Queendomino – desková hra

0

Už jsou to skoro dva roky, co se českého vydání dočkala zábavná hra Kingdomino. Tu si rázem oblíbili hráči napříč všemi věkovými kategoriemi. Ostatně především díky své jednoduchosti se stala nedílnou součástí deskoherní výbavy rodin s menšími dětmi. Nyní na trh přichází dospělejší sestřička této povedené hry, která k základnímu konceptu stavění království přináší zcela nové mechanismy. QUEENDOMINO je zde!

Kingdomino dokázalo využít relativně jednoduchého principu z klasického domina, kde šlo především o umisťování dílků. Tato hra jej posunula o něco dále a zabalila jej do líbivého hávu, který si získal oblibu především u dětí. Jednoduchý princip hry, jejíž cílem bylo postavit “království”, tak aby vám získalo co nejvíce bodů, byl úžasně primitivní, jednoduchý na vysvětlení a zároveň dostatečně zábavný aby si získal hráčovu pozornost.

Podobným směrem se vydává i Queendomino, jenž dále rozvíjí principy původní hry. Ostatně podobný název dává tušit, že tyto dvě hry toho budou mít opravdu hodně společného. Kromě autora (Bruno Cathala) a vizuálu, zůstává i základní koncept stavění a rozšiřování království. I díky tomu jsou obě hry kombinovatelné, pokud by vám tedy nestačilo základní balení Queendomina můžete přibrat i staršího bratříčka a začít stavět skutečně monumentální království. Vzájemná kombinovatelnost je velmi důležitá i pro budoucí rozšíření Kingdomino: Age of Giants, které MindOK na letošek chystá, díky tomu jej využijete pro obě hry.

Nyní však zpět ke Queendominu, které k základnímu konceptu přidává celou řadu dalších zajímavých prvků, které ocení především ti hráči, pro které byla původní hra moc triviální a jednoduchá.  Queendomino je stejně jako původní hra určena pro 2-4 hráče od 8 let. Věk je však u her vždy velmi orientační a tak jej berte z rezervou. Opět se budeme snažit poskládat co nejlépe jednotlivé dílky “domina” tak vy vytvořili čtverec 7×7 (ve 2 hráčích) či 5×5 tak, abychom získali co nejvíce vítězných bodů za rozlehlé oblasti, vydělané peníze a majestátní budovy.

Zatímco u Kingdomina jsme si vystačili se 4 startovními dílky, 4 3D hrady, 48 dominovými dílky a 8 figurkami králů je aktuální novinka mnohem bohatší. K těmto komponentám totiž přidává 32 žetonů budov, 1 plán budov, 22 rytířů (černé figurky), 15 věží (šedé figurky), 42 mincí (12 hodnoty 1, 18 hodnoty 3, 12 hodnoty 9), 1 figurku královny, 1 figurku draka a 1 bodovací zápisník. Herního materiálu tedy vcelku slušně přibylo a spolu s ním i zcela nové možnosti hry, diky kterým se tato původně triviální hříčka stává o něco komplexnější.

Hráči si opět mezi sebou rozdělí všechny počáteční komponenty, kromě toho připraví i plán budov s žetony a nalosují počáteční dílky “domina”. Samotná hra probíhá podobným způsobem jako u Kingdomina. V každém kole si hráč vybírá z aktuální nabídky jeden dominový dílek, který následně umístí do svého “království”. Dílky jsou rozdělené napůl a najdeme na nich louky, pole, lesy, bažiny, moře, ale také jednu novinku a tou jsou červená pole města, na které můžete postavit některou z budov. To je jedna z novinek, které v této hře nalezneme. Kromě toho můžeme poslat své rytíře vybírat daně, které se nám budou hodit právě při stavbě budov. Potažmo můžeme zapojit do hry i Draka, který naopak některou z budov za malou úplatu může sežehnout.

Drobných novinek a vylepšení je zde celá řada, pokud vás zajímá vše dopodrobna, doporučím se podívat na stránky MindOKu, kde najdete kompletní pravidla ke stažení. I přes tyto změny se však podařilo udržet herní dobu maximálně kolem půl hodinky, což ocení především rodiče při hře se svými ratolestmi, které není vždy snadné udržet v klidu. Zároveň se však hra díky změnám stává komplexnější a přidává nové strategické prvky.

Potěšující je i fakt, že obě hry (tj. Kingdomino i Queendomino) můžete porůznu kombinovat, ostatně již samotná pravidla hry na tuto možnost pamatují a přináší další varianty jakým způsobem můžete tuto povedenou hru hrát. Díky tomu do určité míry padá i výtka některých hráčů na hlavu autora, že se jedná jen o snahu vytáhnout z hráčů více peněz, jelikož tyto mechanismy mohla obsahovat již původní verze hry. Na tento tenký led se rozhodně nehodlám pouštět a nebudu spekulovat, na které straně je pravda. Jisté však je, že obě hry nabízejí sice podobný zážitek, každá z nich na to jde však maličko jinak. Zatímco Kingdomino cílí především na jednoduchost a tím i na nejmladší hráče, Queendomino se přeci jen stává o něco komplexnější variantou, která rozhodně stojí za zkoušku.

Queendomino sice i přes určité změny stále nedorostlo mezi ultimativní strategické tituly, to nejdůležitější však splňuje na výbornou. A tím je nenáročná zábava, při které se bude královsky bavit celá rodina. MindOK navíc na letošní rok chystá zajímavé rozšíření Age of Giants (Čas obrů) jenž do této hry přinese další nové prvky, které obohatí celkový zážitek ze hry.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.