Pevnost 04/2019

0

CAPTAIN AMERICA A JON SNÍH POVOLÁVAJÍ SVOJE VĚRNÉ NA POSLEDNÍ ZTEČ! GAME OF THANOS JDE DO FINÁLE A V NOVÉ PEVNOSTI MŮŽETE BÝT U TOHO!!!

Tak trochu symbolicky končí AVENGERS a HRA O TRŮNY ve stejný měsíc a společně s nimi nastává západ jedné velké popkulturní éry. Profrkali jsme hned několik kapesníků a pár jich ještě určitě přidáme. Nikdo se nám proto nemůže divit, že jsme oběma fenoménům věnovali dohromady dvanáct informacemi napěchovaných stránek. Povstávají nicméně i noví bojovníci. Třeba jako CAPTAIN MARVEL. A v českých luzích a hájích se zase urodil první tuzemský postapo seriál jménem SKVRNA. Žije to ale také ve Středozemi, odkud dorazily dvě zbrusu nové publikace TOLKIENOVI HRDINOVÉ a TOLKIENOVY BITVY. Anebo se raději s Petra Slováková vydáte do Ostravy, jak ji neznáte, za pomoci STŘÍPKŮ ČASU? Případně si raději dopřejete výlet do světa ASSASSIN’S CREED, kde zůstali POSLEDNÍ POTOMCI? Na perfektních povídkách z hájemství sci-fi a fantasy pak přijíždějí Peter F. Hamilton, máme s ním i parádní rozhovor, a Eva Žilková. Obdobně se však českým čtenářům představí také ARABELLA Z MARSU a s Chinou Miévillem si vychutnáme TŘI OKAMŽIKY EXPLOZE. Koho už naše planeta dráždí, namíří si to ale ještě dřív štandopéde do PRSTENCOVÉHO SVĚTA od Larryho Nivena. Ze sekce RADÍCÍCH PROFÍKŮ na to přitom dohlédne Jiří Pavlovský a společně s ním REQUIEM: UPÍŘÍ RYTÍŘ. A zatímco Míla LincLinc se rozepsal o rytířích středověku, Tomáš Bandžuch si posvítil na jednoho slavného nepohodlného novináře, co nechodil s pány na led. Ani tím ale nekončíme. V rámci příprav na PEVNOSTCON (PevnostCon 2019) přinášíme rozhovor s kapelou Deloraine, po ruce je také GEEKZÓNA a spousta dalších fantastických pokroutek. No prostě se máte na co těšit, jako vždy. Nové číslo přilétá na perutích draků a spravedlnosti, tak si ho pěkně užijte

tz. pevnost.cz

Příloha PEVNOSTI PLUS i tentokrát stojí za to   😉

ZROZENÍ SHANNAROVSKÉ LEGENDY

BITVA PROTI ČERNÉMU MÁGOVI VE FANTASY KLASICE

Shea a Flick Ohmsfordovi si žijí klidný, obyčejný život. Náhle se však objeví legendární druid Allanon, nad krajem se vznáší stíny děsivých lebkonošů a Shea se dozvídá, že mu v žilách koluje krev dávného elfího krále a že právě on je jediný, kdo může porazit mocného Černého mága. Vyráží tedy na výpravu, na níž jej brzy doprovází mladý princ, drsný hraničář, elfové i trpaslík… a jejich cesta je zavede až do temné říše, kde se rozhodne o osudu světa.

Zní vám to povědomě? No jéje. Terry Brooks se nikdy netajil tím, že Shannarův meč je hodně, ale opravdu hodně inspirovaný Pánem prstenů. Podle některých tak, že se jedná o opisování. A upřímně řečeno, třeba taková scéna, kdy Shea spadne do propasti, nebo postava krále Stříbrné řeky… jo, tam je to jasný. Ale stejně má ta kniha sílu. Protože Brooks je pan vypravěč a předlohu evidentně miluje a svůj svět také. Jeho Čtyřzemí má nezpochybnitelné kouzlo, a i když jazykového mistrovství páně Tolkiena nedosahuje, dohání Brooks vše skvěle podanou akcí a citem pro dobrodružství.

Za sebe mohu pak dodat, že třeba takoví lebkonoši jsou děsivější než mozkomoři a závěrečná bitva o hlavní město Brooksovy obdoby Gondoru je prostě velká, masově pojatá zábava. On vůbec Brooks tyhle bombastická finále umí, jak poznáte v dalších dílech série… které už navíc definitivně shodily vazby na Tolkiena a dokázaly, že Shannara je mezi klenoty žánru právem.

 

 

 

 

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..