Rob Williams – Sebevražedný oddíl 5: Zab, co je ti nejdražší (Rebirth)

0

Sebevražedný oddíl vždy platil za užitečné padouchy, které se mocní nebáli využívat na špinavou práci. A nejinak tomu bude i v nejnovější knize série, která na náš trh přichází s podtitulem Zab, co je ti nejdražší. Rob Williams se ale tentokrát snaží tento oblíbený tým “antihrdinů” ukázat i jako nečekané zachránce všech metalidí…

Ačkoliv se již například takový Flash, či Batman detective comics zbavili hlavičky Znovuzrození hrdinů DC, nejnovější kniha z této série vychází ještě s typickým modrým pruhem. Zab, co je ti nejdražší slibuje dalších pět sešitů původní série Suicide Squad (#21-25), kterou má na svědomí Rob Williams, jenž dostal Sebevražedný oddíl v rámci Rebirthu na starosti. Celá série se tak pomalu, ale jistě přehoupla do své druhé poloviny, ve které Williams odkrývá karty a ukazuje, že i tato rádoby nenáročná akční série může v sobě ukrývat nějaký hlubší příběh.

Podle předchozích řádek by se mohlo zdát, že se fanoušci mají skutečně na co těšit. A ona je to v podstatě i pravda. Bohužel jak už to tak většinou bývá, je zde pár ALE, které nám celkový dojem maličko ruší a sráží knihu se zajímavým potenciálem do šedého průměru. To je ostatně hlavní problém celé série. Williams má bezesporu opravdu zajímavé nápady, jen je tak nějak neumí naplno využít a dotáhnout na sto procent do konce. V tomto ohledu ani pátá kniha série nevybočuje z řady. Rozhodně se však jedná o zajímavou jednohubku, která má fanouškům co nabídnout.

Autor tentokrát přivádí na scénu tajemnou organizaci Národ, které se podařilo do svých řad naverbovat samotnou velitelku Operační skupiny X Amandu Wallerovou. S její pomocí by se mělo podařit vytvořit po celém světě desítky sebevražedných oddílů, jejichž cílem nebude nic menšího než zbavit se jednou pro vždy hrozby, kterou představují všichni metalidé – ať už padouši nebo hrdinové. To samozřejmě nemůže projít jen tak bez povšimnutí a kdo by se s novou hrozbou měl vypořádat lépe, než samotný Sebevražedný oddíl, který není svázaný zákony a pravidly…

Tento námět by mohl vydat s trochou snahy za příběh celé série. Jenže to by s tímto příběhem nesměl přijít právě Williams, který se s ničím extra nemaže. V kontextu celé série se tak jedná jen o další miniepizodku, která je sice velmi důležitá, zároveň však skončí dřív, než by se čtenářům skutečně líbilo. Potenciál tak opět zůstává trestuhodně nevyužit a autor tak v podstatě klouže jen po povrchu a již tradičně se zaměřuje především na akční rovinu příběhu. 

I díky tomu působí kniha lehce chaotickým a nedotaženým dojmem. Čemuž ostatně nepomáhá ani grafická stránka tohoto komiksu. Na něm se tentokrát podílela hned čtveřice autorů Giuseppe Cafaro, Juan Ferreyra, Gus Vazquez a Agustin Padilla. Grafická stránka knihy není sice vyloženě špatná, ale chybí jí určitý šmrnc. V případě Padilly se pak přidává i určitá chaotičnost a nepřehlednost, která především v akčních scénách působí maličko rušivě. A to je rozhodně škoda, přeci jen na této sérii spolupracovali již takové hvězdy, jako je Jim Lee,  Tony S. Daniel, či Stjepan Šejic. Kdy každý z nich dodal Sebevražednému oddílu osobité kouzlo, které mu bohužel tentokrát zcela chybí.

Celkový dojem pak nezachraňuje ani hostující Batman s Killer Frost, kteří jsou zde v podstatě do počtu a jejich epizodka by se dala vcelku snadno vynechat. Co naopak mohou čtenáři přivítat s nadšením je větší prostor, který v této knize dostala Enchantress. Ta může konečně naplno ukázat své schopnosti a například scéna, kdy promění loď Sebevražedného oddílu v v obřího zeleného draka, který útočí na lidi na zemi, patří k nejlepším momentům celé knihy. Podobných momentů zde rozhodně není málo, což ostatně platí i o zvratech, které si pro nás autor přichystal. Celkově však knize chybí větší konzistentnost a hloubka, která by podpořila zajímavé nápady, které Williams má. 

Dojem po dočtení pátého dílu série je tak zatím lehce rozpačitý. Otázkou však zůstává, zda to bylo skutečně všechno. Přeci jen se mi nechce úplně věřit, že by zápletka této knihy proběhla skutečně tak rychle. Nezbývá než doufat, že na tom Williams v dalších dílech ještě zapracuje.SEBEVRAŽEDNÝ ODDÍL #5: ZAB, CO JE TI NEJDRAŽŠÍ
SCÉNÁŘ: ROB WILLIAMS
KRESBA: G. CAFARO, J. FERREYRA, A. PADILLA, G. VAZQUEZ
PŘELOŽIL: PAVEL ŠVANDA
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 128
ORIG. NÁZEV: Suicide Squad #05: Kill Your Darlings
ISBN: 978-80-7595-355-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..