Portal – desková hra

0

Deskové hry, které vycházejí na základě slavnějších předloh (ať už hry, knihy, filmu, či komiksu) mají bezesporu dlouholetou tradici. Ostatně stačí zmínit taková jména, jako Arkham Horror, Hra o trůny, Kmotr, či Fallout. Do této společnosti v roce 2016 zavítala i hra na motivy počítačové hry PORTAL, která přinesla hráčům originální mechanismy a především spoustu zábavy pro ty, co rádi škodí svým soupeřům.

Za samotnou hrou stojí herní designéři Jeep Barnett a Matt Hyra. Ti ji pod hlavičkou Cryptozoic Entertainment vydali ve spolupráci se společností Valve v roce 2015. O česko-německou verzi se pak postarala společnost Blackfire. Ta tuto extrémně nekooperativní a nespolečenskou hru o sbírání dortů pro 2 – 4 hráče přinesla  českým a německým fanouškům deskových her o rok později.

Pokud patříte mezi fanoušky původní počítačové hry z roku 2007 přinese vám jeho deskoherní varianta minimálně dvě překvapení. Tím prvním a bezpochyby příjemnějším bude aktivační klíč na Steam, díky kterému si budete moci zahrát na PC i druhý díl PORTALU. Všichni jej asi nevyužijí, ale rozhodně příjemný bonus. Méně potěšující je však fakt, že desková hra si sice z původní počítačové hry bere pár drobných mechanismů a relativně vizuál, skutečně společného však tyto hry moc nemají. Kouzlo původního PC PORTALu tak u této hry moc nečekejte. Zároveň je však potřeba upozornit, že to ale rozhodně neznamená, že by byl PORTAL špatnou deskovou hrou. Ba právě naopak, ale o tom až níže.

Nejdříve se podívejme co na nás čeká v samotné krabici. Ta se sice na první pohled snaží působit lehce originálním dojmem a snaží se navodit určitou atmosféru z PC hry. Zároveň je však potřeba říct, že tato grafika rozhodně neláká ke koupi a v regále ji tak snadno přehlédnete. Když však odhlédneme od lehce nevzhledného přebalu a blíže se podíváme na samotný obsah balení, můžeme se maličko uklidnit. Samotné komponenty hry jsou již na vynikající úrovni a to jak co se týče zpracování, tak i grafiky, která na rozdíl od přebalu vychází právě z počítačové hry.

Kromě nezbytných pravidel a nejrůznějších hracích karet, zde najdeme i 8 (x4) krásně vyvedených kousků dortu pro každého hráče. Pozadu nezůstávají ani samotné hrací figurky, které se tentokrát honosí názvem testační subjekty. Kromě nich nesmí chybět ani hrací plán. Ten je zde složen z 18 oboustranných panelů testovacích místností, ze kterých posléze poskládáte samotnou herní plochu. Ta tak bude prakticky pokaždé maličko jiná, což bezpochyby dopomáhá znovuhratelnosti této hry. Kromě těchto nejdůležitějších komponent, jde zde ještě pár žetonů či herní kostka.

Hlavní gró této hry však není ve známém jméně, ani v kvalitně provedených komponentách, ale především v originálních herních mechanismech, se kterými jsme se zatím neměli moc možností v deskových hrách setkat. To samozřejmě dodává celé hře na atraktivitě, zároveň to však po hráčích vyžaduje i maličko zvýšené nároky na pozornost při úvodních partiích.

Ve hře se totiž neustále mění prakticky vše a tak prakticky každý odehraný tah hráčů mění nejen samotnou herní plochu, ale i určitá pravidla, kterými se v průběhu dané partie budete řídit. Samotným cílem hry je umístit do testovacích místností co nejvíce kousků vašeho dortu, v ideálním případě více než vaši soupeři a zároveň o co nejméně kousků přijít. To se sice na první pohled může zdát jednoduché, realita je však přeci jen o něco složitější. Tomu právě vděčíme neustále se měnícím podmínkám a zároveň i vašim soupeřům, kteří se vám budou snažit co nejvíce uškodit. Přeci jen není důležité zúčastnit se, ale především vyhrát.

Bohužel samotná pravidla nejsou vždy úplně ideálně srozumitelná a tak se prokousat neustále měnícími se mechanismy může chvíli zabrat. Přitom je samotný koncept hry, stejně jako jeho pravidla, v pravdě jednoduchý. V tomto ohledu tak doporučím například přímo video od pánů z Blackfireu, kteří si střihli jednu testovací partičku, na které je krásně vidět jednoduchost a zároveň propracovanost této hry. Navíc díky tomuto, či některému jemu podobnému videu pochopíte veškeré zákonitosti hry opravdu snadno a rychle.

Samotná hra následně probíhá vždy v několika tazích, ve kterých hráči vždy provádějí několik kroků. V rámci svého tahu mohou zahrát některou z karet, čímž aktivují její speciální efekt. Mohou přemístit své testační subjekty z jedné místnosti do druhé. Pokud však přemístí pouze jeden subjekt, za odměnu si mohou dobrat jednu novou hrací kartu. Následně přichází na řadu aktivace jedné z lokací v pravé krajní části laboratoře. Pokud zde má některý hráč figurku, získává následně z této místnosti odměnu (dílek dortu, kartu, či novou figurku). Poté je potřeba místnost zrecyklovat. Vše se z ní odstraní, následně se destička místnosti otočí na rubovou stranu a přesune se na levou stranu laboratoře, kde z ní vznikne zcela nová místnost.

A to je v podstatě vše, koncept je tedy skutečně jednoduchý. Na druhou stranu si je potřeba dát pozor právě na zahrávané karty, které mají rub i líc, který ovlivňuje hru. Zatímco hlavní strana přináší vždy okamžitý efekt především jednomu danému hráči. Rubová strana upravuje pravidla celé hry až do chvíle dokud není překryta jiným efektem (kartou). V tomto ohledu je tedy potřeba dbát zvýšené pozornosti, zároveň to do hry přináší značně atraktivní a nepředvídatelný prvek, kdy se vám díky jedné zahrané kartě může zcela zhroutit vaše strategie. A věřte, že si změn v této hře užijete opravdu dosytosti. Prakticky ani jedno kolo není úplně stejné. Že se vám hráči budou stále snažit všemožně škodit, je více než jasné, že v této hře se skutečně nudit nebudete.

Cíl hry jsme již zmínili (umístit do laboratoře co nejvíce dortíků vlastní barvy), jak ale hra končí. Právě v té chvíli vstupuje do hry největší škodící efekt. Zatímco se v první fázi budete snažit dostat co nejvíce dílků dortu na herní plochu, v druhé fázi se naopak budete snažit zlikvidovat co nejrychleji své spoluhráče, potažmo sama sebe. Hra totiž končí ve chvíli, kdy některý z hráčů přijde o všechny figurky na hrací ploše. Zkrátka není nic lepšího, než se vysmát svým soupeřům tím, že spácháte efektní sebevraždu, která nejen že ukončí celou hru, ale povede i k vašemu vítězství. Druhou možností, jak může hra skončit, je chvíle, kdy  některému z hráčů skončí všechny části dortu ve spalovně (to vážně nechcete), tato varianta je však méně pravděpodobná, avšak i s ní autoři počítali.

Portal je doslova prošpikovaný řadou originálních myšlenek i zajímavých mechanismů, zároveň však není jednoduché všechny tyto aspekty naplno kontrolovat. Pokud tedy patříte mezi hráče, kteří chtějí mít za každých okolností vždy všechno plně pod kontrolou, Portal asi není tou nejvhodnější hrou právě pro vás. Jinak však tato hra nabízí opravdu fungující a zajímavé herní mechaniky, které si své příznivce bezpochyby získají, jen je škoda, že se jí nedostává tolika pozornosti, bohužel dnešní přesycený trh je neúprosný. Avšak díky zajímavé slevě, kterou Portal nedávno dostal, by mohla tato hra chytit druhý dech.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..