Pulsar 2849 – desková hra

0

Czech Game Edition je pro velkou spoustu hráčů bezpochyby symbolem kvality. Je tedy vcelku jasné, že prakticky ke každé hře ze stáje tohoto českého vydavatele se upírá nemalé množství pozornosti. Nejinak tomu je i s jejich posledním kouskem, jenž má na svědomí Vladimír Suchý. Ten se pustil do rozsáhlé hry s názvem Pulsar 2849, který nás zavádí do vzdálené galaxie plné nedotčeného nerostného bohatství.

Vladimíra Suchého pravděpodobně deskoherním hráčům netřeba dlouze představovat. Tento herní designér patří společně s Vláďou Chvátilem k oporám CGE a má za sebou celou řadu titulů. Namátkou můžeme zmínit například Dědictví, Šestiměstí, či úspěšný Klub ztroskotanců. Pulsar 2849 je zatím jeho posledním přírůstkem do portfolia CGE. O grafickou stránku aktuální novinky se pak postarala zahraniční posila českého vydavatele jménem Sören Meding. České vydání již tradičně CGE připravilo společně se společností MindOK.

Jak už jste možná pochopili, Vladimír Suchý si pro svou poslední hru vybral opravdu atraktivní téma – dobývání vesmíru. Pokud však očekáváte rozsáhlé bitvy intergalaktických křižníků, musím vaše nadšení maličko zchladit. Suchý se rozhodl jít maličko jinou cestou. Pulsar nás zavádí do budoucnosti, kdy lidstvo pomocí průzkumných lodí objevuje tajemství galaxie a snaží se vytěžit a zužitkovat bohatství pulsarů. A právě těžba a objevování nových zákoutí galaxie je jedním z hlavních úkolů této strategické hry pro 2-4 hráče od 14 let.

Co se této hře rozhodně nedá upřít je fakt, že zaujme hned na první pohled. Rozloženou na stole si ji opravdu jen tak s něčím nespletete. Vděčí za to především atypickému hernímu plánu. Ten má neobvyklý kruhový tvar, ke kterému se přikládají další části nezbytné pro hru. V plném rozestavění vypadá hra skutečně atraktivně a je věrná svému “sci-fi” zaměření. Navíc je krásným důkazem toho, že to jde i bez tuny  plastu v podobě hracích figurek.

Není to však jen atypický hrací plán, který v balení najdeme. Kromě něj se můžeme těšit na skutečně pořádnou porci herních komponent, kterému vévodí kromě hracího plánu nepřeberné množství žetonů vyvedených z tvrdého kartonu, řada hracích kostek, plánů a hráčských desek. Samotná krabice je tak skutečně úctihodně zaplněna, o čemž se přesvědčíte již při první přípravě hry. Ta rozhodně nepatří k nejkratším a tak si i s časem na partii (90 minut) vyhraďte dostatek času. Kromě toho se vám bude hodit i dostatek místa. Pulsar v plném setupu při hře čtyřech hráčů rozhodně nepatří k nejmenším a tak se bude hodit i náležitě velký stůl.

Jedna partie hry trvá celkem 8 kol z nichž se každé skládá ze tří fází. První je takzvaná fáze kostek a obstarává vcelku unikátní herní mechanismus. Na začátku každého kola hází první hráč celou sadou kostek (podle počtu hráčů) a následně je umístí podle hodnoty na odpovídající pole herního plánu. Nato si jednotliví hráči postupně vyberou vždy dvě kostky, které využívají při svých akcích. Na výběr máte celkem z pěti možností a ty jsou vždy vázané právě na získané kostky. S jejich pomocí tak můžete například cestovat po galaxii, stavět transmittery, vylepšovat svou technologickou úroveň, či jak už název napovídá, obsazovat pulsary a čerpat z nich energii a tím i potřebné vítězné body. Ty  nezískáváte jen z pulsarů, ale z celé řady činností v průběhu celé hry.

Po vyčerpání veškerých možností, které nabízí fáze akcí, přichází na řadu produkční fáze. Ta určí zisky vítězných bodů a inženýrských kostek všech u stolu a poupraví jejich pořadí v dalším podle stupnic iniciativy. V závěrečném kole se ještě dořeší veškeré zakázky a podle přiloženého plánu se dorozdělí poslední body. Vítězem se pak stává hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů.

Princip hry se může takto ve zkratce zdát vcelku jednoduchý, věřte však, že jsem vám nastínil skutečně jen ty nejzákladnější principy. Autor Pulsaru 2849 vymyslel celou řadu mechanik, které vám dávají do rukou takřka nepřeberné množství možností, jakým způsobem hru hrát. Stačí se podívat na samotné kostky. Potřebovali byste zahrát určitou akci, ovšem hodnota na kostkách vám to neumožňuje? Žádný problém, po ruce je celá řada modifikátorů, kterými budete moci upravovat jednotlivé hodnoty. Vše však něco stojí a tak je dobré své tahy pořádně promýšlet. V případě této hry tak nejednou můžete narazit na to, že méně je někdy více.

Vladimír Suchý připravil hráčům vskutku zajímavé herní mechaniky, které jsou navíc velmi dobře vyvážené. Díky tomu máte skutečně široký výběr možností při volbě své strategie, která by vás měla dovést k vítěznému konci. Chcete zvelebovat a naplno využít pouze maličký kousek galaxie a o ostatní se nestarat, nebo vás naopak lákají průzkumné mise a získávání nových území. V Pulsaru 2849 prakticky nic není problém a žádné z těchto rozhodnutí nemusí mít fatální následky a dokáže vás dovést k vítězství. Zda tomu však skutečně tak bude, záleží ale jen na vašich schopnostech a rozhodnutích, které nasměrují vaši korporaci k světlejším zítřkům, nebo naopak do propadliště dějin.

Právě tato variabilita je bezesporu jedním z taháků této hry, zároveň ji však lehce vymezuje. Pokud očekáváte poklidnou hru s jednoduchými pravidly, která by byla ideální i pro začínající hráče, pak vám doporučím ohlédnout se někde jindy. Pulsar 2849 je skutečně komplexní strategickou hrou, kterou ocení především zkušenější stratégové. Obavy nemusíme mít ani o případnou znovuhratelnost. Tu zajišťuje jednak rozdílný setup při každé hře, osobní desky hráčů a právě možnost zkusit při každé hře jinou strategii.

Slabých míst tato hra skutečně moc nemá. Snad jen počáteční fáze s přerozdělováním kostek nepatří k nejatraktivnějším. To samé platí i pro hru dvou hráčů. Velký herní plán dává oběma hráčům dostatek prostoru pro hru na “svém písečku” a vy se tak v podstatě po celou dobu hraní nemusíte potkat, či řešit nedostatek surovin, či technologií. Oproti tomu hra v plném počtu hráčů již nabízí celou řadu výzev a poskytuje zcela jiný herní zážitek, protkaný patřičnou atmosférou.

Pulsar 2849 si stejně jako předchozí hry z dílny CGE zaslouží naší pozornost. Ocenit musíme zejména kvalitně zpracované komponenty, které doplňuje povedená grafika Sörena Medinga. A ačkoliv tato hra nepatří k nejjednodušším, náruživé hráče a stratégy dokáže okouzlit vcelku velkou variabilitou a skvěle propracovanými herními mechanismy, které zaručují, že se k této hře budete ještě dlouho a rádi vracet.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..