Planeta – desková hra

0

Aktuální situace kolem nás vyloženě vybízí k objevování kouzla deskových her. Zabavit a zaujmout malé nezbedy však není vůbec jednoduché, pomoci by vám v tom však mohla jedna z letošních novinek společnosti Dino. Planeta láká především na originální zpracování a jednoduchá pravidla, díky kterým se z tohoto kousku stává ideální společník pro rodiny s dětmi a nehráče.

Po náročnější Fotosyntéze tak přichází na řadu další z “eko” her, které si pro nás Dino na začátek letošního roku připravilo. A stejně jako již zmíněná Fotosyntéza i Planeta spadá mezi rodinné hry pro 2-4 hráče od 8 let. V případě této hry si však na rozdíl od jejího předchůdce troufnu říct, že Planetu vcelku hravě zvládnout i mladší hráči. Planeta je tak ve všech ohledech daleko přístupnější a nemusíte se bát dlouhého rozmýšlení a propočítávání jednotlivých kroků, jako u Fotosyntézy.

Hra vyšla původně již v roce 2018 pod hlavičkou Blue Orange a na svědomí ji má Urtis Šulinskas, se kterým jsme se u nás mohli setkat jen díky hře Speedy Roll, která loni vyšla u Piatniku. Grafickou stránku obstarala Sabrina Miramon, která stojí i za Fotosyntézou. Díky tomu se můžete těšit na kousek, který na herním stole rozhodně jen tak nepřehlédnete. Celkové zpracování je totiž jedním z hlavních lákadel této hry.

Ve velké modré krabici s ilustrací naší planety tak najdete kromě nezbytných pravidel a žetonu prvního hráče především tři hlavní komponenty. Hlavní dominantou jsou čtyři magnetické modely planet s pětiúhelníkovými poli, na které budete postupně přidávat dílky s jednotlivými “biotopy”. Těch najdete v krabici hned pět druhů – oceány, ledovce, pouště, lesy,  a hory. Pomocí nich budete vytvořit na svých planetách určité kontinenty, které se následně pokusíte osídlit příslušnými druhy zvířat.

Ty zde znázorňuje hromádka 45 karet, na kterých najdete skutečně pestrý výběr zvířat. Pro snazší orientaci jsou jednotlivé karty vždy barevně laděny do barvy příslušného biotopu. Díky tomu nikdy nezůstanete na pochybách, jaký biotop dané zvíře k životu potřebuje. Na kartách najdete navíc i podmínky, které musíte splnit, abyste mohli dané zvíře získat. U pandy tak budete například potřebovat oblast složenou z pěti políček lesa. U žirafy naopak poušť (savanu) která sousedí s lesem atd. A právě tyto kombinace budete muset ve hře hlídat a snažit se vytvořit svou planetu co nejrozmanitěji pro to, abyste mohli získat co nejvíce zvířat, právě ty se totiž na konci hry změní ve vítězné body, které nakonec určí vítěze.

Poslední komponentou, která zasáhne do hry je 5 karet úkolů “přirozeného prostředí”, které si hráči před samotnou partií rozlosují mezi sebou. Najdete na nich speciální úkol, který vás bude provázet celou hrou. Pokud na konci partie tento úkol splníte, získáte za něj, stejně jako za karty zvířat příslušné body.

Samotná hra se hraje vždy na 12 kol. Po samotné přípravě hry a rozestavění jednotlivých komponent se pustíte do hry, během které budete získávat jednotlivá pole pro vaši planetu a v pozdějších fázích (od třetího kola) i karty zvířat podle toho, zda splníte podmínky pro jejich získání. Typické kolo probíhá tak, že hráč, jenž je na tahu vezme příslušnou hromádku s dílky planety a rozloží je doprostřed stolu. Následně si každý hráč vezme jeden dílek s kontinenty a ten přidá na svou planetu podle svého uvážení. Poslední dílek, který zůstane na stole, se odloží pro pozdější kola hry. Následně přichází na řadu fáze “Počátek života” během které přichází na řadu karty zvířat.

V této fázi si hráči zkontrolují pečlivě své planety a vyhodnotí, zda nesplňují potřebné podmínky některé z dostupných karet zvířat. Tyto podmínky mohou být tři a všechny najdete na názornými ikonami označeny na kartách. Typicky se budete snažit mít co nejvíce oblastí daného typu, mít co největší oblast sousedící s konkrétním druhem oblasti, či naopak oblast, která se zmíněným typem nesousedí. Pokud by náhodou podmínku splnilo více hráčů a došlo tak k rovnosti, zvíře nezíská ani jeden z nich a daná karta se přesouvá do sloupce pro další kola.

A to je v podstatě vše. Tímto způsobem pokračujete až do 12 kola, kdy na konci přichází na řadu závěrečné vyhodnocení a počítání vítězných bodů. Hráč, s nejvíce VB se stává vítězem. Hra je tak skutečně jednoduchá a v pohodě ji zvládnou i naprostí začátečníci. U dětí samozřejmě záleží co mají již za sebou, avšak vzhledem k určitým specifikům, které tato hra přináší, po nich nejsou vyžadovány příliš velké strategické schopnosti.

Právě k tomu se váže i jedna z největších výtek k této hře. Nechme zcela stranou nakolik je Planeta komplexní a kolik poskytuje strategických a taktických možností. Přeci je se jedná primárně o nenáročnou rodinnou hru a tomu je podřízeno v podstatě všechno. Na straně druhé by zde určitý prostor pro plánování a strategii měl být, což ukázala i nedávno vydaná Fotosyntéza.

Bohužel v případě Planety tento aspekt maličko vázne. Ne snad, že by zde zcela chyběl, avšak vzhledem k tomu, že vaše hráčské desky jsou 3D planety, se kterými budete neustále otáčet a budete se snažit alespoň trochu zorientovat nějaký větší prostor pro plánování, či škození vašim soupeřům zde skutečně není. Ve finále tak možná dojdete k tomu, že nejjednodušší je prostě si náhodně tahat jednotlivé dílky planety a doufat, že to nakonec nějak dopadne. Pokud se totiž budete snažit vše do důsledku promýšlet a plánovat, vcelku záhy zjistíte, že se hra zbytečně protahuje a nemalou měrou ztrácí své kouzlo.

Zkušenějším hráčům tak Planeta nemá skutečně moc co nabídnout. Minimálně v tomto ohledu si Fotosyntéza vede nesrovnatelně lépe. Pokud však patříte mezi nenáročné začínající hráče, či vám jde především o to trávit čas se svými dětmi, mohla by být Planeta zajímavou volbou. Díky svému zpracování a velkým 3D planetám si ji totiž vaše děti bezesporu zamilují.PLANETA – DESKOVÁ HRA
AUTOR: URTIS ŠULINSKAS
VYDAVATEL ORIGINÁLU: BLUE ORANGE (2018)
VYDAL CZ: DINO
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 30 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..