Rob Williams – Sebevražedný oddíl 4: Pozemšťané v plamenech (Rebirth)

0
ANOTACE:

Amanda Wallerová je zvyklá dostat všechno, co chce. Z pozice ředitelky Operační skupiny X osobně vybrala členy svého Sebevražedného oddílu, který pro ni odvede veškerou špinavou práci, jakou mu zadá. Tentokrát však to, co Amanda chce, patří jednomu z nejsmrtonosnějších Supermanových protivníků – a nikdy nebylo tak důležité to získat.

Rozrůstající se mezinárodní spiknutí ohrožuje vše, co kdy vybudovala, a tak se „Zeď“ musí pustit do křížku se samotným Lexem Luthorem. Jedině on vlastní klíč k ovládání živoucí zbraně hromadného ničení známé též jako generál Zod.

Ale ať už generála zkusí zastrašit čímkoliv, Zod nepoklekne před nikým. Nepotrvá tudíž dlouho, než si s Operační skupinou X půjdou navzájem po krku. Dokáže Wallerová přeměnit kryptonského válečného zločince na řadového člena Sebevražedného oddílu, nebo její nesmírně ambiciózní plán selže a odsoudí tak celou planetu ke zničení a zotročení mimozemšťany? Odpověď vás možná překvapí!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Sebevražedný oddíl. Tahle banda nebezpečných vyvrhelů byla vždy zárukou nenáročné akční zábavy a v rámci Znovuzrození hrdinů DC tomu není jinak. O tom jsme se ostatně mohli již přesvědčit a čtvrtá kniha série s podtitulem Pozemšťané v plamenech v tomto ohledu nikterak nevybočuje z řady. Šílený tým psychicky narušených jedinců s destruktivními sklony se tak opět vrací na scénu, aby se vypořádal s dalším smrtelným úkolem, ve kterém tentokrát svojí roli sehrají i Lex Luthor, či generál Zod.

Aktuální novinka z nakladatelství BB Art čtenářům slibuje dalších pět sešitů původní série Suicide Squad (#16-20), kterou má na svědomí Rob Williams, jenž dostal Sebevražedný oddíl v rámci Rebirthu na starosti. Fanoušky limitovaných edic a speciálních vydání pak bezpochyby potěší i existence speciální verze knihy s českou obálkou – v tomto případě od Josefa Danglára Gertliho.

Nechme však stranou nudná fakta, která vyčteme prakticky na každé databázi a podívejme se na to, jakou další šílenou akci si tentokrát Rob Williams pro Sebevražedný oddíl přichystal. A věřte, že tento scénárista naší bandu šílených vyvrhelů ani tentokrát rozhodně šetřit nebude. Ostatně, vzhledem k tomu, jakého šéfa tento tým má, to prakticky ani není možné…

Amanda Wallerová, nelítostná šéfka Operační skupiny X a jedna z nejtvrdších postav celého DC univerza. A jako taková si rozhodně nebere servítky a je zvyklá dostat všechno, co chce a je vcelku jedno za jakou cenu. Ovšem, když si vezme do hlavy, že ovládne samotného generála Zoda je více než jasné, že to nemůže dopadnout úplně dobře. Dokáže Wallerová i přes veškerá očekávání uspět, nebo její ambiciózní plán selže a odsoudí tak celou planetu ke zničení a zotročení mimozemšťany? 

Zatímco v předchozím dílu se Sebevražedný oddíl tak trochu ještě vzpamatovával ze svého crossoveru s Ligou spravedlnosti, tentokrát se Williams rozhodl vše vrátit do relativně zajetých kolejí. A tak oprášil ústřední motiv z úvodních dvou knih. Díky tomu se opět na scénu dostává generál Zod, ale i Černá sféra a  Vyhlazovací brigáda, ruský protějšek Operační skupiny X.  

K ní ostatně míří i jedno z největších zklamání této knihy. Williams ve Vyhlazovací brigádě vytvořil relativně důstojného protivníka celému Sebevražednému oddílu, což ostatně ukázal i v úvodní knize série, autor se bohužel rozhodl tento rádoby nadějný tým takřka během dvou stránek zcela potopit, což je rozhodně škoda. Potenciál by zde rozhodně byl. To je ale ostatně celkový problém této série. 

Williams má v rukávu celou řadu zajímavých nápadů, bohužel je však neumí naplno využít a často zůstává pouze na půli cesty. Když už se zdá, že už se snad začíná blýskat na lepší časy, vše během krátké chvíle spadne do zajetých kolejích a začne se nést v takřka bezduchém akčním duchu. To nemusí být nutně špatně, ostatně v případě této série to i vcelku funguje a pokud nemáte přehnaná očekávání budete rozhodně spokojeni, na druhou stranu by se z této bandy nebezpečných vyvrhelů dalo přeci jen vytřískat víc.

Abychom však byli zcela upřímní, tak to konečně začíná vypadat, že se nám i příběh okolo tohoto týmu začíná maličko posouvat kupředu. Na nějaké větší hodnocení je sice zatím stále příliš brzy a velice důležité bude, jestli si Williams nenechá  tuto šanci utéct. Avšak i to málo co se zde nakonec dozvídáme dává tušit, že by další knihy mohly být zas o něco zajímavější. To ale samozřejmě ukáže až čas. Po příběhové stránce tak zatím nemůžeme očekávat zázraky, na druhou stranu to snad ani nikdo od této šílené partičky nechce. Zde jde především o nenáročnou zábavu, plnou akčních scén a humoru. A právě to splňuje Sebevražedný oddíl vcelku dobře a ani čtvrtý díl není jiný. 

Celkový dojem pak vcelku pochopitelně podtrhuje i samotná kresba. Tony S. Daniel zkrátka umí a některé jeho panely jsou doslova pastvou pro oči. V případě této knihy však na kresbu nebyl úplně sám. Pomohl mu i Neil Edwards a u posledního sešitu i stále oblíbenější Stjepan Šejić, kterého i u nás velmi dobře známe. A ani tato dvojice se rozhodně nenechala zahambit. I když v případě  Šejić musím být osobně již opatrnější. Pokud totiž patříte ke čtenářům, co mají “načteno” a máte pár knih toto autora za sebou, vcelku brzy zjistíte, že jeho postavy vypadají v podstatě jak přes kopírák. Například taková Enchantress si tak může vcelku dobře hodit vedlejšák v Sunstone a zase naopak. Je to škoda, tento autor rozhodně umí kreslit, jen by to chtělo maličko více péče. 

Avšak, kromě této malé výtky z kresby u čtvrtého booku rozhodně nebudete zklamaní. To ostatně platí pro celou tuhle knihu. Sice ani zdaleka není dokonalá, avšak má pár zajímavých okamžiků a slibuje světlejší zítřky. Když k tomu připočteme fakt, že rozhodně umí pobavit tak čtvrtý Sebevražedný oddíl nedopadl úplně špatně. Samozřejmě ale nechme stranou fakt, že některé postavy (v čele se samotnou Wallerovou) jsou mírně řečeno na zabití….


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..