Petra Stehlíková – Naslouchač

0

ANOTACE:
Velká válka rozdělila svět na dvě části, z nichž jedna je obyvatelná a druhá zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dokážou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Energetické pole štítu odsuzuje sklenaře k životu ve středověkých podmínkách, lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje nemoci a znetvoření.
Třináctiletá Ilan se jako jedna z mála narodila bez deformací a navíc se vzácným darem — dokáže naslouchat sklenitu. Aby ji neodvedli od rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v masce a hábitu, které musejí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky svému daru by snad mohla mít o něco lepší život, protože se může vyučit sklenařským brusičem.
Jenže její schopnosti jsou už teď tak výjimečné, že si ji vybere kapitán pětadvacítky, družiny, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveného vzduchu za štítem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Brněnské nakladatelství Host se pomalu, ale jistě prosazuje i na poli fantastiky. Ostatně můžeme zmínit tituly jako Píseň krve, Ódinovo dítě, či fantasy sérii pro mládež PAX. Do této řady nyní přibývá, možná trochu netypicky, temná fantasy z českých luhů a hájů. Dokáže však Naslouchač Petry Stehlíkové v tvrdé konkurenci obstát, nebo na nás čeká parodie některého zahraničního YA hitu?

Pokud se vám nechce číst celou recenzi, nebo netrpělivě očekáváte verdikt, nebudu vás dlouze napínat. Naslouchač rozhodně obstál, i když i zde samozřejmě najdeme výhrady a minimálně jednu věc si mohla autorka klidně odpustit. O co se jedná? To už níže v samotné recenzi. Jisté však je, že v knize Petry Stehlíkové dostáváme příběh, který bezproblému  obstojí i ve srovnání se zahraniční konkurencí.

Stehlikova--Naslouchac--Obalka--HQNaprosté většině čtenářů bude jméno Petry Stehlíkové velkou neznámou, přesto tato autorka není na literárním poli úplným nováčkem. Ostatně za sebou má již například trilogii Zrozena z popela, kterou vydala vlastním nákladem. Ovšem teprve až s Naslouchačem se dostala pod křídla klasického nakladatelství, které dá její knize náležitou péči. A co tedy na nás v příběhu, o němž autorka tvrdí, že jí v počítači „zrál“ několik let čeká?

Autorka se inspirovala u populárních zahraničních sérií a svůj příběh umístila do nepříliš radostné budoucnosti lidstva.  Svět je rozdělen na dvě poloviny, jedna z nich je prakticky neobyvatelná, díky všudypřítomnému jedovatému plynu. Tu druhou chrání štít z nerostu zvaného sklenit. Ten má prakticky magické vlastnosti a je tak vcelku pochopitelně nejžádanější surovinou na Zemi. Sklenit však dokáže těžit a opracovávat pouze tajemný národ sklenařů, jenž však za tuto výsadu platí tvrdou daň. Lidé z nížin je zotročili a těžba sklenitu jim způsobuje vážné nemoci a znetvoření. Sklenaři však již dávno nejsou pány svého osudu a tak nezbývá, než podstupovat všechna příkoří, které si pro ně lidé z nížin připravili…

Toto však není příběh pouze o sklenařích. Je to především příběh mladé dívky Ilan, jenž je jako jedna z mála narodila bez znetvoření a navíc se vzácným darem – dokáže naslouchat sklenitu. Díky svému daru by se mohla stát sklenařským brusičem, ovšem díky tomu, že je dívka a navíc “čistá” ji čeká zcela jiný osud – v harému místního faji, nebo na nějakém podobném místě. A tak ji její rodina od útlého dětství vydává za chlapce a ukrývá pod maskou a hábitem, jenž má zakrýt případné znetvoření. Pouze díky tomu může i dál rozvíjet svůj dar a mířit za lepším životem sklenařského brusiče. To však ještě netuší, že osud má s Ilan poněkud jiné plány…

Autorka vytvořila svižný příběh, který se skvěle čte a rozhodně dokáže pobavit. Přestože na první pohled Naslouchač působí, jako klasická young adult dystopie, dokáže nabídnout i trochu víc. Petra Stehlíková si dala opravdu záležet na historii svého světa, stejně tak na historii záhadného národa sklenařů, kterou čtenářům postupně odkrývá a dodává tak další fascinující střípky do příběhu, jenž před námi postupně získává jasnější obrysy.

Stehlikova-Petra_(c)_z-archivu-autorkyBohužel s tím je spojen i jeden úsměvný fakt. Sama autorka prozradila, že její příběh se odehrává na Uralu. Navíc si názvosloví a nová slova vypůjčila u rumunštiny, ke které má díky rodinným vazbám blízko. Ovšem právě Rumuni se mohou stát pro některé čtenáře, největším kamenem úrazu. Zmínky o nich totiž v příběhu působí opravdu úsměvně, což asi nebyla autorčin původní záměr, bohužel se tak stalo. Možná by Petra Stehlíková udělala líp, kdyby svůj příběh zasadila do zcela imaginárního světa a nemusela se tak zaobírat, žádnými skutečnými národy. Tento fakt však padá v samotném závěru příběhu, kdy náš skutečný svět získává na větším významu. A to především s ohledem na budoucí pokračování této série. Další možností by tak bylo zcela vypustit konkrétní národy a zůstat v obecné rovině. Protože tam kde zmínky o “starých” Spojených státech bez problému fungují a pro našince jsou zcela přirozené, Rumuni celý kontext podkopávají a sklouzávají tak k lehké parodii. Při čtení tak doporučím na zmínky o Rumunech moc nereagovat, popřípadě na ně rychle zapomenout.

Když však odhlédneme od tohoto zaškobrtnutí, na které ostatně bude každý čtenář reagovat jinak, je Naslouchač vcelku komplexním dílkem, které žádné závažnější vady nemá. Samozřejmě zde nalezneme slabší místa, jako asi v každé knize a nedostaneme odpovědi na úplně všechny otázky. Stejně tak hrdinka je místy až přespříliš naivní, aby o pár stran dál byla zas až extrémně podezíravá. I tak však budete Ilan bezmezně fandit, ostatně kdo nemá rád hrdiny z nejnuznějších poměrů, kteří jdou změnit svět? Ano ta představa je sice naivní a možná až přitažená za vlasy, ale sakra tohle je fantasy a fantazii se meze nekladou…

Jako celek tedy Naslouchač působí opravdu výborným dojmem, který bez problému snese srovnání i se zahraničními kolegy. Autorka se navíc výborně pojistila, více než otevřeným koncem, který je skvělým lákadlem pro případné pokračování. Po dočtení se tak můžete připravit na muka, když zjistíte, že další díl je prozatím v nedohlednu. Nezbývá tedy než doufat, že se druhého díly dočkáme v nějaké rozumné době a navíc, že Petra Stehlíková i v druhém díle udrží nastavenou laťku. Byla by totiž věčná škoda, potopit jinak skvěle rozjetou sérii, protože do dočtení Naslouchače budete chtít bezpodmínečně další díl.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..