nobelovi ceny za literaturu a jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších básníků 20. století Pablo Neruda a fascinující román s detektivní zápletkou? Na to a mnoho dalšího se snaží odpovědět jeden z nejúspěšnějších jihoamerických autorů Roberto Ampuero, ve svém románu Případ Neruda.

950 (1)Roberto Ampuero je jedním z nejvýznamnějších chilských spisovatelů posledních let. Pochází z Valparaísa. Prostředí tohoto města využil i ve své kriminální sérii, jejímž hlavním hrdinou je detektiv s kubánskými kořeny Cayetano Brulé. A právě tato série vysloužila Ampuerovi největší slávu, jen v Chile překonala hranici 200 000 prodaných výtisků a vyšla i v řadě dalších zemí. Případ Neruda je šestým dílem série a zároveň prvním, který byl přeložen do angličtiny a vychází i v češtině.

Autor zavádí čtenáře do doby, kdy jihoamerické Chile bylo na pokraji státního převratu. Komunistický prezident Allende nezadržitelně ztrácí půdu pod nohama a k moci se tak dostává generál Augusto Pinochet. Mimochodem Pinochet se narodil stejně jako Ampuero ve Valparaísu. Bohužel v té době ještě obyvatelstvo netuší, jaké hrůzy a útlak si pro ně tento diktátor připravil. Je to také doba, kdy se levicově orientovaný básník Neruda dozvěděl o své rakovině prostaty, na kterou zemřel necelé dva týdny po převratu.

Na pozadí těchto událostí Pablo Neruda najímá Cayetana Brula, aby mu vypátral jednoho lékaře, kterého básník znal před dlouhými lety. Tento bývalý kubánec je vše, jen ne detektiv. A tak se Cayetano vyzbrojen detektivkami s Maigratem, ze kterých se má dozvědět co dělat, vydává po stopách básnikovi minulosti. Jeho pátrání ho zavede řady zemí, kromě Chile, tak na čtenáře čeká i výlet do Mexika, Kubu nebo východního Berlína.

149276195Ampuero vytvořil fascinující příběh, který je velmi těžké zařadit. Je to tak trochu detektivka, ale také zde najdeme politiku, revoluci, komunismus nebo lásku. Autor si bere od všeho trochu a skládá ho do jedinečné mozaiky, která dokáže čtenáře naprosto pohltit. Přesto tu jde hlavně o lásku, ať o lásku k bližnímu svému, své zemi, literatuře, nebo jako v případě Nerudy k ženám. Ostatně jeho přelétavá povaha byla velmi dobře známá a možná i díky tomu dokázal tvořit na takové úrovni.

Na druhou stranu je pravda, že politikaření a místní vyhrocená situace nemusí sednout všem. Navíc se při čtení ne jednou přistihnete, že jste úplně ztraceni. Přeci jen o Chilské historii se toho v našich školách moc neučí a to málo co si můžeme zapamatovat zde rozhodně nestačí. A právě občasná nepřehlednost a popis tehdejší situace, může být pro někoho nestravitelný. Kdo se ovšem v tomto stylu vyžívá, bude mile překvapen a navíc se dozví mnoho zajímavého. A to ne jen o Chile a tehdejších poměrech, ale i o Nerudovi samotném.

Jako šedá eminence tento básník proplouvá celým příběhem a utváří tak osudy nezkušeného detektiva Cayetana Brula. Milovníky kvalitních příběhů nadchne a čtenáře detektivek dokáže překvapit. Přeci jen je jihoamerická detektivka něco úplně jiného než všechny ty severské krimi, nebo americké thrillery, které nalezneme na každém rohu. Čtenáři tak mohou jen doufat, že se nakladatelství Host nakonec odhodlá vydat i další knihy z této pozoruhodné série se sympatickým detektivem,jako hlavním hrdinou.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdRoberto Ampuero (nar. 1953) je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších chilských spisovatelů posledních let. Narodil se ve Valparaísu v Chile, žil na Kubě, v Německu, Švédsku a Spojených státech amerických, kde vyučoval tvůrčí psaní na univerzitě v Iowě. Působil také jako velvyslanec Chile v Mexiku. Roku 2013 se stal chilským ministrem kultury. Je autorem brilantní románové řady, jejímž protagonistou je valparaíský detektiv s kubánskými kořeny Cayetano Brulé. Tato série významně přispěla k oživení žánru latinskoamerické detektivní prózy. V Chile překonala hranici 200 000 prodaných výtisků a vyšla i ve Francii, Itálii, Německu, Portugalsku, Španělsku, Číně a mnoha dalších zemích. Případ Neruda (2008) je šestým dílem série a zároveň prvním, který vyšel v angličtině.
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

6 komentářů

  1. Na túto knihu sa určite chystám a po tvojej recenzii ešte viac teším. Z juhoamerickej literatúry som prečítala asi len tri knihy, ale všetky ma dostali, naposledy Sladká vůně smrti, z HOSTu 35 mŕtvých, čo je jedna z najúžasnejších kníh aké som kedy čítala, a Jehla v kupce sena, kde tiež dúfam, že bude i pokračovanie. Najbližšie sa chystám na Nekropolis od Santiaga Gamboay. To rozdielne kultúrne, politické a spoločenské prostredie má niečo do seba.

  2. Michaele on

    Tak tohle zni vazne zajimave, miluju severske detektivky, ale tahle muze byt uplne jina a nemyslim tim horsi 🙂

  3. Ja si tiež na Nerudu brúsim zuby. 🙂 Kniha ma okamžite zaujala, na prvý pohľad, a to väčšinou býva dobré znamenie. Okrem toho, s Chile mám nejaké čitateľské skúsenosti vďaka Isabel Allendeovej, a tak by ma zaujímal pohľad na spomínané udalosti od niekoho iného. A postava, ktorá si pri pátraní pomáha detektívkami s Maigretom, musí byť parádna! 🙂

  4. No tak to jsem teď teda vážně zvědavá, co na to řeknu…už si na Nerudu totiž brousím zuby, nebo spíš zaostřuji oči 😀

    • Neni to uplne pro vsechny nemusi to sednout ale kdyz to sedne je to vazne hodne dobre.. Osobne bych se nezlobil ani za dalsi dily z teto serie 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..