Robert Kirkman – Živí mrtví #32: Odpočívej v pokoji

0

Pokud bychom měli najít jen jednu komiksovou sérii, která si i přes zdánlivě nekonečný počet dílů zachovává až neskutečnou kvalitu, bezesporu by jím byli Živí Mrtví Roberta Kirkmana. Bohužel všechno jednou končí a tak nastal čas zamáčknout slzu a ještě jednou se ponořit do neutěšeného světa, kterému vládnou živí mrtví. Poslední číslo je zde a nám nezbývá nic jiného než říci – ODPOČÍVEJ V POKOJI…

Předně musím upozornit, že tento text asi nebude úplně klasická recenze. Ostatně, představovat zde sérii po 32 vydaných dílech a dvou samostatných seriálech je pravděpodobně zcela zbytečné, stejně tak jako řešit samotný příběh. Zkrátka a dobře pokud vás Živí mrtví oslovili tuhle knihu si prostě musíte koupit. V opačném případě vás pravděpodobně stejně nepřesvědčím, i když věřte, že skutečně o hodně přicházíte, tahle komiksová série patří s přehledem mezi to nejlepší, co se v posledních dvaceti letech mezi komiksy urodilo.

A tak spíše než hodnocení aktuální novinky chci tento text využít i jako krátkou vzpomínku a ohlédnutí za posledními jedenácti roky, co zde s námi tato série v českém překladu je. Psal se konec roku 2009 když na náš maličký trh přineslo Nakladatelství CREW první číslo této dnes již legendární komiksové řady. Po nesmělých začátcích se nakonec její vydávání ustálilo na čtyřech číslech ročně s tím, že jsme nakonec skoro ve vydávání dohnali i originál.

Během té doby jsme se dočkali několika příběhových celků, kdy se Rick a jeho skupina nejdříve setkala s Guvernérem, aby následně poznala samotného Negana, ale i Hilltop, Království, Šeptače, či Společenství, kde příběh Ricka Grimese dospěje ke svému neodvratnému konci. Celkem 193 fantastických čísel (32 knih), které si po celou dobu drželi neskutečnou kvalitu. Jak už ale bylo řečeno, všechno jednou končí a tak nastal čas pustit se do závěrečných 224 stran tohoto skvělého příběhu.

Jak už asi podle počtu stran tušíte, závěrečné číslo The Walking Dead je vcelku slušný macík. Vlastně se jedná v podstatě o dvojčíslo. Zatímco standardní knihy měli okolo 130 stran, zde je rozsah takřka o sto stran delší. To se vcelku pochopitelně muselo odrazit i na ceně, která tentokrát není na standardních 299 korunách, ale o 150 korun vyšší. Věřte však, že svých peněz rozhodně litovat nebudete.

Ostatně, většina fanoušků této série pravděpodobně neunikla všudypřítomným spoilerům, které se svého času prohnaly internetem, a tak nějak už dopředu víme, co od závěrečného čísla očekávat. Avšak, ne nadarmo se říká, že cesta je mnohdy důležitější než cíl. A tak i když víme, jak to s Rickem nakonec dopadne, mnohem důležitější je ta omáčka okolo. A v té Kirkman opět naprosto exceluje. Odpočívej v pokoji je tak skutečně více než důstojným zakončením celé řady a pevně věřím, že všichni fanoušci budou spokojeni. 

Ostatně, sám autor připustil, že odejít by se mělo v tom nejlepším a to se mu více méně podařilo. Živí mrtví si tak po celou dobu drželi opravdu vysokou kvalitu a i když se série začala již maličko místy zadýchávat a vykrádat samu sebe, čtenáře stále neskutečně bavila. A o posledním čísle to bude platit dvojnásob. Mimochodem vydání posledního čísla této série byl skutečný “majstrštyk”. V dnešní turbulentní době sociálních sítí se Kirkmanovi podařilo zcela utajit fakt, že tato řada končí a to rozhodně není nic jednoduchého. Dokonce šel tak daleko, že aby tuto skutečnost utajil, lákal fanoušky na další neexistující čísla. The Walking Dead nakonec svou pouť zakončili v létě loňského roku s číslem 193, kterým završili jednu fascinující éru plnou zombies.

My jsme si na vydání posledního čísla museli i díky “corona krizi” počkat v podstatě rok. Čekání je naštěstí u konce a my si tak můžeme naplno užít završení tohoto příběhu i v našem rodném jazyce. Jakákoliv hodnocení jsou zde pravděpodobně zcela zbytečná, 32 kniha série je absolutním #musthave a jestli ji ještě nemáte, rozhodně byste to měli napravit. Na závěr nezbývá než smeknout a poděkovat Robertu Kirkmanovi za to, že zvládl toto nekonečnou ságu dovést do úspěšného konce. Protože ruku na srdce, kdo by si před takovými dvěma roky vsadil, že Živí mrtví budou za nedlouho končit…ŽIVÍ MRTVÍ #32: ODPOČÍVEJ V POKOJI
SCÉNÁŘ: ROBERT KIRKMAN
KRESBA: CHARLES ADLARD
PŘELOŽIL: MARTIN D. ANTONÍN
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: The Walking Dead #32: Rest In Peace
ISBN: 978-80-7449-879-4

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..