Rising Sun – desková hra

0

O žádné deskové hře se v poslední době nemluví tolik, jako o aktuální novince Rising Sun, kterou nám v kompletně lokalizované verzi přináší Blackfire. Důvod? Vcelku jednoduchý. Jedná se totiž o nejnovější počin slovutného Erica M. Langa, jenž světu přinesl takové pecky, jakými jsou Blood Rage, Kmotr, X-COM, či Bloodborne. Je tedy vcelku jasné, že očekávání hráčů vystřelila až do nebes. Dokáže však tato velká strategická hra z atraktivního prostředí feudálního Japonska naplnit veškerá očekávání?

Už je tomu rok co Eric M. Lang společně s Rising Sunem zamířil na Kickstarter, aby vyzkoušel zájem svých fanoušků. Asi netřeba dlouze polemizovat nad tím, jaký měla hra úspěch. Počáteční cíl 300 000 dolarů se podařilo hravě překročit a finální vybraná částka se zastavila až za 4 mil. dolarů. Před třemi měsíci hra konečně zamířila k prvním přispěvatelům a kladné recenze se začaly hrnout. Naštěstí se můžeme o kvalitách hry přesvědčit  na vlastní kůži už i u nás. Lokalizovaná verze totiž vychází pouze v krátkém odstupu za svým “originálem”, za což patří společnosti Blackfire velký dík.

Představovat nějak blíže Erica M. Langa patrně deskoherním fanouškům asi netřeba. Pokud přeci jen netušíte o koho se jedná, tak vězte, že se jedná o jednu z nejvýraznějších osobností současného deskoherního světa, kdy každý jeho počin je vyhlížen s nemalým očekáváním. Čekání naštěstí právě skončilo a my můžeme směle nahlédnout do mamutí krabice na to, co si pro nás tento oblíbený autor připravil ve své novince pro 3-5 hráčů tentokrát.

Jak už asi správně tušíte Rising Sun spadá do kategorie velkých strategických her. Lang se tentokrát inspiroval v prostředí feudálního Japonska, které říznul špetkou mystiky a nadpřirozena. Tomu samozřejmě odpovídá i obsah velké a náležitě těžké krabice. Ta je doslova napěchovaná nádhernými figurkami samurajů, kněžích a nejrůznějších monster. Celkový počet se zastavil na čísle 58, což rozhodně není málo. Kromě figurek se samozřejmě nezapomnělo ani na další potřebné komponenty. Nalezneme zde 40 barevných podstavců pro figurky, 65 plastových mincí, 10 plastových žetonů klanů, 66 karet, 1 hrací plán, 99 žetonů, 5 zástěn klanů a nezbytná pravidla. Plast tak u této hry hraje skutečně hlavní roli, tvrdého kartonu je zde pomálu. Aby nám to však nebylo líto je nádherně ilustrován.

Ostatně grafika celé hry je skutečně nádherná a zaujme hned na první pohled. Od krabice s malbami od Adriana Smithe, až po úžasně do detailu provedené figurky démonů, které si vyloženě říkají o nabarvení a tvoří jednu z velkých dominant na hracím stole. Za zmínku nepochybně stojí i samotný herní plán, který je jednak velice povedený po grafické stránce ale především je úžasně přehledný a dokonce napomáhá hráčům se samotnou orientací v jednotlivých mechanikách a fázích, které hra nabízí.

Rising Sun je velice často přirovnávám k jiné Langově hře a tou je Blood Rage. Obě hry sice spojuje řada společných prvků (kontrola území, draftování karet…) ve výsledku se však jedná o dvě diametrálně odlišné hry. Tam kde v Blood Rage šlo především o souboje, přichází Rising Sun s pokročilou strategií ve které se budete muset soustředit na politiku, uzavírat spojenectví a vyvolávat legendární příšery. Nemusíte se však bát i na souboje v Rising Sun dojde. Cíl hry je pak jednoduchý – stát se nejvlivnějším klanem ze všech.

Na výběr máte v současné době z pěti různých klanů ( Ryby, Vážky, Bonsaje, Želvy nebo Lotosu), které přinášejí odlišné možnosti i strategie. Chystané rozšíření tento počet navýší až na sedm a možnost hrát až v šesti hráčích. Přesto si však Rising Sun užijete především v menším počtu, ideálně ve čtyřech hráčích, kdy vše zůstává stále přehledné a herní doba se zbytečně nenatahuje nad únosnou míru.

 

Ostatně herní doba je hodně diskutovaným tématem u této hry. Herní doba by se měla běžně pohybovat okolo dvou hodin (tedy alespoň podle autorů hry). Záleží však na počtu hráčů, jejich zkušenosti a především pak strategických schopnostech a rychlosti uvažování. Lang totiž vyzbrojil svůj nejnovější kousek nepřeberným množstvím možností, jakým způsobem dojít až k vítěznému konci. Aktivit a potenciálních voleb je zde tolik, že by to v pohodě vydalo na další jednu hru a vy byste se necítili nikterak ochuzeni. Méně zkušení hráči se tak mohou, především ze začátku, než se vám hra dostane pod kůži, pomalu v těchto možnostech ztrácet. Naopak zběhlí stratégové budou doslova vrnět blahem. Když se pak u hracího stolu sejde takových hráčů více, počítejte, že jedna partie zabere klidně 3-5 hodin.

Ačkoliv hra nabízí nepřeberné množství možností a způsobů jak ji hrát, samotná pravidla nejsou nikterak složitá. Během jedné, či dvou partií, je perfektně pochopíte a dostanou se vám pod kůži. Mnohem složitější je však hru dokonale ovládnout a naplno využít všechny její možnosti. To vám zabere mnohem víc času. I díky tomu se z Rising Sunu stává skutečně trvanlivá záležitost, kterou po pár hrách jen tak neopustíte.

Samotná hra pak probíhá ve třech kolech, které jsou znázorněny podle ročních období – jaro, léto, podzim. Po jejich odehrání přichází zima, ve které se započítávají zbývající vítězné body a dochází k určení vítěze. Každé kolo hry je rozděleno na dvě fáze, politickou a válečnou. Ještě než se však pustíte do politických machinací usednete se spoluhráči k čajovému obřadu, během něhož mohou klany uzavírat spojenectví. Jakkoliv může tento prvek působit nenápadně, v samotné hře má nezastupitelnou úlohu. Díky nim totiž získáváte celou řadu výhod.  Ty se mohou projevit hned záhy v politické fázi hry. Je však velice důležité zmínit fakt, že spojenectví můžete kdykoliv zrušit a svého spojence tak zradit. Zrada má však pokaždé vliv i na čest daného hráče. A čest byla v Japonsku vždy velmi ceněna…

V politické fázi hry hráči realizují své akce (povoláváte jednotky, stavíte pevnosti, sklízíte bohatství provincií, uctíváte bohy apod.) za které se vcelku pochopitelně snažíte získat co největší výhodu pro sebe. Po politických “veletočích” se roční období nachýlí ke svému konci, na kterém na hráče čeká válečná fáze. Ta se, jak už název naznačuje, nese ve znamení bojů. Zde dochází opět ke změně. Zatímco v politické fázi šlo především o vás, ve fázi bojů se musíte zaměřit především na své soupeře. Správně zanalyzovat a odhadnout jejich další kroky. Méně zkušeným hráčům tak může jít ze začátku trochu hlava kolem. naštěstí mechanismy hry jsou vcelku dobře vyvážené. A i když mají zkušenější hráči v této fázi určitou výhodu tak stále nemohou automaticky počítat s vítězstvím. A kdyby se přeci jen nedařilo pořád ještě můžete spáchat seppuku a zvýšit tak svou čest.

Rising Sun nabízí opravdu úžasné množství možností, jakým způsobem dovést svou partii do zdárného konce. Díky tomu si ji mohou užít i relativně méně zkušení hráči, kteří však využijí jen malou část toho, co tato hra skutečně nabízí. Zkrátka a dobře Rising Sun si sice může zahrát takřka kdokoliv, rozhodně se však nejedná o oddechovou rodinnou hru. Eric Lang tak v této hře cílí především na zkušené stratégy, kteří dokáží ocenit i ty nejmenší drobnosti, které si pro ně autor této hry přichystal. Pokud právě k takovým hráčům patříte a láká vás téma feudálního Japonska Rising Sun si vás zcela jistě získá a budete se k němu velmi často a rádi vracet.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.