Pevnost 10/2017

0

Další měsíc již klepe na dveře a to mimo jiné znamená, že do prodeje míří i Pevnost s pořadovým číslem 10/2017.

Díky Polarisu u nás známe WARHAMMER už dvacet let a hry, knihy, figurky a filmy stále přibývají. Tomuto fenoménu se věnuje i nejnovější Pevnost, která rozebírá tuto žánrovou libůstku do poslední sekerky. Zkrátka nepřijdou ani fandové počítačových her, protože redakce nevynechala novou gamesu TOTAL WAR: WARHAMMER II.

Posléze posvítíme i na nové britské superšpióny ze stáje KINGSMAN a navrch přihodíme shrnutí sedmé sezóny HRY O TRŮNY. Protože se ale kvapně blíží nový BLADE RUNNER, posvítíme si samozřejmě i na něj a na elektrické ovečky.

Fanoušky YA naopak potěší blížící se HUMBOOK a články o ŠESTI VRANÁCH,PLAMENI V TEMNOTĚ, DLOUHÉ CESTĚ a ZROZENÍ ADEPTA. Poslední vedený titul pak doprovodí rozhovor s jeho tvůrcem ALEXEM DRESCHEREM. A když už jsme u těch rozhovorů, čas si na nás udělal během velkého interview také MIROSLAV ŽAMBOCH!!! A co tam máme dál? Tak například povídky od HANINY VESELÉ a tak trochu nečekaně také od DANA ČERNÉHO. Něco si ale povíme též o světě bez šťávy v mrazivém postkatastrofickém BLACKOUTU od Marka Elsberga. O moci jediného Prstenu pak promluví SHADOW OF WAR. Stejně tak se ale vydáme po stopách francouzského vlkodlačího řádění v historické sekci v HONU NA BESTII. A v cyklu o velkých válečných příbězích si posvítíme na BITVU O MIDWAY. No prostě tentokrát Pevnost řinčí zbraněmi a jde jí to nádherně!

Tentokrát si rozhodně nenechte ujít ani knižní přílohu, kterou je tentokrát legendární komiksový hrdina Usagi Yojimbo Stana Sakaie, na kterého čekají ve výročním komiksu  hrůzy bezměsíčné noci a YOKAI.

Japonci mají zvláštní schopnost tvořit geniální díla vycházející z podivných, nezřídka komických premis. Například králík coby válečník ve středověkém Japonsku – řekli byste, že to může fungovat? Kdo zná Usagiho Yojimba, tak ví, že může, a zatraceně dobře. Komiks, ve kterém vystupují antropomorfní zvířátka v příbězích odvozených od samurajských legend i ze života v 16. století, si získal čtenáře na celém světě. Není komický (kromě momentů, kdy to autor chce), přináší spoustu skutečných detailů o životě v té době, a je napínavý a dobrodružný a občas strašidelný. Jako právě Yokai.

V překladu znamená ‘yokai’ duchové. V sérii Usagi Yojimbo znamená Yokai speciální barevný příběh (neboť knihy jsou standardně černobílé) vydaný k 25. výročí Usagiho zrození. Je samostatný, takže k němu nepotřebujete znát dosavadních 25 knih, ale zhltli-li jste je (neboť pomalu se číst fakt nedají), trochu vám rozšíří rozhled po panteonu japonské hrůzy. Odehrává se totiž za bezměsíčné noci, která je v Nipponu vyhrazena duchům, a navíc právě v té, která přichází jednou za sto let, a proto – ale to už si přečtěte sami. A prohlédněte, v Sakaiově jednoduché, ale neopakovatelné kresbě a hlavně malbě, která přichází jednou za čtvrtstoletí. Není to obsáhlý příběh, ale je sakurou na dortu k narozeninám postavy, jež je ve svém prapůvodu stejně dobrá s česnekem a slaninou, jako na papíře s meči wakizaši. (O bonusovém rozhovoru s autorem a náhledu vzniku komiksu nemluvě.)

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.