Robert Galbraith – Ve službách zla

5

ANOTACE:
Představte si, že obdržíte balíček s useknutou nohou… Neohroženou Robin, asistentku soukromého detektiva Cormorana Strika vyděsí záhadný balík k smrti. Jejího šéfa jen tak něco nerozhodí, ale tentokrát mu je jasné, že jde o výstrahu a vrah ho dobře zná.

Z minulosti ho napadají čtyři osoby, které by mohly být viníky. Chce-li zachránit Robin i svůj podnik, musí se pustit do vyšetřování a ponořit se do zvrácených a temných světů podezřelých. Záhy dochází k dalším zločinům a Strikovi s Robin začne docházet čas…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Příznivci J. K. Rowling během loňského roku rozhodně nestrádali. Kromě “nového” Harry Pottera se fanoušci dočkali i třetího případu Cormorana Stika. Žel bohu, pokud patříte mezi příznivce audioknížek, museli jste si na třetí díl v audiopodobě pekně počkat. Naštěstí nakladatelství Plus vydalo Ve službách zla před Vánoci i coby audioknihu a tak nic nebrání tomu naplno se ponořit do “čtení”. Bohužel tentokrát se to neobešlo bez jednoho podstatného ALE….

Již první díly této série si získali vesměs velmi pozitivní ohlasy a Cormoran Strike si tak získal vcelku slušný zástup fanoušků. Očekávání dalšího dílu série byla tedy nemalá. Jak to všechno dopadlo sice čtenáři již nějakou tu dobu vědí, pokud však patříte stejně jako já, k příznivcům audioknih, museli jste si na rozuzlení pěkně počkat. To je na jednu stranu napínavé, akční a sladkobolné, na straně druhé však v případě audioknihy zanechá v některých posluchačích nepříjemnou pachuť zklamání.

Než se však zaměříme na tyto “silná” slova stojí za to si připomenout co si pro nás vůbec autorka ve třetí knize připravila.Po vyřešení případu Luly Landryové a mrtvého spisovatele Owena Quina by se mohlo zdát, že pro Strika a jeho pomocnici Robin začínají léta hojnosti. Zakázek přibývá a oba nevědí kam dřív skočit. Do jisté míry to také byla pravda, tedy až do chvíle kdy do Strikovi kanceláře dorazil záhadný balíček v němž se ukrývala useknutá noha. Už na první pohled je jasné, že se jedná o dílo psychopata a aby toho nebylo málo celé vyšetřování nabírá hodně osobní ráz. Jenže kdo za tím vším stojí a vydrží tuto zatěžkávací zkoušku i přátelství mezi Cormoranem a Robin?

Ve službách zla dostáváme do rukou patrně nejlepší díl celé série. Autorka mistrně splétá celý příběh dohromady. Nechybí zde notná dávka napětí, akce a v neposlední řadě také osobní trápení hlavních hrdinů. Navíc se nedá ubránit pocitu, že se Rowlingová čím dál více odklání od klasické anglické detektivní školy a pomalu ale jistě směřuje k americkému “hard boiled”. Nutno však říct, že tato fazóna Strikovi opravdu sluší. Celkový dojem může narušit snad jen až přílišné pitvání pocitů a soukromí hlavních hrdinů. V určité chvíli se tak možná přistihnete při tom, že je vám v podstatě jedno, kdo je “vrah”, hlavně že budete vědět jak to nakonec dopadne mezi Strikem a Robin. Těžko říct, zda to byl autorčin záměr, či nikoliv, jisté však je, že se díky tomuto pohybujeme na skutečně tenkém ledě, kdy celý příběh může sklouznout k červené knihovně. Naštěstí se tak nestalo, zda vám však bude tento směr vyhovovat nechám již čistě na vás.

Bohužel větší výtku si neodpustím v případě audioknihy. První pomyslnou pecku dostanou posluchači ve chvíli, kdy si nahrávku pustí. Osvědčeného Petra Olivu, který nás provázel dvěma předchozími díly, tentokrát, pro mě z nepochopitelného důvodu, vystřídal Pavel Rímský. Nic proti panu Rímskému, své kvality již mnohokrát předvedl a bezesporu patří mezi naši narátorskou špičku, ALE PROBOHA PROČ někdo mění interpreta u rozjeté série. PROSÍM vás nakladatelé / vydavatelé toto nám posluchačům už nedělejte, nikdy to nedopadne dobře.

Pavel Rímský je sice výborný interpret, ostatně nikdo nemá patrně na svém kontě tolik audioknih jako on, bohužel u této knihy to prostě není ono a řada posluchačů s tím bude mít problémy. Jeho výkon je sice zcela profesionální a nic moc mu nelze vytknout, avšak svéráznému podání Petra Olivy se nevyrovná. Za zmínku pak ještě stojí anglické pasáže, se kterými si pan Rímský ne a ne poradit. V nejednom posluchači tak tyto pasáže vyvolají nechtěný úsměv na tváři.

Bohužel bez chyby nezůstala audiokniha ani po technické stránce. V pozadí jsou velice často slyšet nejrůznější ruchy a šumy. Kapitolou samou o sobě je pak otáčení stránek, které nás provázejí celou nahrávkou. Když k tomu připočteme i pár dalších nepřesností, nedá se ubránit pocitu, že  Ve službách zla díky tomu působí lehce odbytým a nedodělaným dojmem. Rozhodně by si takový titul přeci jen zasloužil tu nejvyšší péči. Bohužel v tomto případě se pomyslná ALE začínají povážlivě kupit a kazí tak celkový dojem z poslechu. Ten nezachrání ani nezbytný hudební doprovod, jenž již tradičně dokresluje celkovou atmosféru a napomáhá s celkovou orientací v ději.

Ve službách zla rozhodně není špatná kniha, po příběhové stránce se vlastně dá říct, že je výborná. Bohužel to samé se nedá tvrdit i o její audioknižní verzi, ve které na čtenáře čeká řada zklamání. I přes nesporné kvality Pavla Rímského tak zůstává celkový dojem ze třetího případu Cormorana Strika poněkud rozpačitý. Ve službách zla je tak bohužel  krásným příkladem toho, že u audioknih opravdu záleží i na nejmenších detailech, které však v tomto případě byly opomenuty.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

5 komentářů

  1. Jinak hlas Pavla Rimskeho mi tez neni moc sympaticky, mohlo to vsak z meho pohledu dopadnout mnohem hur, predstavte si, ze by audioknihu nacetl napr. takovy Ales Prochazka. Od doby, kdy daboval prvni serii American Horror Stories ho nemuzu ani citit, jeho hlas na me pusobi neuveritelne afektovane. Kdyz ho nyni nekde vidim nebo slysim, okamzite prepinam program 😀

    • S panem Olivou je to nemile…kazdopadne meli radsi pockat….bohuzel vsak vymena interpreta neni jedinym problem tohoto audia, toho si vsak vsimne jen pozorny posluchac jenz ma jiz hodne naposlouchano a muze porovnavat..

  2. Netuším, zda to s tím souvisí, ale pan Oliva byl na tom v loňském roce hodně špatně po zdravotní stránce a shodou okolností byl v době vydání této audioknihy již několik měsíců v nemocnici upoután na lůžko. Tak možná proto ta výměna 🙂 ?

  3. Na mě tato kniha čeká v papírové podobě … A popravdě, tvoje recenze mě lehce odradila od té audioknižní verze .. :/ Já pana Rímského moc nemusím ani jako herce …

    • V papíru úplně v pohodě… jako narátor je pan Rímský úplně v pohodě, ostatně patří k nejlepším našim interpretům. Bohužel s ohledem na pana Olivu, který načetl oba předchozí díly této série…to jaksi není ono, a to pomíjím i určité technické nedokonalosti, které pozornější posluchač uslyší…ale kdo ví můžeš zkusit a uvidíš. Za mě jsou rozhodně v audiu povedenější kousky, než tento a je to docela škoda, protože Ve službách zla je patrně nejlepší díl série a zasloužil by si patřičnou péči

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..