Railroad Ink – desková hra

0
Hledáte ideální a nenáročnou zábavu pro chvíle s rodinou, či přáteli a klasické piškvorky, či lodě vám přijdou již maličko za hranou? Tak právě pro vás je zde Railroad Ink. Nenáročná kreslící kostkovka pro 1-6 hráčů, která za opravdu jednoduchými pravidly ukrývá nečekaně komplexní záležitost, která má šanci oslovit i náročnější hráče,jenž po tomto kousku rádi sáhnou co by po filleru mezi partiemi větších her. Samozřejmě zmínku o legendárních lodích a piškvorkách je v tomto případě potřeba brát trochu s nadsázkou. Přeci jen aktuální novinka od Horrible Games, kterou u nás v české verzi distribuuje Albi spadá mezi klasické deskové hry. Na druhou stranu je ve své základní verzi natolik jednoduchá, že si nic nezadá ani s těmito dvěma zmíněnými legendami. Dost ale srovnávání, které v tomto případě není moc na místě.
Railroad Ink patří mezi stále populárnější žánr Roll and Write games, které se pomalu ale jistě začínají čím dál více prosazovat i na našem trhu. A nutno říct, že právě Railroad Ink patří bezesporu k nejpovedenějším z nich. Sympatická a zdánlivě luxusně provedená krabička s magnetickým uzavíráním a vskutku příznivou cenou vyloženě láká ke koupi a již teď vám mohu říct, že svých peněz rozhodně litovat nebudete. Ovšem pozor k Railroad Ink se vztahuje i jedno velice zajímavé specifikum, se kterým se v našich zeměpisných šířkách skutečně moc často nesetkáváme. Hra totiž existuje hned ve dvou speciálních edicích (azurově modré a ohnivě rudé), kdy každá z nich obsahuje kromě základní hry, která je stejná pro obě edice, i dvě speciální rozšíření. Ta se však už od sebe liší. A tak zatímco v modré krabičce najdeme “bonusové” kostky jezer a řek, červená krabička naopak ukrývá mnohem nebezpečnější meteority a lávová jezera. 
A aby toho náhodou nebylo málo, tak obě hry se dají vzájemně kombinovat a propojit. Pokud tedy máte skutečně rozvětvené příbuzenstvo, či naopak velkou herní skupinu, je tato hra právě pro vás. Ve výsledku si totiž můžete tuto hru zahrát takřka v neomezeném počtu hráčů, záleží jen na vás, kolik budete mít krabic a hráčů. Snad jen pro příklad, při spojení obou edic vám vznikne hra, kterou můžete hrát až ve 12 hráčích. Pravidlově se naštěstí jedná o skutečně jednoduchou hru, takže se nemusíte bát vysvětlování pravidel ani větší skupině hráčů. Na začátku partie si každý hráč vezme k sobě hráčskou desku, na které nalezne mřížku o stranách 7×7 právě sem budete speciální “smazávací” fixkou zaznamenávat v průběhu 7, či šesti kol jednotlivé hody kostek a zároveň se budete snažit vytvořit co nejlépe propojené trati, za které na konci hry získáte potřebné body. Naopak za každou chybu, či nedokončenou trať o body přijdete, je tedy velice důležité dobře plánovat a snažit se dostat z padlých kostek maximum.
A to je v podstatě vše, co potřebujete k tomu abyste se mohli pustit do hry. Je samozřejmě jasné, že jsou zde ještě určité drobnosti, které hru ozvláštňují a zároveň některé z nich i maličko pomáhají hráčům kompenzovat náhodu při hodech kostkou (bonusová políčka tratí, která můžete třikrát za hru využít). Speciální pravidla pak vcelku pochopitelně mají i již zmíněná rozšíření. Zatímco modrá edice je více pohodová a vy kromě tratí budete budovat i řeky a jezera, rozšíření z červené edice přináší do hry o něco více adrenalinu v podobě nebezpečných meteoritů. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv edici chybu rozhodně neuděláte. Kdybych si měl přeci jen s nožem na krku vybrat, patrně bych volil modrou. Osobně si však přeci jen myslím, že nakonec ve vás červíček pochybností zvítězí a vy si chtě nechtě půjdete i pro druhou variantu této povedené hříčky. Na druhou stranu větší variabilita a možnost hrát ve více hráčích za utracené peníze rozhodně stojí.
Ačkoliv je Railroad Ink veskrze povedenou hrou, i tak u ní můžeme nějakou tu chybku najít. Patrně nejmenším, ale o to otravnějším problémem jsou samotné “mazací fixy”, které jsou pro velkou dospěláckou ruku trochu malé a nedrží se tak zrovna ideálně. Otázkou zůstává i jejich celková trvanlivost, než vyschnou. Naštěstí se nejedná o nic co by se nedalo nikterak vyřešit, či dokonce nějakým větším způsobem narušovalo celkový dojem ze hry. Maličko horší je to ve chvíli, kdy se zaměříte na samotnou hru. Ponechme stranou náhodu a zaměřme se na samotnou hratelnost a interakci hráčů. Hratelnost na špatné úrovni rozhodně není, přesto od této hry nemůžeme čekat kdo ví jakou variabilitu. Na druhou stranu je to možná dobře. Pokud totiž budete hrát s více přemýšlivými protihráči, může se snadno stát, že budete dlouhou dobu čekat, než vaši protihráči zakreslí všechny kostky  do hracího plánu. Naštěstí se Railroad Ink hraje maximálně na sedm kol, takže se čekání nebude neúměrně prodlužovat.
Tyto hluchá místa ještě více vyniknou ve chvíli, kdy si uvědomíte, že této hře schází prakticky jakákoliv interakce mezi hráči, která se zde omezuje pouze na házení kostkou a závěrečné sčítání bodů. Můžete se tak dostat k vcelku pěknému paradoxu, kdy vás bude u stolu sedět hned 12 a ani jeden z hráčů nevydá ani hlásku. Samozřejmě, vše je o osobních pocitech a bezesporu se mezi vámi najdou hráči, kterým toto rozložení bude plně vyhovovat. Na druhou stranu by nebylo špatné, kdyby  se autoři rozhodli do hry zakomponovat i nějaký interaktivnější, či dokonce škodící prvek, který by určitou monotónnost jednotlivých partií maličko narušil. I přes výše zmíněné výtky je Railroad Ink rozhodně povedenou hrou, která by vám neměla uniknout. Za jednoduchými pravidly a minimalistickým zpracováním se ukrývá velice chytrá a zábavná hra, která prověří nejen vaši bystrost, ale i logické uvažování. Jen se je potřeba smířit s tím, že si u této hry s protihráči moc “nepokecáte”.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..