Rising Sun: Nespoutaní bohové & Invaze dynastií

0

Vydání Rising Sun  Erica M. Langa bylo, minimálně co se českého trhu týče, jednou z nejvýraznějších deskoherních událostí loňského roku. Rising Sun nás však jen tak neopustí, jelikož si pro nás společnost Blackfire připravila i rozšíření, která právě míří na náš trh. Připravte se tak na další výlet do feudálního Japonska, Nespoutaní bohové a Invaze dynastií právě přichází.

Rising Sun je bezpochyby masivní strategická záležitost, kterou si užijí především náročnější hráči. Minimum náhody, celá řada strategických možností včetně uzavírání spojenectví a mnoho a mnoho dalšího udělali z této hry favorita celé řady hráčů. Pokud by vám však toto úplně nestačilo a toužíte po ještě komplexnějším zážitku, či by se vám hodil ještě jeden hráč navíc, právě pro vás jsou zde zmíněné expanze, které ještě více prohlubují celkový zážitek z této povedené hry.

S ročním odstupem od základu tak přicházejí na náš trh první dvě ze tří plánovaných rozšíření, které do hry přináší celou řadu nových prvků, možnost hrát až v šesti hráčích a v neposlední řadě i další pořádnou porci plastových figurek, které vyloženě lákají k nabarvení. Ostatně ti, co měli možnost se podívat na původní Rising Sun trochu blíže mi dají jistě za pravdu. Produkční kvalita je v tomto ohledu opět na vynikající úrovni a tak alespoň trochu vyvažuje vyšší pořizovací cenu těchto expanzí.

Rozšíření, které se k nám dostávají jsou ve trojjazyčné verzi, čehož si ostatně všimneme i na samotných krabičkách. A tak se připravte na to, že kromě nezbytných českých pravidel a komponent, zde nalezneme i verzi v maďarštině a polštině, které sice asi nevyužijeme, na druhou stranu právě díky nim se tyto rozšíření měli možnost dostat i na náš trh. Jelikož minimální náklad pro vydání těchto rozšíření nebyl úplně malý a českému Blackfireu by se tak moc nevyplatilo vydat expanze samostatně.

Pojďme se však již podívat blíže na samotné rozšíření a na to, co samotná balení ukrývají. Prvním rozšířením k Rising Sun jsou Nespoutaní bohové, kteří jak už jejich samotný název napovídá přinášejí do hry nové figurky bohů. V balení jich najdete celkem sedm s tím, že do samotné hry zasáhnou vždy pouze čtyři, které před partií vyberete. Do hry poté mohou vstoupit ve fázi uctívání bohů. Kromě tradičních bonusů, které vám přináší kněží se díky této expanzi dostávají bohové i na samotný herní plán, kde se posléze chovají jako figurka klanu se speciálními schopnostmi.

Díky tomuto rozšíření tak získávají kněží a samotné chrámy daleko důležitější úlohu, než tomu bylo v základní hře. Pokud se totiž změní rozpoložení mnichů v chrámech, bůžkové se okamžitě přesunou k jinému hráči. Nespoutaní bohové tak nemalým způsobem dokáží zamíchat s vaší původní strategií, jelikož ignorovat sílu bohů se rozhodně nevyplácí a vždy se vyplatí je mít na své straně. Navíc oblastí na kterou se jednotliví bohové zaměřují je hned několik. Na jedné straně tak máme bůžky, které vám přidají mince, či znásobí sklizeň a na straně druhé válečné bohy, kteří dokáží pořádně zamíchat s plánováním bojů. Chtěli byste posílit jednotky, či naopak zabránit vašemu soupeři v pohybu? Žádný problém stačí jen uctívat správné božstvo, které vám s vaším snažením pomůže.

Kromě samotných figurek bohů a příslušných karet k nim, přináší toto rozšíření i zcela novou sadu karet ročních období. Ty jsou tentokrát více zaměřeny přímo na toto rozšíření, avšak dají se i vcelku bez problému zařadit do původní hry bez toho, abyste museli využít celé této expanze. To ostatně platí i pro druhé zde zmiňované rozšíření Invaze dynastií, které stejně jako Nespoutaní bohové obsahuje také novou sadu karet ročních období.

Kromě těchto karet však Invaze Dynastií přináší velice důležitou a pro mnoho hráčů vítanou možnost hrát až v šesti hráčích. Původní Rising Sun totiž v plném počtu hráčů trpěl tím, že jeden z hráčů neměl s kým uzavírat spojenectví, čímž byl tak trochu v nevýhodě oproti svým spoluhráčům. Zároveň však tento aspekt přinesl do hry celou řadu zajímavých situací, které celou partii bezpochyby oživovali. Invaze dynastií tento aspekt výrazným způsobem upozaďuje a opět tak maličko mění celou herní strategii. Samozřejmě se bavíme především o původní hře v pěti hráčích, pokud jste hráli ve čtyřech, tolik se  toho zdánlivě nemění.

Zdánlivě je v tomto případě velice přesný pojem, jelikož oba nové klany: Měsíce a Slunce přináší do hry zcela nové prvky.  Těšit se tak můžete například na 7 zcela nových Šťastných bohů, které se vyznávají v krajích mimo japonské souostroví. Daleko zajímavější jsou pak samotné schopnosti jednotlivých dynastií. Zatímco Klan Měsíce má základní sílu 2, ale je limitován počtem válečníků v regionu, Klan Slunce zas získá minci a bod v případě, že zvítězí při nerozhodné situaci díky cti (soupeř je naopak ztratí). Tím opět přicházejí do hry zcela nové strategické možnosti, díky kterým se tak původní hra stává daleko variabilnější a pro řadu hráčů poskytne tato expanze bezpochyby příjemné oživení, ať už možností hrát v šesti hráčích, nebo i zcela novými klany, kterými můžete bez problému nahradit některý z původních.

Jedinou menší nevýhodou, kterou tato expanze přináší je fakt, že pokud budete hrát v plném počtu hráčů, tak se připravte na to, že na herním plánu bude již skutečně těsno. Plastové figurky jsou sice krásné na pohled, ale při velkém počtu dokáží na hrací ploše způsobit pořádný chaos a vy se tak v nejkrajněším případě můžete dostat i do fáze, že budete přemýšlet, kam to vlastně všechno na tu plochu dáte. Na druhou stranu příznivci figurkových her si na podobná dilemata asi již vcelku zvykli a tak ani u Rising Sunu se nejedná o nic nového.

Ať už budete přemýšlet o Invazi dynastií, či vás zaujali pouze Nespoutaní bohové, obě expanze jsou veskrze povedené a rozhodně mají hráčům co nabídnout. Jediným menším záporem tak bude pravděpodobně vyšší pořizovací cena obou expanzí. Je si však potřeba uvědomit, že za tuto cenu dostáváme nejen nové možnosti do hry, ale především perfektně zpracované miniatury, které vám budou rozhodně dělat obrovskou radost. A právě ty se do finální ceny promítají nejvíce. V případě Invaze dynastií je figurek hned 27, což by kde jaké hře vystačilo pro celý základ, zde se však jedná pouze o expanzi. Mohu vás však uklidnit, že svých peněz v případě těchto dvou rozšíření rozhodně nebudete litovat. Buď, jak buď pro fanoušky Rising Sun se jedná v podstatě o povinnost, díky které získává původní hra na ještě větší komplexnosti.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..