Robert Galbraith – Hedvábník

0

Když se spisovatel Owen Quine ztratí, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Domnívá se, že se manžel sám uchýlil na pár dní do ústraní – stejně jako to už dříve udělal – a chce, aby ho detektiv našel a přivedl zpátky domů. Jakmile Strike zahájí vyšetřování, je stále jasnější, že za Quinovým zmizením je více, než si jeho žena připouští.

Spisovatel právě dokončil rukopis nové knihy, ve které vykreslil velmi jedovaté karikatury téměř všech svých známých. Pokud by byl román vydán, rozvracel by životy – je tedy mnoho lidí, kteří by si mohli přát Quina umlčet.

…………………………………………………………….

Není to tak dlouho, co vyšla jedna z očekávaných novinek letošního jara. Ano, řeč je o druhém případu Cormorana Strika, jenž u nás vyšel pod názvem Hedvábník. Zatímco se nadšení čtenáři mohli již pustit do četby, příznivcům audioknih nezbývalo, než čekat. Naštěstí bylo čekání opravdu krátké, a tak se i milovníci mluveného slova mohou zaposlouchat do novinky, kterou pro nakladatelství Plus vyrobilo audio vydavatelství Tympanum.

hedvabnik audioJiž první díl této série si získal vesměs velmi pozitivní ohlasy, a to jak ve své papírové tak i v audioknižní podobě. Bylo tedy vcelku nasnadě, že očekávání fanoušků po celém světě nebudou malá. V případě audioknih navíc velmi záleží i na výběru interpreta, popřípadě hudebním doprovodu. A jelikož se herec Petr Oliva dobře osvědčil již ve Volání kukačky, nebylo třeba sahat k žádným změnám, posluchači se tak mohou opět těšit na Olivův řízný hlas, který skvěle podtrhuje celý příběh.

Představovat autora, respektivě autorku, jež se za jménem Robert Galbraith ukrývá, je asi opravdu zbytečné. J. K. Rowlingová bezesporu patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné autory. Rowlingová svůj talent čtenářům ukázala již nesčetněkrát, vždyť její Harry Potter se drží na výsluní již dlouhých 18 let a jak se zdá, tato autorka se rozhodně neztratí ani v detektivním žánru.

Po vyřešení případu Luly Landryové se ztroskotanec Cormoran Strike ocitá ve všeobecném zájmu médií a veřejnosti. Rozhodně to má vliv i na jeho podnikání, kariéra soukromého detektiva tak nabírá nový spád a začíná se mu dařit. Dokonce až do té míry, že si může vybírat. A tak když se na něj obrátí nová klientka s žádostí o nalezení manžela, je zprvu na pochybách, ovšem tento případ ho nevysvětlitelným způsobem přitahuje, a tak přijímá.

petr_olivaZmizelým mužem je spisovatel Owen Quine, jenž se sice občas na pár dní někam vypařil, ovšem nikdy na tak dlouhou dobu. Úkol zní tedy jasně, nalézt Quinea a přivést ho domů. Jenže během vyšetřování Strike naráží na řadu indicií, podle kterých začíná být čím dál jasnější, že vše bude daleko více složitější. Souvisí snad autorovo zmizení s jeho nejnovějším rukopisem Bombyx Mori, v němž vykreslil v nehezkém světle téměř všechny své známé?

Jak již bylo zmíněno, samotnou audioknihou provází posluchače opět hlas Petra Olivy, který je mimo jiné známý svým dabingem Pierra Richarda či Bodieho z britského seriálu Profesionálové. Oliva však stále patří mezi neoposlouchané interprety, protože právě Volání kukačky bylo první audioknihou, které se zhostil. Tato situace se doposud nezměnila, a tak jeho nezaměnitelný hlas je zatím exkluzivně spjat pouze s případy Cormorana Strika.

Posluchači, kteří se již s Galbraithem v audiopodobě setkali, budou i v druhém díle této série jako doma. Narátor i zde pokračuje ve skvělém výkonu a dodává tak celé nahrávce ten správný šmrnc. Opět se nebojí pohrát si se svým hlasem a využít tak celý jeho rozsah. Posluchači tak nebudou mít sebemenší problém, rozlišit mezi sebou jednotlivé postavy. A to ať už se jedná o ženské postavy, kde sahá k jemnější intonaci, nebo naopak ty mužské, ve kterých Oliva naplno využívá své drsnější polohy.

Jednotlivé kapitoly zde oddělují hudební předěly, ne nepodobné těm z předchozího dílu. I díky nim tak samotná nahrávka působí kompaktním dojmem, který rozhodně stojí za poslech. A že bude rozhodně co poslouchat, o tom svědčí již samotná délka audioknihy, která narostla na úctihodných 19 hodin a 14 min. Po doposlechnutí poslední kapitoly tak nezbývá, než doufat, že se pokračování dočkáme co nejdříve, protože v autorčině domovině vychází třetí díl již letos na podzim.

Audiokniha vychází v nakladatelství Plus ve spolupráci s Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd

Joanne Rowlingová (v angličtině Joanne Rowling) (* 31. července 1965 v Yate), píšící pod jménem J. K. Rowlingová (J. K. Rowling), jebritská spisovatelka, známá zejména díky řadě knih o čarodějnickém učni Harry Potterovi, ale i novele pro dospělé – Prázdné místo. Tato knižní série získala celosvětový úspěch včetně řady ocenění a prodalo se jí více než 400 milionů kopií.
Detektivní příběhy s Cormoranem Strikem vydává J.K.R. pod pseudonymem Robert Galbraith.

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.