R. J. Pineiro – Pád

0

ANOTACE:
Jack Taylor odjakživa potřeboval k životu dobrodružství a adrenalin. Pro vládu testoval výzbroj a výstroj v nejrůznějších drsných prostředích, od vyprahlých pouští přes hlubiny oceánů po ledové vrcholky hor. Až mu byla i samotná Země malá…
Dalším krokem v Jackově slibné kariéře je zvlášť extrémní kousek – na vlastní kůži vyzkouší možnost strategických výsadků z kosmu. A nejde o „pouhý“ skok ze stratosféry, jaký absolvoval Felix Baumgartner nebo Joseph Kittinger. Jack se chystá vrhnout se do prázdna až z nesmlouvavé žhavé termosféry, překonat rychlost zvuku a čelit řadě předvídatelných nebezpečí: vzplanutí v atmosféře, selhání výstroje či vlastního organismu.
Jenže na to, co ho čeká dole na Zemi, ho žádný výcvik nepřipravil!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Co mají společného astrofyzika, paralelní vesmíry, teorie relativity a vojenské operace? Od každého trochu najdete v napínavém sci-fi thrilleru Pád, který si pro čtenáře připravilo nakladatelství Baronet. Bude však tento atraktivní mix stačit k úspěchu nebo se naopak utopíme v přemíře odborných výrazů, která nás unudí k smrti?

big_pad-bBO-274482Ještě než se vůbec podíváme na samotnou knihu trochu blíže, určitě se bude hodit jedno malé upozornění. Nakladatelství Baronet se rozhodlo v marketingové kampani využít loňského úspěchu Marťana Andyho Weira, se kterým má být Pád právě trochu srovnáván. Upřímně? Na toto tvrzení hodně rychle zapomeňte. Tyto dvě knihy nemají společného prakticky vůbec nic. Snad kromě astronautských obleků a uvíznutí neznámo kde. Díky tomu tak předejdete případnému zklamání a přehnaným očekáváním.

Jisté však je, že na čtenáře čeká opravdu zajímavá adrenalinová jízda. Autor nás nešetří již od samého začátku, kdy nás bez nějakého podrobnějšího vysvětlování vrhá do víru událostí, které skončí s poslední stranou.  Hlavní hrdina a vysloužilý voják Jack Taylor toho má za sebou již opravdu hodně. Ovšem to, co chce podniknout teď, před ním ještě nikdy nikdo nezkusil. V rámci testování nových technologií a materiálů má vyzkoušet prototyp kombinézy pro orbitální skoky, kterou navrhla jeho žena Angela. A jak jinak nejlépe vyzkoušet takovou kombinézu, než reálným skokem…

51s0wnBohsL._SX328_BO1,204,203,200_Jack se tak vydává až na samotnou hranici vesmíru, odkud má sám a bez jakékoliv podpory života skočit zpět na Zemi. Nikdo před ním se o to z takovéto výšky ještě nepokusil. Svým skokem do neznáma tak má překonat další z milníků lidstva. To však ještě netuší, že nadzvuková rychlost, přetížení pár G a riziko shoření v atmosféře budou pro nadcházející chvíle jeho nejmenšími problémy….

I když tedy do rukou nedostáváme druhého Marťana, rozhodně by byla škoda Pád minout. Jako vystudovaný elektroinženýr se zálibou v bojových uměních, pilotování letadel, či potápění, předkládá R. J. Pineiro fanouškům sci-fi opravdu zajímavou knihu prošpikovanou skrz na skrz nejrůznějšími technickými výrazy. Na první pohled může tento fakt někoho trošičku odradit, na druhou stranu dodává knize na autenticitě. Ostatně i Jackův skok do neznáma je inspirován skutečnými skoky  z vesmíru.

Aby byl samotný děj maličko zajímavější, sledujeme jej z pohledu hned několika postav, díky kterému získáváme na samotný příběh komplexnější pohled. Přesto však zůstává Pád relativně přímočarou knihou, ve které je relativně vše přesně dané. Víme, kdo je dobrý a kdo zlý, i jakým směrem se asi bude celé vyprávění dál ubírat. To je také asi jednou z největších slabin této knihy. Pád je zkrátka a dobře strašně předvídatelný a to i přesto, že se autor snaží vnést do vyprávění řadu zvratů. Americký happy end je zkrátka a dobře všude a jen tak se ho asi nezbavíme.

I přes menší výtky je Pád opravdu skvělou knihou, která ukazuje, že dobře vystavěný příběh, který má patřičný spád a poskytne čtenářům i notnou dávku napětí, má rozhodně co nabídnout. Navíc díky svému zaměření dokáže oslovit i ty, co běžně sci-fi žánru příliš neholdují. Celkový koncept přímo vybízí ke zfilmování či seriálové adaptaci, která by měla být již v přípravě.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..