Robert A. Heinlein – Hvězdná pěchota

0
ANOTACE:
Galaktické křižníky a cesty napříč galaxií… Hvězdní mariňáci v bojových skeletech a válka s brouky!Lidstvo v ohrožení a hvězdná pěchota v akci! Sledujte psychicky i fyzicky náročný výcvik mariňáků a zúčastněte se těch nejbrutálnějších planetárních bitev.

Heinleinův román je však i něčím jiným, než jen drsným militaristickým příběhem. Patrně nejslavnější autor fantastické literatury vychází z nepříjemného faktu, že násilí bylo a vždy bude. A skutečný muž musí být v drsném světě schopen bránit sebe, své blízké a koneckonců i svou rodnou planetu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha

 

 


Audiovydatelství Walker & Volf je sice dobře známé svým kladným vztahem k domácí fantastice, před časem však zabrousili i do zahraničí mezi největší legendy žánru. Po cenami ověnčeném Setkání s Rámou A. C. Clarka přichází W & V s další perlou světové fantastiky. Pro svou další audioknihu si vybrali dílo Roberta Ansona Heinleina, které je všeobecně známé díky legendárnímu filmovému zpracování v režii Paula Verhoevena. Ano tušíte správně Hvězdná pěchota je zde  a rovnou v podání charismatického Ludvíka Krále.

Robert A. Heinlein bezesporu patří mezi nejvýznamnější autory vědecko-fantastické literatury a je jen a jen dobře, že mu i dnes vydavatelé věnují pozornost. Ostatně nakladateství Argo chystá nové vydání jeho legendárního románu Měsíc, je drsná milenka. Ještě předtím se však můžeme vůbec poprvé zaposlouchat v audiopodobě do knihy, která byla předobrazem pro jeden z nejvýraznějších “béčkových sci-fi trháků”, jenž se pyšní stejným názvem, jako samotná předloha.

Zde se vcelku pochopitelně hodí malé upozornění. Pokud znáte Hvězdnou pěchotu především z filmu a knižní předloha vás až doposud míjela, připravte se na menší překvapení. Tahle kniha rozhodně není takovou zběsilou akční jízdou, jako film. Paul Verhoeven převzal z knihy jen pár určitých fragmentů, které se hodili do akčního rámu jeho filmu. Hvězdná pěchota je však mnohem komplexnější o čemž se můžeme přesvědčit i v aktuální 13 hodinové audioknize. A věřte, že ačkoliv Hvězdné pěchotě nezadržitelně táhne na šedesátku, rozhodně má stále co nabídnout.

Heinlein nám předkládá hlavního hrdinu Juana Rica, jehož očima sledujeme dění v tomto románu. Oproti filmu se však neomezuje pouze na boje s “brouky” plné akčních scén, ale předkládá nám obraz společnosti, v níž má právo volit, vstupovat do politiky a ovlivňovat dění pouze ten, kdo projde minimálně dvouletou službou v armádě. A tak se Rico společně se svými přáteli hlásí k odvodu. Avšak to co se na začátku jevilo jako procházka růžovým sadem, či snem o hrdosti a občanství záhy bere za své a nastupuje tvrdá realita, plná bolesti krve a agresivních brouků….

V samotném příběhu se tak střídají popisné pasáže s kratšími akčními vsuvkami. A ačkoliv dokáže být Heinlein velmi přesvědčivý a vyvolat u čtenářů, či posluchačů řadu otázek, Hvězdná pěchota v jeho podání působí místy značně rozvláčně, což ani samotné bojové scény nevyváží. Tuto lehkou nekonzistentnost bohužel nedokázal zachránit ani Ludvík Král, jenž se zhostil samotného načtení.

Pro Krále to rozhodně nebyla první audiokniha, kterou by načítal, ostatně jen pro W & V se zhostil i Asfaltu, či Rychlopalby Štěpána Kopřivy. Ludvík Král i v tomto případě odvádí naprosto profesionální výkon. Během přednesu nemá s četbou nejmenší problémy a nebojí se ani trochu pohrát si s intonací, bohužel v případě akčních scén jsou tyto intonační změny nedostatečné a rozhodně by nezaškodilo trochu více přitlačit na pilu. Celá nahrávka by tím získala na dynamice a atraktivitě. Žel bohu se tak nestalo a tak postupem času sklouzává celý příběh k jakési monotónnosti. Pokud však patříte mezi zastánce klasické četby  bude klidné neuspěchané tempo a práce s hlasem Ludvíka Krále tím pravým šálkem pro vás.

Stejně jako v případě předchozích audioknih tohoto vydavatele i tentokrát samozřejmě nechybí nezbytný hudební doprovod, včetně řady speciálních efektů. Hvězdná pěchota se tak u audiovydavatelství Walker & Volf dočkala důstojného zpracování, které sice nedosahuje takových kvalit, jako předchozí Setkání s Rámou, rozhodně však neurazí ani zaryté fanoušky této vědecko-fantastické literatury.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.