Robert Galbraith – Volání kukačky

0

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.

 ……………………………………………………………..

Volání kukačky je v dnešní době asi zbytečné představovat. O této knize, popřípadě autorovi, bylo napsáno nepřeberně článků. Kniha, kolem které se strhl neuvěřitelný mediální poprask ve chvíli, kdy se ukázalo, že jejím autorem není nikdo jiný než J. K. Rowlingová. Navíc se v současné době chystá ve Velké Británii a Spojených státech na pulty knihkupců její pokračování pod názvem The Silkworm (Bourec morušový).

189576_bigJaké vlastně Volání kukačky je, to se již většina čtenářů asi mohla přesvědčit. Ovšem co její audio podoba. Nakladatelství Plus se dohodlo na nahrání s vydavatelstvím Tympanum a přináší tak tento detektivní příběh i pro ty, kteří preferují knížky do ucha. Má ovšem Cormoran Strike co nabídnout i v této podobě, nebo je audiokniha zbytečná?

Potom co se J. K. Rowlingová rozhodla otestovat svůj literární talent skrytá za pseudonymem Robert Galbraith, utekl již nějaký ten čas. Důvody proč se autorka rozhodla napsat svou další knihu pod pseudonymem nechme na ní. Jedno je ovšem jisté. Cormoran Strike si získal velkou řadu příznivců a Rowlingová tak vykročila ve stopách Agathy Christie a hodlá v sérii s tímto svérázným soukromým detektivem pokračovat i nadále. Důkazem je již zmíněný The Silkworm.

Kdyby přeci jen někdo váhal o čem že Volání kukačky je, máme zde malý úvod do děje. Rowlingová tentokrát vyměnila čaroděje (Harry Potter) a ospalé městečko (Prázdné místo) za nikdy nekončící ruch velkoměsta a vyslala čtenáře, potažmo posluchače, společně se soukromým detektivem Cormoranem Strikem po stopách podezřelé smrti známé modelky. Jako pomocníka mu vybrala bystrou a iniciativní sekretářku Robin, která se s Cormoranem skvěle doplňuje a tvoří v knize výborné duo ve stylu Holmese a Watsona.

A právě v této dvojici tkví síla této knihy. Cormoran v sobě snoubí naprostého loosera s kariérou úspěšného vojáka, který neustále balancuje na hraně mezi úspěchem a naprostou životní katastrofou. Přesto, že se nejedná o sympaťáka na první ani druhý pohled, dokáže čtenáři přirůst k srdci. Tam kde Strike trochu pokulhává, ho skvěle doplní jeho pomocná sekretářka Robin. Jen je možná škoda, že i tato zdatná pomocnice nedostala více prostoru a autorka se tak soustředí hlavně na postavu samotného detektiva.

CD-ArtSamotnou audioknihou provází posluchače hlas Petra Olivy, který je mimo jiné známý svým dabingem Pierra Richarda či Bodieho z britského seriálu Profesionálové. Je možná až s podivem, že si do této doby tohoto ostříleného herce a dabéra nevybralo žádné vydavatelství pro namluvení některé další knihy. Oliva si skvěle dokáže pohrát se svým hlasem a díky tomu dokáže kromě své drsné polohy hlasu využít i výrazně jemnější tón, který se skvěle hodí u ženských postav.

Na druhou stranu, může být jeho nečekaná hra s hlasem pro někoho zarážející a možná až trochu nepříjemná, protože se Oliva opravdu nebojí přitlačit na pilu a dát do svého projevu naprosto vše. Vše se ale postupem času uklidní a vy si na Olivův hlas zvyknete a budete si naplno užívat tento detektivní příběh, který pokračuje ve šlépějích Agathy Christie, nebo Artura Conana Doylea.

Skvělý a nečekaný výběr interpreta dodává této detektivce pořádný šmrnc a je vítanou alternativou ke všem severským detektivkám, které v současné době na trhu jsou. Navíc téměř 18 hodin poslechu zaručuje vcelku dlouhou zábavu, která vám zpříjemní nejednu cestu do práce nebo školy.

Audiokniha vychází v nakladatelství Plus
Objednávat můžete například zde

 ……………………………………………………………..

 

Joanne Rowlingová (v angličtině Joanne Rowling) (* 31. července 1965 v Yate), píšící pod jménem J. K. Rowlingová (J. K. Rowling), jebritská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, ale i novele pro dospělé – Prázdné místo. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění a prodalo se jí více než 400 milionů kopií.
Svůj nejnovější počin Volání kukačky vydává J.K.R. pod pseudonymem Robert Galbraith.


 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..