Robert Ryan – Krajinou mrtvých mužů

0

ANOTACE:
V zákopech první světové války denně umírají tisíce mužů, jeden mrtvý navíc sotva koho překvapí. Až na to, že tohle tělo je plné bizarních ran, což neunikne pozornému zraku doktora Watsona, který dříve asistoval při vyšetřování samotnému Sherlocku Holmesovi. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků, jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. Něco tu nehraje! A to je teprve začátek. Brzy se objeví další těla a je na Watsonovi, aby vypátral zákeřného vraha ze zákopů. Komu má důvěřovat? Kdo je nepřítel? A dokáže útočníka zastavit dřív, než znovu udeří? Uprostřed krvavé řeže, během válečného běsnění, jež trhá svět na kusy, musí Watson vystoupit ze stínu svého učitele a sám se vyřešit tajemství, k němuž ho dovedou záhadná úmrtí. První kniha ze série s doktorem Watsonem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Doktor Watson patří k Sherlocku Holmesovi stejně neodmyslitelně jako Spejbl k Hurvínkovi nebo Mulder ke Scullyové. Přesto se před Vánoci na trhu objevila kniha, která nechává slavného detektiva strannou a zaměřuje se na jeho pobočníka. Vydejme se spolu s doktorem Watsonem za hrůzami první světové války v knize Krajinou mrtvých mužů Roberta Ryana, jenž v českém překladu vychází u nakladatelství Plus.

53774ec3ab74a0d266beb1f4dd2832c8Přestože jméno Robert Ryan není u nás nikterak známé, rozhodně se nejedná o žádného nováčka na literárním poli. Tento anglický spisovatel se kromě psaní věnoval i žurnalistice. Jeho články se tak objevovaly v takových denících a magazínech jakými jsou The Face, GQ, Guardian, Sunday Times či Telegraph. Ani v oblasti knih není nikterak pozadu a na svém kontě má více než desítku titulů, z nichž některé vyšly pod jeho pseudonymem Tom Neale. Komerčně nejúspěšnější je však jeho série detektivních příběhů s doktorem Watsonem, která již čítá tři díly a jejíchž první díl právě vyšel i u nás.

V krajině mrtvých mužů vysílá autor legendárního pomocníka Sherlocka Holmese na vskutku nebezpečné místo. První světová válka je v plném proudu a Watson coby zkušený doktor přijímá novou výzvu a vydává se přímo do zákopů první linie, kde bude jeho pomoci nejvíce třeba. Přestože již dávno pověsil detektivní praxi s Holmesem na hřebík, sám ještě netuší, jak moc se mu budou jeho dlouholeté zkušenosti v zákopech první linie hodit.

Jednoho dne se totiž dostane k tělu, jenž je v mnoha ohledech jiné než tisíce umírajících na frontě. Tvář mrtvého je zmodralá, čelisti sevřené v strašlivé grimase, oči vylézají z důlků jako by spatřily cosi nepředstavitelně hrůzného. S podobnými příznaky se Watson již jednou setkal a rozhodně se nejednalo o běžné úmrtí. Je snad možné, že v zákopech úřaduje úkladný vrah? Watson tak musí oprášit své znalosti a vydat se po stopách vraha ve spojeneckém táboře.

stažený souborJméno doktora Watsona bezpochyby přiláká všechny milovníky Sherlocka Holmese. Watsonův první případ je však v mnoha ohledech jiný a navíc se dá číst bez jakékoliv známosti Sherlockovských příběhů. Na druhou stranu si Ryan neodpustil pár narážek, které ocení především opravdový znalci původních příběhu. Díky tomu tak dostává další rozměr a dá se pokládat za rozšíření Holmesovského univerza. S ohledem na tuto skutečnost se autor naštěstí rozhodl nikterak neexperimentovat a přinesl tak čtenářům velmi dobře postavený příběh, který rozhodně nikoho nezklame ani nepobouří. O tom svědčí i samotná hodnocení čtenářů na různých knižních databázích, kde si tato série vede vskutku více než dobře a její průměrná hodnocení se pohybuje kolem 80%.

A ačkoliv se kniha počtem stran blíží pěti stům, rozhodně se nudit nebudete. A to i přes poněkud pomalejší rozjezd, kdy se samotného vyšetřování dočkáme především v druhé polovině knihy. Robert Ryan navíc vyniká pro běžného čtenáře skvělým ztvárněním dobových reálií a celkové atmosféry, která v té době panovala. Bezútěšnost situace zkrátka na čtenáře doslova dýchá z každé strany a dotváří tak výjimečnou atmosféru celé knihy.

Vedle pomalejšího rozjezdu je zde však ještě jedna věc, která může některé čtenáře odradit od čtení. A tím je samotná korekce textu. Chyb zde sice není neúnosné množství, přesto však při čtení ruší a kazí tak celkový dojem z knihy, což je rozhodně pro tuto knihu obzvláště škoda. Na druhou stranu, není tento stav u nakladatelství Plus nijak běžný a tak mu snad čtenáři tento prohřešek pro jednou odpustí.

Krajinou mrtvých mužů je vskutku originální kniha s působivou atmosférou, která dokáže oslovit i ty čtenáře, kteří jinak se slavným Sherlockem Holmesem a jeho pravou rukou doktorem Watsonem nepřišli do styku. Jedná o první díl celé série a tak můžeme doufat, že se postupem času dočkáme i dalších pokračování. Byla by totiž obrovská škoda opustit doktora Watsona tak brzy.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..