Petra Soukupová – Zmizet

0

Tři příběhy vyprávěné z pohledu dětí, které se snaží vyrovnat s osamělostí, nepochopením a neuspořádanými rodinnými poměry. První se zaměřuje na křehkého a posléze i hendikepovaného Kubíka, který trpí nezájmem otce a šikanováním staršího bratra. Drobné šarvátky bují i mezi malým Vojtou a zakomplexovanou Pavlínou, kteří žijí s mámou, ale mají každý jiného tátu; napětí mezi nimi pak eskaluje při návštěvě babičky. Třetí text se skládá ze vzpomínek ženy, jíž staré křivdy i neujasněné vztahy s rodiči znemožňují sblížení se sestrou. Vyprávění mistrně vystihuje situace a detaily, jaké si může z dětství pamatovat každý z nás.

…………………………………………………………….

Na audioknižním vydavatelství OneHotBook je krásně vidět, jak se trh s audioknihami u nás vyvíjí a expanduje. Zatímco se zpočátku své existence vydavatel zaměřoval prakticky výhradně na zahraniční produkci (především severské krimi), tento trend pomalu opouští a občas se nebojí trochu zaexperimentovat a zapátrat také v českých luzích a hájích. Po oblíbené Kateřině Tučkové, či Jaroslavu Rudišovi sáhli po dalším oceňovaném autorovi. Tím není nikdo jiný než Petra Soukupová a její cenami ověnčená kniha Zmizet.

546Tato autorka dokázala laickou i odbornou veřejnost zaujmout už svým debutem K moři, za který získala cenu Jiřího Ortena. Následovala povídková kniha Zmizet, díky které se již nesmazatelně zapsala na českou literární scénu. Magnesia Litera 2010 v kategorii Kniha roku přilákal k Soukupové bezpočet nových čtenářů a navíc i díky této ceně se tento kousek dočkal mimo jiné i polského, italského nebo bulharského překladu.

Nyní si jej pod svá křídla vzalo vydavatelství OneHotBook, jenž se rozhodlo tento kousek oživit a vtisknout mu díky audiopodobě novou tvář. O režii se stejně jako v případě Bertíka a čmuchadla postarala Jitka Škápíková. Tři samostatné příběhy, se kterými se zde setkáváme, získaly každý svého narátora. V příběhu Zmizel se tak posluchači mohou těšit na Kryštofa Hádka, kterého vystřídá Jan Meduna v povídce Na krátko a celou trojici uzavírá Daniela Choděrová, jenž načetla Věneček.

Díky rozhlasu se již někteří posluchači s částmi této knihy v audiopodobě mohli setkat. Konkrétně se jednalo o povídky Zmizel a Na krátko jejichž nastudování má na svědomí brněnský, potažmo olomoucký rozhlas. OneHotBook ovšem přichází se zcela novou nahrávkou, kterou typicky pro toto vydavatelství doprovází i hudební složka.

Zmizet_digipack3D_medium_OneHotBookPetra Soukupová vytvořila jedinečné dílo, které na posluchače působí hned na několika frontách. A ačkoliv je každá povídka naprosto samostatná, všechny spojuje řada motivů, díky nimž tvoří skvěle fungující celek. Je asi jasné, že příběhy o dětech, rodinných vztazích a osamělosti fanoušky detektivek moc nenadchnou, každopádně milovníci kvalitní české literatury budou nadšeni. Celý zážitek navíc umocňuje i kvalitní a profesionální převedení do audiopodoby.

OneHotBook navíc poslední dobou stále častěji hledá pro načítání svých audioknih nové talenty. Ze zde zvolených narátorů má nejvíce zkušeností Kryštof Hádek, jenž má za sebou celou řadu rozhlasových pořadů. Oproti tomu pro Jana Medunu se jedná o první rozsáhlejší part, pár nahrávek již společně s OneHotBook dal dohromady nikdy ovšem v takovém rozsahu. Zapomenout nesmíme ani na Danielu Choděrovou, která má z tohoto tria nejméně zkušeností, protože právě načtení Věnečku byla její audioknižní premiéra.

Přes tento menší risk, vše nakonec dopadlo na výbornou. Interpreti odvedli pod vedením zkušené režisérky Škápíkové opravdu profesionální práci, za kterou se ani jeden z nich nemusí rozhodně stydět. Navíc ani jeden z narátorů nevyčnívá nad ostatní, a tak celá nahrávka tvoří komplexní celek, v němž všichni interpreti skvěle pracují s hlasem a dodávají tak příběhům správnou atmosféru a naléhavost.

Celkový dojem z nahrávky podtrhuje i hudební doprovod, jenž si nechalo OneHotBook vytvořit. Každý příběh tak dostal svůj vlastní hudební motiv, jenž podkresluje samotný děj dané povídky. V úvodu tak posluchači zaregistrují především kytaru a klukovské hvízdání (Zmizel), které posléze vystřídají klávesy s perkusemi (Na krátko) a akustická kytara s basovou linkou, jenž podtrhuje závěrečný příběh Věneček.

Ačkoliv tento kousek nezaujme asi široké spektrum posluchačů, těm kteří mu dají šanci, se odvděčí skvělými příběhy, které v sobě skrývají jedinečné kouzlo. Audiopodoba navíc celkový dojem z tohoto oceňovaného díla současné české literatury ještě umocňuje, a tak by byla rozhodně škoda, jej minout a nedat mu alespoň šanci.

Kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPetra Soukupová – Narozena 1982, vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010). Dosud vydala tři úspěšné knihy pro dospělé (K moři, ZmizetMarta v roce vetřelce). Žije a pracuje v Praze. Po narození dcery Marly v roce 2013 napsala svou první knížku určenou dětským čtenářům Bertík a čmuchadlo (2014). V současné době pracuje na nové knize pro dospělé čtenáře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2015. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihy Zmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění — Kniha roku. Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen. Její knihy vyšly v překladech již ve čtyřech zemích, ve Slovinsku, Polsku, Itálii a Bulharsku, práva jsou prodána také do Chorvatska.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..