Rafał Dębski – Souhvězdí kata

0
Katovský učeň Jakub je pěkně chmurný chlapík. Není divu: o rodiče přišel v útlém věku při tatarském nájezdu, v životě poznal jen ústrky a jedinou ženu, kterou kdy miloval, oběsili přímo před jeho očima. Jenže Akademie mistrů popravčích v polském Běsově není místem pro slabé nátury a ten, kdo jí projde, získává mnohé zvláštní schopnosti…
Rafał Dębski je autor, který bude běžnému českému čtenáři naprosto neznámý. Přesto si tvrdím říct, že si klidně zaslouží srovnání s Pilipiukem popřípadě Sapkowským. Tento polský psycholog nám přináší historickou fantasy z doby Rudolfa II, která získala v roce 2008 cenu polského fandomu Nautilus. Souhvězdí kata je také jeho první román, který byl přeložen do češtiny. Bohužel až do dnešních dnů také jednou jedinou.
Mistr Eustach často říkával, že řemesla kata a děvky jsou si podobná. Oba jsou tu pro lidi a nabízejí jim služby, ale zároveň jsou jakoby bytostmi z jiného světa.
Vyprávění nás zavádí na cestu s katovským učněm Jakubem. Jakub je posledním kdo opustil brány Akademie popravčích mistrů v Běsově, než podlehla zkáze a ohni. Jakub ovšem není obyčejným katem. Učení ho zavedlo až k nejstřeženějším tajemstvím cechu katovského, aby se posléze stal Mistrem černé smrti. A i když dokáže lámat kosti jako nic, stáhnout vězně z kůže prakticky bez kapky krve, i přes to vše má v sobě více lidskosti než většina z přihlížejících davů, před nimiž vykonává popravy.
Autor nám servíruje kombinaci historie, legendy o krysaři spolu s katovským řemeslem. A nutno říci, že tato kombinace je naprosto fantastická. Jak už to u historických fantasy bývá, děj nám tak nějak sám líně plyne, přesto nám ale stránky mizí vcelku svěžím tempem. Rozhodně tak nečekejte žádný úprk ve stylu akční fantasy. I přes to se kniha čte velmi lehce a naprosto vás pohltí. Těžko říct, zda za to může nelehký Jakubův úděl, nebo jeho rozpravy s milovanou Barborou, které vám kolikrát vykouzlí úsměv na tváři.
Díky vyprávění z Jakubova pohledu můžeme sledovat nejen jeho cestu historickým Polskem a Čechami, ale i vnitřní rozpravy s Barboru či vzpomínky na léta minulá. I když v knize najdeme hodně popisných míst, právě rozprávky mezi Jakubem a Barbořinou duší knihu skvěle oživují a dávají jí tak trochu šmrnc výjimečnosti. Celkově se dá říct, že se jedná o poněkud zvláštní knihu. Pokud čekáte hordy čarodějů, či neutuchající boje plné krve budete zklamáni. Tato kniha má daleko blíže ke klasickému historickému románu, než k fantasy. Což ovšem neznamená, že je to špatně. S magií a jím podobným oborům autor zachází velice opatrně a dávkuje jí v přesných dávkách, aby co nejlépe podtrhly celý příběh.
Dá se říci, že tato kniha by měla být povinností pro všechny fanoušky historické fantasy. Zároveň má však šanci zaujmout i fanoušky „klasiky“, protože s lehkostí jakou je příběh napsaný přitáhne nejednoho čtenáře, stejně jako mě. O to větší je škoda, že se Gorgoně nepodařilo s Debskim více na našem trhu prorazit. Tento polský autor má totiž ve svém portfoliu velkou zásobu neméně zajímavých kousků. Takto si můžeme užít alespoň skvělé Souhvězdí kata, které je navíc již k sehnání za skutečně směšný peníz.


RAFAL DEBSKI – SOUHVĚZDÍ KATA
PŘELOŽIL: JAN KRAVČÍK
VYDAL: GORGONA
ROK: 2012
STRAN: 352
ŽÁNR: HISTORICKÁ FANTASY
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Gwiazdozbiór Kata
ISBN: 978-80-904952-1-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..