Queenie Chan – Bájné království 1

0

 

ANOTACE:
Mladá léčitelka s červenou kapucí, Celsie, se proti své vůli musí vydat na cestu za rodným dědictvím. Na neobyčejné cestě se setká s nejednou záhadou a zvláštností, ale neexistuje nic, co by jí zabránilo najít Bájné království. Tím spíš že má při sobě kouzelný koš, který dokáže splnit jakékoliv přání. Nebo ne?První ze série tří knih, která je plná dobrodružství, přátelství a pohádek, jak je neznáte.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Retellingy jsou v poslední době čím dál více oblíbené. Vzpomenout můžeme například na Marissu Meyer a její veleúspěšné Měsíční kroniky, či na série A. G. Howard. Nyní se svou trochou do mlýna snaží přispět i nakladatelství Zanir, jenž na český trh přivádí nadanou čínsko-australskou  komiksovou kreslířku a autorku Queenie Chan. Bájné království je první ze série tří knih, která je plná dobrodružství, přátelství a pohádek, jak je neznáte.

Nakladatelství Zanir je zatím známé především fanouškům komiksů, kterým přináší zajímavé tituly od méně známých nezávislých autorů. S Bájným královstvím Queenie Chan však přichází malá změna. Přestože se jedná o “klasickou” beletrii, komiksové luhy a háje tak úplně neopouštíme. Kniha je totiž velmi bohatě ilustrovaná a autorka si dopomáhá i komiksovými bublinami, kterými posouvá děj kupředu. Bude to však v tvrdé dnešní konkurenci stačit?

Po příběhové stránce dostáváme zajímavý mix klasických pohádek, které si autorka upravila k obrazu svému a za pomoci více méně známých postav vypráví zcela nový příběh. To vše okořeněné špetkou “anime”, kterou kresba Chanové na první pohled evokuje. Hlavní hrdinkou je dívka s červenou kapucí Celsie, která stejně jako “Červená Karkulka” chodí do hlubokého lesa za svou babičkou. Zkrátka pohádková idylka. Ta však vcelku záhy končí a kupodivu za to nemůže vlk, tedy alespoň ne přímo. Celsie se tak nejdříve musí vyrovnat s faktem, že její babička Lefrenie není její skutečná babička a proti své vůli se musí vydat na dlouhou cestu za rodinným dědictvím…

Vzhledem k faktu, že se autorka rozhodla využít známé pohádkové postavy, bude vám Bájné království připadat důvěrně známé. Ostatně kromě Červené Karkulky se můžeme těšit i na trpaslíky, perníkovou chaloupku, či “Sněhurku”. Všechny tyto postavy však autorka využívá vcelku originálním způsobem. A i když se více méně drží známých mantinelů (čarodějnice v perníkové chaloupce, spící Sněhurka), za jejich pomoci dokáže vcelku dobře rozvíjet samotný příběh a vtisknout jim i řadu originálních vlastností.

 

Bohužel se však nedá ubránit pocitu, že Bájné království je mířené především na mladší čtenáře. Nemůže za to ani fakt, že autorka využívá pohádkových postav a kulis, ani doprovodná “anime” kresba, která bude shodou okolností jedním z největších lákadel této knihy, ale prostý fakt, jakým způsobem je tato kniha vyprávěna. Jazyk, který autorka potažmo překladatelka Veronika Novákova použila je skutečně jednoduchý a takřka ve všech ohledech evokuje právě pohádky pro malé děti.

Což je rozhodně škoda, jelikož především v druhé části knihy autorka začíná splétat samotný příběh trochu více do hloubky, bohužel za pomoci jednoduchého jazyka působí vše zbytečně ploše a uměle. Bude to patrně tím, že se autorka zcela nedokázala odprostit od komiksových scénářů, kde relativně jednodušší jazyk zcela dostačuje, samotnou atmosféru a vyznění příběhu dopomáhá dotvářet samotná kresba. Ta je i v této knize bohatě zastoupena, do klasického komiksu má však stále daleko. A tak Bájné království zůstává někde na půl cesty.

Takto by se ostatně dala ohodnotit celá tato kniha. Někde na půl cesty. Queenie Chan má rozhodně originální a zajímavé nápady, bohužel se je však nepodařilo vybrousit k dokonalosti. I přes vcelku slušný potenciál, tak nechá tato kniha ostřílené čtenáře pravděpodobně zcela chladnými. Jako nenáročná jednohubka se zajímavou kresbou a slušným příběhem však poslouží zcela dokonale. Pokud tedy toužíte po něčem oddychovém a nenáročném je Bájné království vcelku neotřelým a zajímavým tipem.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.