Pevnost 08/2019

0

SRPNOVÁ PEVNOST SE VYDÁVÁ DO ŠIRÝCH STEPÍ AKCE A NAPĚTÍ A DOSTANE VÁS DO TĚCH NEJFANTASTIČTĚJŠÍCH SVĚTŮ!

Něco končí, něco začíná, jak ví každý správný fanda fantasy. Takže… Další fáze marvelovského filmového universa je definitivně za námi (přinášíme vám velkou recenzi posledního Spider-Mana), ta další už ale klepe na dveře a jsou to pořádné pecky (a ten Blade, vážení, to bude darda největší!). O prvních ukázkách a těšení na Zaklínače od Netflixu ani nemluvě. Hlavně se ale ukázalo, že ani zdaleka neskončila jedna poctivě braková česká akční sága. Franta Kotleta opět otevřel svoje literární řeznictví U Bratrstva krve a poslal germánské a slovanské upíry vzájemně se kosit v bitvě o Stalingrad. To chcete!

Připravili jsme si ale pro vás i spoustu jiného čtení – třeba průřez skvělou edicí Mistrovská díla evropského komiksu nebo shrnutí nejzajímavějších komiksů z ranku epické fantasy na našem trhu. Jako bonus máme ještě hafo recenzí! Čas čarodějnic završil svou trilogii a pořádně jsme se podívali na zoubek Posledního jednorožce v knize, komiksu i filmu. A věděli jste, že bouřlivák české fantastiky Jiří Walker Procházka slaví šedesátiny?

Máme pár recenzí těch počítačových i deskových, ale hlavně si popovídáme o Krvavé nevěstě, nové hororové komedii, která změní váš pohled na společenské hry. Bát se ale jistě budete i u Nočních můr z temnot, které zaprodukoval sám Guillermo del Toro. Reporty ze světa Junktownu a Fantastické Ostravy, stejně jako novinky ze světa geeků a YouTube.

tz. pevnost.cz

NÁVRAT Z RETRO RÁJE
KULTOVKA ČESKÉ SCI-FI SE VRACÍ V PLNÉ SÍLE
Český vědec Řehoř Janda odlétá do hlubin vesmíru prozkoumat planetu Lucie. Tu obývají humanoidé takřka k nerozeznání od lidí. Ovšem jejich život – a také přírodu – řídí centrální superpočítač. Ten má jednu drobnou vadu… Někdo mu zapomněl vysvětlit, jak je to se slavnými třemi zákony robotiky a věcmi z nich vyplývajícími. Takže v rámci snahy o co nejlepší výkon své funkce a zdokonalování sebe samého i života celé planety se superpočítač logicky rozhodl začít nahrazovat nedokonalé živé bytosti umělými kopiemi (jsou z principu dokonalejší, protože více předvídatelné a snáze opravitelné). A to samé dělá i s přírodou. Podaří se Řehořovi planetu a její život zachránit? A jakou roli v tom všem hraje Karlštejn?
Návrat z ráje je legendární československé sci-fi ze zlatých šedesátek. Tedy z dob, kdy se u nás vědecká fantastika potýkala s tvrdým dohledem totality (ano, je to cílený útok na centrální plánování!). A paradoxně tehdy vznikla i díla, která sice v mnoha ohledech zestárla, ale zároveň mohou stát po boku svým tehdejším západním bratříčkům a sestřičkám. Což už se o produkci z let sedmdesátých a osmdesátých říct nedá. Čestmír Vejdělek svůj majstrštyk publikoval nejprve časopisecky v Mladém světě, později v Mladé frontě a nakonec po řadě peripetií se skvělou obálkou Adolfa Borna i u nás v Pevnosti. Mimochodem, kultovní status knihy podtrhla i komiksová adaptace pro ABC. Takže pokud to myslíte s domácí fantastikou vážně, není co řešit!

 

 

 

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..