Pevnost 09/2018

0

VZHŮRU NA PALUBU, DÁLKY VOLAJÍ! ZASEDNĚTE K VESLŮM, TENTOKRÁT KORMIDLUJE SÁM ÓDIN!! NOVÉMU ČÍSLU PEVNOSTI TOTIŽ VLÁDNOU VIKINGOVÉ!!! EXISTUJE SNAD LEPŠÍ SBOHEM LÉTU? 😊

Jak Floki na obálce napovídá, zářijová Pevnost se zaměřila na jeden z nejlepších seriálů posledních let. VIKINGY si ale dáme i v knižní podobě. POMSTA SYNŮ Lothbrokových od Lasseho Holma bude pořádně krvavá a o svém nečekaně vydařeném románu HLADOVÁ SMEČKA promluví i značně talentovaný autor Martin Sládek. Vedle dcer a synů Severu nicméně dojde také na hororového čahouna SLENDER MANA a masku sundáme i milovaným PREDÁTORŮM. A co na to literatura? Posvítíme si na novou edici Adamsova STOPAŘOVA PRŮVODCE GALAXIÍ, které navlékl krásný kreslený kabát náš Dan Černý. Zapaříme v Aldissovvě SKLENÍKU. Představíme vám Claudii Grayovou, KLETBU VÍTĚZŮ i ČARODĚJOVY HODINY. Legendární fantasy série Tada Williamse pak pokračuje TRŮNEM Z DRAČÍCH KOSTÍ, ale podobně se budete moci seznámit i s dalším střípkem pevnostní vikinské skládačky, s románem Joea Abercrombieho PŮL KRÁLE. A což takhle ochutnat další nový ždíbek Pragocalypsy, který Jan Urban nazval SOUDNÝ DEN? Nebo chcete vidět, jak se redaktorka Pavlína Kajnarová vylekala, když poprvé potkala FRANTIŠKA KOTLETU? Případně se chcete podívat na zoubky KRYSÍM KRÁLOVNÁM? Ale připomeneme i letošní PARCON, GAMECON a blížící se CONIÁŠ. A pořád to není vše! Takže skål, přátelé, pozvedněte číše z lebek svých soků a ať se vám krásně čte! Pevnost vládne i v září, ostatně jako vždy!

tz. pevnost.cz

U nové PEVNOSTI PLUS najdete tentokrát nejslavnějšího kocoura všech dob

 

Garfield. Zrzavý kocour tak slavný, že pokud máte zrzka, někdo mu tak prostě řekne. A bude úplně jedno, že ten váš není tlustý, cynický bastard žeroucí lasagne a zabíjející pavouky pečlivě složenými novinami. Ne, je prostě zrzek, tak je Garfield. Tečka. Tomu se říká dopad na popkulturu, což?
Od kočky ke kočkočlověku
Garfield byl založený na kočkách, s nimiž Jim vyrůstal, ale jméno má po jeho dědečkovi, což byl prý „velký, brblavý chlap“. Hezký základ pro výraznou kočičí osobnost. Mimochodem, Jon Arbuckle byl inspirován starými reklamami z padesátých let na kávu, Odie zase Davisem vytvořenou postavou vidláka Odieho pro prodejce vozů… a původně nepatřil Jonovi, ale Lymanovi (pamatujete si na něj?), což byla původně druhá hlavní lidská postava, aby si měl Jon s kým povídat. Naštěstí Jimovi brzy došlo, že Garfield s Jonem může komunikovat neverbálně. Takže brzy vykrystalizovala základní sestava a měnily se už jen detaily.
Samozřejmě, že se Garfield nadále vyvíjel – například z opravdu tlustého kocoura se stal takovým chlupatějším (a tlustým) kočkočlověkem, jakého dnes milujeme. A nejen my! Mimochodem, jedním z důvodů, proč si teď Garfield vykračuje po zadních, je podle jeho duchovního otce i to, že se tak snadněji shazují věci ze stolu (konkrétně Odie).
Pondělí, pavouci, veterina
Jim Davis vystavěl Garfielda především na kočičích tématech a otázce práv člověka ve vztahu ke kočce (nemá žádná, samozřejmě, kočka je pán), případně na imbecilitě Odieho. A je to perfektně odpozorovaný a odžitý základ. Garfield je mistr lenosti, ignorování povinností a pochopitelně sžíravého sarkasmu. Pokud máte doma kočku, tak jistě chápete, že tihle tvorové nás soudí a ten soud není nic pěkného. Ovšem s postupnou člověkizací se objevily i další roviny… Garfield dokáže glosovat mezilidské vztahy, občas i politiku a společnost obecně, je fajnšmekrem přes kafe a ambasadorem plyšových medvídků při OSN (to trochu přeháníme, ale jen trochu…). A pochopitelně je tím, kdo jasně a nekompromisně řekl „Ne!“ jakýmkoliv pondělkům a pavoukům. A veterině, i když se teda Jon zakoukal do té hezké paní doktorky…
Je úžasné, jakou kvalitu si tyhle stripy drží – třeba když srovnáte s již zmíněným Snoopym aka Peanuts, kde vydávat jednotlivá sebraná alba je v podstatě sebevražda (oproti Garfieldovi, který se na žádné výběry spoléhat nemusí). Však se také prosadil pořádně i mimo svět stripů. Televizní seriály, filmy v kinech, videohry… a pochopitelně merchandising. Pokud by vás zajímalo, tak tržby z Garfieldových produktů přesáhly miliardu dolarů. A samotný Garfield v době své největší slávy jen v novinách oslovoval na tři sta milionů čtenářů.
Tenhle kocour se prostě nedá!

 

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..