Robert Ludlum – Bourneova trilogie

0

ANOTACE:
Lahůdka pro všechny milovníky špionážních románů! Vrcholné dílo zakladatele tohoto žánru, trilogie o Jasonu Bourneovi (Bourneova totožnost, Bourneův mýtus, Bourneovo ultimátum). Nepostradatelná součást knihovny pro všechny, kteří se už nemůžou dočkat dalších volných pokračování této kultovní záležitosti.

Ten muž má paměť úplně prázdnou. Ví jen to, že se probral z bezvědomí v ordinaci lékaře na francouzském pobřeží, že má tělo proděravělé kulkami a tvář změněnou plastickou operací. Jedinou mlhavou stopou vedoucí k jeho identitě jsou číslice na filmovém negativu, které patří k tučnému bankovnímu kontu v Curychu. Majitelem konta je nejhledanější světový zabiják. Jmenuje se Jason Bourne….

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Robert Ludlum patří již dlouhá léta mezi naprostou špičku politických špionážních thrillerů. Ne nadarmo byla řada jeho knih zfilmována a i u nás se dočkali několika dotisků. Tím nejnovějším je nové vydání původní Bourneovské trilogie, která ani po více než deseti letech od svého prvního českého vydání neztrácí na atraktivitě.

Hardcover BookPři vyslovení jména Jason Bourne drtivé většině fanoušků naskočí zdařilé filmy s Mattem Damonem v hlavní roli. Tady by se určitě hodilo jedno VELKÉ upozornění. Pokud filmy znáte a říkáte si: Proč číst knihu? Důvodů můžeme najít hned několik. Tím asi nejdůležitějším je fakt, že film a kniha spolu nemají prakticky nic společného. Kromě jmen a nejzákladnější kostry se jedná o naprosto rozdílná díla. Pokud tedy znáte filmové zpracování, začtěte se do knih –  budete velmi překvapeni…

Když jsme již nakousli film, je potřeba také zmínit fakt, že nakladatelství Domino vydalo první díl trilogie i pod názvem Agent bez minulosti, jenž bude především díky filmu všeobecně známější. V nejnovějším vydání se však vrací k původní variantě – Bourneova totožnost, se kterou jsme se mohli setkat při uvedení této knihy na český trh. Celá trilogie se navíc dočkala nového kompletně přepracovaného grafického hávu, díky kterému narostl i celkový počet stran, který bez problému (u druhého a třetího dílu) atakuje pomyslnou hranici osmiset stran. V knihovně tak tuto trojici knih rozhodně nepřehlédnete.

Celá série s Jasonem Bournem sice čítá daleko více titulů, ale jejich kvalita je však i díky tomu, že se na ní podíleli jiní autoři, lehce kolísavá. Pro proniknutí do tohoto univerza tak plně dostačuje úvodní trilogie, která nabízí uzavřený děj a čtenáři se tak nebudou cítit nijak ochuzeni. A ačkoliv první díl spatřil světlo světa již v roce 1980, Jason Bourne si zachovává svou atraktivitu i více než třicet let po prvním vydání.

Hardcover Book2Ostatně ne nadarmo je Robert Ludlum po právu označován za jednoho z otců moderních špionážních thrillerů. Jeho znalost prostředí tajných služeb je opravdu obdivuhodná a vzbuzuje údiv i 15 let po jeho smrti. Toho si dokonce všimla i americká CIA, jenž na Ludluma nasadila své lidi a nechala ho sledovat. Je sice pravda, že ve svých románech autor leccos přibarvuje a občas si pomáhá podezřelými náhodami, v rámci žánru však fungují jeho knihy skvěle.

V Bourneovské trilogii, jejíž úvodní díl vychází pod názvem Bourneova totožnost, autor představuje hrdinu, který sice neoplývá všemi ideály kladného hrdiny, přesto se již od úvodních stránek neubráníte tomu, abyste Jasonu Bournovi nedrželi palce. Tomu ostatně velmi napomáhá i hlavní záporná postava této trilogie, jenž postupně odhaluje svou totožnost.

Předobraz záhadného Carlose či Šakala našel autor u známého teroristy Iljiče Ramireze Sáncheze. Zatímco skutečný Šakal sedí ve Francii na doživotí, jeho knižní dvojče si vede o mnoho lépe. Ludlum z něj prakticky udělal nepolapitelného superpadoucha, který by lehce obstál v jakémkoliv superhrdinském komiksu. Na druhou stranu, ani Jason Bourne není žádné “béčko” a tak v Šakalovi nachází více než důstojného soupeře.

Hardcover Book3Celá trilogie je velmi dobře vystavěná a autor přesně ví, jaké informace čtenářům v tu pravou chvíli předložit. Je samozřejmě jasné, že některé pasáže bychom mohli klidně vynechat, ale otázkou však zůstává, jestli by konečný dojem byl stejný. Na více než dvoutisících stranách (u nového vydání) tak prožijeme příběh muže, jenž přišel o paměť a přežil vlastní smrt, aby se přes všechna nebezpečenství dozvěděl o sobě pravdu a to i přesto, že jej to může stát život. Ostatně o život půjde v těchto knihách především. Autor se rozhodně s ničím nepáře a seznam mrtvol s každou stranou utěšeně roste. V Ludlumově případě se však jedná o naprosto přirozenou věc, která k tomuto žánru evidentně patří.

Oživení celé trilogii dodává i různorodé prostředí ve kterém se příběhy odehrávají. Je jedno, zda sáhnete po Bournově – totožnosti, mýtu, či ultimátu a ocitnete se tak v Paříži, Curychu, Thajsku, či kdekoliv jinde na světě – Bourne je všude jako doma. Autor tak vytvořil velice komplexní dílo, které již od první strany směřuje k nevyhnutelnému konci. V cestě za ním však provádí čtenáře nejrůznějšími lokacemi a nástrahami, s kterými se musí hlavní hrdinové vypořádat. Cesta je to tedy více než trnitá, pro čtenáře však skrývá jeden milý bonus a to ten, že moc prostoru pro nudu tu i přes delší rozsah není.

Na druhou stranu je pravda, že ne všem čtenářům musí vyhovovat relativně složitý a rozvětvený děj, čemuž napomáhá i obrovské množství postav, které se v těchto třech knihách mihnou. Chvíle nepozornosti se tak dokáže vcelku rychle vymstít. Někoho může také odradit celkový rozsah knih, které rozhodně nepatří k nejkratším. Bourneova trilogie tak rozhodně není jednohubka, kterou slupnete za pár hodin. Je si však také potřeba uvědomit, že díky tomuto rozsahu získáte skvělého společníka na spoustu večerů.

jason-bourne

I přes drobné chybky, které najdeme prakticky v každé knize, patří Bourneova trilogie po tolika letech od prvního vydání stále k tomu nejlepšímu, na co můžete v tomto žánru narazit. Nakladatelství Domino navíc dodalo celé trilogii v aktuálním vydání moderní háv, díky kterému bude Jason Bourne ozdobou každé knihovny. Pokud jste tedy ještě s tímto agentem neměli tu čest se setkat, možná nastal právě teď ten pravý čas to napravit.


ook

Oook

OOook

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..